Co stosować na hemoroidy w ciąży i po ciąży?
Hemoroidy to żylaki – nabrzmiałe naczynia krwionośne, które pojawiają się w okolicy odbytu. Mogą swędzieć, boleć, a nieleczone nawet krwawić. Czasem powiększone żyły odstają z odbytu. To ostatni moment, by zacząć z nimi walczyć. Są stosunkowo powszechne w okresie ciąży i porodu. Niektóre kobiety doświadczają ich wtedy po raz pierwszy, ale nie jest to nic niezwykłego, raczej przykra codzienność. Co stosować na hemoroidy w ciąży i po ciąży? Co będzie skutecznym i bezpiecznym wyborem? Odpowiedź poniżej.
Przyczyny hemoroidów w ciąży
Ciąża sprawia, że żyły nie wytrzymują pod naporem ciśnienia i pękają. Nie tylko w okolicy odbytu, ale na nogach, twarzy i wielu innych miejscach. Hemoroidy są tym bardziej prawdopodobne, że rosnąca macica wywiera nacisk na żyły miednicy i głównego dolnego dopływu, który powoduje niedokrwienie nóg. Żyły poniżej macicy stają się powiększone. Dodatkowo ciąża powoduje zwiększenie poziomu progesteronu we krwi, przez co ścianki żył stają się delikatniejsze i skłonne do powiększenia. Progesteron odpowiada także za kolejną przykrą konsekwencję – zaparcia w ciąży – spowodowane spowolnieniem ruchu perystaltycznego jelit. To cały proces, w którym jedną z najjaskrwawszych konsekwencji są hemoroidy.
Objawy hemoroidów:
- Ból
- Pieczenie
- Swędzenie
- Wyczuwalne guzki
- Dyskomfort
Co na hemoroidy w ciąży będzie najlepsze?
Zwróćmy uwagę na zdrowe nawyki, które przyspieszą proces gojenia i pomogą uniknąć hemoroidów w przyszłości. Należy jeść błonnik, który znajdziemy w owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych i fasoli. Pij dużo wody i innych płynów, w tym najzdrowsze soki i zupy. Nie rezygnuj z ćwiczeń ze względu na swój stan. Jeśli nie ma przeciwwskazań spaceruj kilkadziesiąt minut dziennie. To pomoże ci przywrócić krążenie krwi do normy i pobudzić trawienie. Jeśli chcesz, możesz polecić się lekarza w temacie suplementów diety z błonnikiem lub wprowadzić pozytywne zmiany do diety. Jeśli czujesz chęć wypróżnienia, nie czekaj i skorzystaj z toalety. Dobrym rozwiązaniem jest ćwiczenie mięśni Kegla, które wzmocnią mięśnie wokół odbytu i zmniejszą szansę na przyszłe hemoroidy. Zgłoś się do lekarza, gdy zauważysz krwawienie lub ślady krwi na papierze toaletowym. Hemoroidy w ciąży i po niej można skutecznie leczyć z pomocą środków dostępnych w aptece lub korzystając ze sposobów medycyny naturalnej. Bardzo rzadko sytuacja może wymagać drobnej operacji zmniejszenia hemoroidów. Pamiętaj, że zdrowie w ciąży, to zdrowie twojego dziecka, dlatego dbaj o siebie i reaguj na pierwsze objawy, by nie dopuścić do rozwoju poważniejszej choroby.
Leczenie hemoroidów w ciąży i po ciąży
Najpierw warto zadać pytanie co możemy zrobić, aby im zapobiegać, istnieje bowiem wiele sposobów zmniejszających ryzyko hemoroidów. Główne zalecenie dotyczy diety – nawodnienie plus błonnik pomagają rozrzedzić kał, by łatwiej było go wydalić. Przygotowane przez ciebie jedzenie powinno być dobrze wyważone, aby nie zabrakło w nim żadnych składników odżywczych. Kolejny problem może stanowić twoja waga, bo jeśli w ciąży przytyłaś zbyt dużo, to poruszanie się szybko cię męczy i naturalnym jest, że unikasz aktywności fizycznej. Powinnaś natomiast wiedzieć, że poruszanie się zmniejsza ciśnienie w żyłach i wzmaga ruch jelit. Dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia mięśni Kegla, które zwiększą przepływ krwi i zmniejszą ryzyko popuszczania moczu.
Sprawdzone sposoby na hemoroidy w ciąży:
- Maści na hemoroidy, np.
- Czopki dostępne w sklepie lub robione w domu – wystarczy namoczyć watę w herbacie rumiankowej lub szałwiowej, która zadziała antyseptycznie i łagodząco, a dodatkowo zmniejszy obrzęk.
- Noś bawełniane, przewiewne majtki, które nie będą wywierały niepotrzebnego nacisku na tkanki
- Ruszaj się, aby pobudzić krążenie
- Pij dużo płynów – minimum 8 szklanek dziennie. Szczególnie polecane są zupy zawierające dodatkowo błonnik.
- Zastosuj okład z lodu (owinięty w miękką szmatkę) i przykładaj go do bolącego miejsca kilkanaście razy dziennie na kilka minut. Lód może pomóc zmniejszyć obrzęk i dyskomfort. Niektóre kobiety wolą zamrażać oczar wirgilijski, który przynosi dodatkową ulgę.
- Mocz pośladki w ciepłej wodzie przez 15 minut kilka razy dziennie.
- Pachnący, kolorowy papier toaletowy zamień na ten biały, aby uniknąć dodatkowych podrażnień.
Czopki na hemoroidy Procto-Glyvenol
Podsumowanie
Hemoroidy w czasie ciąży są bardzo uciążliwe. Nie dość, że nosisz w sobie nowe życie, co jest związane z psychicznym i fizycznym obciążeniem, to dodatkowo podejrzewasz, że po porodzie pozostanie przykra pamiątka w postaci hemoroidów. Objawy hemoroidów w ciąży to obrzęk, swędzenie i żylaki w okolicy odbytu. Podrażnienie i wyczuwalny guzek w tamtym miejscu także wskazują na tę przypadłość. Możesz zyskać pewność udając się do lekarza, ale bardzo mało prawdopodobne, że wyżej wymienione symptomy świadczą o czymś innym niż hemoroidy.
Hemoroidy w ciąży i po ciąży powstają na skutek wielu zmian jakie zachodzą w twoim organizmie. W żyłach płynie większa ilość krwi, która niestety może zbierać się w miejscach takich jak odbyt. Dodatkowo powiększająca się macica uciska na sąsiadujące organy, co wpływa na ich obrzęk. Co stosować na hemoroidy w ciąży i po ciąży? Najlepszy sposób łagodzenia hemoroidów to bezpieczne kremy, czopki, nasiadówki z rumianku i szałwii. Hemoroidy mogą być konsekwencją częstych zaparć, dlatego zwróć uwagę na ilość i jakość błonnika w twojej diecie. Kilka suszonych śliwek dziennie i łyżka otrębów owsianych powinny złagodzić twój problem.