Choroby trzustki – objawy, przyczyny i profilaktyka

Główną funkcją trzustki w naszym organizmie jest dostarczanie do jelita cienkiego enzymów, które pozwalają na trawienie pokarmów – cukrów, białek i tłuszczów. Oprócz tego jest odpowiedzialna za produkowanie hormonów, których zadaniem jest regulowanie poziomu glukozy we krwi – w głównej mierze insuliny.

Chora trzustka – zapalenie trzustki

Jest to jedno z najczęstszych schorzeń tego organu – wyróżnia się ostre zapalenie trzustki (OZT) i przewlekłe (PZT). Zapalenie trzustki pojawia się najczęściej po 40. roku życia. Najczęściej na tę chorobę zapadają mężczyźni.

Przyczyny OZT są różne. Najczęściej wymienia się nadużywanie alkoholu, spożywanie tłustego jedzenia, kamienie żółciowe, zakażenia wirusowe oraz przyjmowanie niektórych leków.

Pierwszym i najważniejszym objawem ostrego zapalenia trzustki jest promieniujący ból w górnej części brzucha. Ból ma charakter przeszywający i przechodzi niekiedy w okolice pleców. Pojawia się nagle, wskutek tego, że enzymy rozpoczynają trawienie własnego białka i tłuszczy. Przy OZT mogą występować wymioty, ból mięśni, złe samopoczucie i przyspieszone tętno.

Ostre zapalenie trzustki może po pewnym czasie przerodzić się w postać przewlekłą – w takim wypadku światła i kanaliki trzustki zostają wypełnione substancją zatykającą jej wnętrze. Trzustka nie pracuje już prawidłowo, a ból jest obecny przez cały czas. PZT powoduje chudnięcie chorego i powstawanie cukrzycy – trzustka nie produkuje już insuliny. Inne skutki choroby to biegunki, wymioty, a także odwodnienie organizmu.

Zapalenie trzustki – diagnoza i leczenie

W przypadku podejrzenia ostrego zapalenia trzustki lekarz zleci badanie poziomów enzymów trzustkowych – amylazy i lipazy. W przypadku stwierdzenia, że stężenie tych enzymów przekracza dopuszczalne normy, zostanie wykonane USG jamy brzusznej, czasami także tomografia komputerowa.

Chorzy na ostre zapalenie trzustki zawsze powinni zostać w szpitalu. Leczenie polega na podaniu pacjentowi leków przeciwbólowych i takich, które zmniejszają wydzielanie soków trawiennych. W szpitalu czeka nas głodówka, ponieważ na początku leczenia pożywienie będziemy przyjmować tylko przez kroplówkę. Dopiero po kilku dniach podane zostaną nam lekkostrawne potrawy.

W przypadku gry zapalenie trzustki doprowadziło do infekcji bakteryjnej, będziemy zmuszeni do przyjmowania silnych antybiotyków. Niekiedy, gdy konieczne jest usunięcie z organizmu toksyn – będzie niezbędne przeprowadzenie dializy.

Dalsze leczenie polega na stosowaniu diety i prowadzeniu zdrowego trybu życia. Prawie zawsze będziemy musieli przyjmować tabletki zawierające enzymy trzustkowe – zmniejszą one ciśnienie przewodów trzustkowych a także ułatwią trawienie.

Objawy chorej trzustki – ból

Ból oznaczający problemy z trzustką pojawia się po lewej stronie ciała, w górnej części brzucha. Charakteryzuje się tym, że jest palący i promieniujący. Ból nasila się po jedzeniu lub piciu, szczególnie potraw tłustych. Czasami ból daje o sobie znać dopiero na drugi dzień po posiłku. Ból trzustki staje się bardziej dokuczliwy gdy leżymy na wznak – organ ten jest wtedy ściśnięty i powoduje nasilanie się dolegliwości.

Gorączka

Gorączka spowodowana jest stanem zapalnym trzustki . W przypadku gdy odczuwamy ból w górnej części brzucha należy zmierzyć temperaturę ciała – gdy jest podwyższona, możemy podejrzewać, że zachorowaliśmy na trzustkę.

Herbatka dla trzustki

Ból głowy

Przy chorobach trzustki, możliwe jest pojawienie się bólu głowy. Towarzyszyć mu mogą uczucie zmęczenia i irytacji.

Wymioty i nudności

Nieprawidłowe wydzielanie enzymów przez trzustkę prowadzi do tego, że nasz układ trawienny nie działa prawidłowo. Przy ostrym zapaleniu trzustki mogą pojawiać się wymioty i nudności.

Utrata wagi

Wadliwe działanie trzustki prowadzi do tego, że nie wydziela ona enzymów potrzebnych do trawienia pokarmów. Z tego powodu nasz organizm nie będzie mógł wchłonąć wszystkich składników odżywczych z pożywienia. Powoduje to, że tracimy na wadze, pomimo stosowania tej samej diety od lat.

Przyspieszone bicie serca

Innym objawem wskazującym, że pojawiły się w naszym organizmie problemy z trzustką jest przyspieszenie bicia serca. Następuje to na skutek tego, że nasz układ odpornościowy jest osłabiony. Organizm jest przez to zmuszony do szybszego bicia serca, a przez to też zwiększenia częstotliwości oddechu.

Trzustka – profilaktyka

Wiedząc już jakie niebezpieczne konsekwencje ponosi za sobą zapalenie trzustki należy zrobić wszystko, by nigdy do niego nie doprowadzić.

W profilaktyce chorób trzustki najważniejsze przede wszystkim jest unikanie spożywania alkoholu. O ile jedna lampka czerwonego wina wyjdzie nam na zdrowie, to częste i intensywne upijanie się jest śmiertelnym zagrożeniem dla naszej trzustki.

Kolejnym wrogiem trzustki są tłuste potrawy – należy zmienić swoją dietę na taką, w której dominują owoce, warzywa, chude mięso i ryby. Należy unikać potraw tłustych – czerwonego mięsa, smalcu, majonezu, jajek, masła i wszelkich wysoko przetworzonych produktów, w szczególności zawierających tłuszcze typu trans. Cukry rafinowane i mąka także nie są przyjaciółmi trzustki. Do diety warto wprowadzić produkty z pełnego ziarna i błonnik – wspomagający trawienie. Dla prawidłowego funkcjonowania trzustki pomocne są także kapusta, brokuły, kalafior i brukselki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.