Choroby hormonalne i ich objawy

Dolegliwości, z którymi przyszło nam żyć, po upływie lat wtapiające się w nasz życiorys, niezauważalne lub w ogóle nie budzące naszych zastrzeżeń. Czy ich przyczyną mogą być hormony? Poniżej przedstawiamy choroby hormonalne i ich objawy, które powinny zwrócić twoją uwagę.

Na co najczęściej chorują Polacy?

Czasem ciężko nie odnieść wrażenia, że Polacy są jednym z najbardziej schorowanych narodów na świecie. Każda kobieta po 50 przeżywa menopauzę, co najmniej jeden znajomy choruje na tarczycę. Do tego wszyscy źle sypiamy, bo rzekomo brakuje nam magnezu, jesteśmy zmęczeni i pozbawieni wigoru, ponieważ słońce chowa się za chmurami w sezonie powszechnych przeziębień i grypy. Można tak długo wymieniać. Najgorsze, że wszyscy mamy gotowe rozwiązania naszych problemów, tylko co zrobić, jeśli i one zawodzą? Zgłosić się do lekarza, ponieważ przyczyna może leżeć w hormonach.

Zaburzona gospodarka hormonalna zwiększa ryzyko chorób

Hormony to jedne z najważniejszych związków chemicznych regulujących pracę całego organizmu i wpływających na zachowanie metabolizmu. Wydzielane przez gruczoły i tkanki układu hormonalnego pełnią funkcję modyfikacji tkanek leżących w pobliżu miejsca ich wydzielania lub oddalonych, ale docierających tam gdzie powinny przez krew. Istnieją także takie hormony, które wpływają na funkcjonowanie wszystkich tkanek. Badaniem poziomu hormonów w ciele zajmuje się endokrynologia, dziedzina medycyny wyrywająca zaburzenia funkcji gruczołów wydzielanie wewnętrznego przez poszczególne organy. Aby wymienić je wszystkie, są to:

Objawy chorób hormonalnych

  • Księżycowa twarz

Nieraz słyszymy to nie wiedzieć czy śmieszne czy raczej złośliwe stwierdzenie posiadania okrągłej, pyzowatej twarzy, tzw. księżyca w pełni. Taki objaw nie trudno przeoczyć i to nie tylko u osób z nadwagą, ponieważ zbierająca się tkanka jest tak naprawdę wodą i zachowuje się nieco inaczej niż tłuszcz. Za dobry przepływ płynów i ich odprowadzanie z ciała odpowiadają oczywiście hormony. Tak więc okrągła twarz może być objawem zaburzeń w pracy tarczycy, do której dołączają powiększone wole znajdujące się w krtani. Już lekarz pierwszego kontaktu rozpozna ten objaw i skieruje nas na badanie poziomu TSH. Inna możliwość to zespół Cushinga związany z nadmiernym wydzielaniem kortyzolu przez uciskaną przysadkę mózgową lub nadnercza. Odpowiedzialny za to gruczolak powinien pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarzy a w ostateczności usunięty. Inne objawy zespołu Cushinga to wydatny kark, otyłość, różowe rozstępy i osłabiona siła mięśni.

  • Trądzik u dorosłego

Dojrzałość rządzi się swoimi prawami. Naturalne, że po burzliwym okresie dorastania oczekujemy więcej, a w zamian? Niektóre kobiety walczą z trądzikiem w dojrzałym wieku, choć nie miały z nim problemy w wieku nastoletnim. Winowajcą są często androgeny przy zespole policystycznych jajników. Nie pomogą tu niestety zabiegi kosmetyczne i drogie dermokosmetyki. Kobieta podejrzewająca u siebie zaburzenia endokrynologiczne powinna udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie. Potwierdzeniem diagnozy będzie badanie ginekologiczne, które wykaże pęcherzyki na jajnikach.

  • Łysienie

Wczesne łysienie to udręka wielu mężczyzn, ale także kobiet. W obu przypadkach nadmierne wypadanie włosów prowadzi do obniżenia samopoczucia i niskiej wiary w siebie. Męskie hormony to częsty winowajca tych powszechnych w dzisiejszych czasach objawów. Łysienie androgenowe rozpoczyna się na czubku głowy i postępuje nawet po użyciu drogich specyfików na porost włosów. Na przejściową utratę włosów mogą skarżyć się także kobiety po urodzeniu dziecka lub te rezygnujące z antykoncepcji hormonalnej.

  • Bezsenność

Bezsenne noce dopadają nas z przepracowania i w momentach przeżywanego stresu. Nic dziwnego, żyjemy pod ogromną presją, która potrafi skutecznie wpłynąć na szyszynkę. Szyszynka wydziela melatoninę, której poziom rośnie w nocy a stopniowo spada w ciągu dnia. Przedłużająca się bezsenność może być spowodowana depresją (dla pewności wykonuje się pomiar TSH dla wykluczenia nadczynności tarczycy) lub rozregulowaniem pracy nadnerczy. Pamiętaj, niech ten problem nie spędza ci dłużej snu z powiek i jak najszybciej udaj się z nim do lekarza.

  • Nadmierne owłosienie

Kobiety mogą zmagać się z tym wstydliwym problemem, gdy w ich ciele znajduje się zbyt wiele męskich hormonów – androgenów. Włoski zaczynają pojawiać się na mostku, twarzy, plecach. To może być specyfiką danego organizmu lub efektem pojawienia się guza, ale też niedoczynności tarczycy. Sprzyjającym do tego okresem jest ponadto ciąża, menopauza i zespół policystycznych jajników. Nadmierne owłosienie nie powinno być kwestią wstydliwą, a jeśli taką jest, chociażby dlatego warto skonsultować obawy z lekarzem. Pomogą badania poziomu androgenów w ciele.

  • Przesadna szczupłość

Ciężko w to uwierzyć, ale szczupłość to nie dla każdego powód do dumy. Jeśli ktoś mówi ci, że ma duży apetyt, a mimo to nie tyje, nie zakładajmy z góry, że to kłamstwo i przesadna kokieteria. Być może sama zainteresowana osoba nie wie, że choruje. Wyjaśnienie przesadnej szczupłości hormonami nie jest trudne, ponieważ taki efekt uboczny to częsty objaw nadczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy z kolei powoduje odwrotną sytuację – nadmierne tycie pomimo często stosowanej przez pacjentów rygorystycznej diety.

  • Niepowodzenia w zajściu w ciążę

To dość obszerny temat, ponieważ jest związany ze sferą życia ludzkiego bardzo wrażliwą na wszelkie zmiany psychiczne, fizyczne i hormonalne. Dokładne zbadanie niepowodzenia w zajściu w ciążę wymagają przeważnie czasu i chęci ze strony samej pary. Problemem mogą być więc zaburzenia miesiączkowania, które występują w zaburzeniach tarczycy, zespole policystycznych jajników, w nadmiarze androgenów, ale także pod wpływem silnego, ale maskującego się stresu i wzmożonego wysiłku fizycznego. Niepłodność żeńska wysuwa na pierwszy plan podejrzenie zbyt małej ilości progesteronu, zaś niepłodność męska zbyt mały poziom gonadotropin pochodzących z przysadki mózgowej. Choroby hormonalne i ich objawy mogą być naprawdę zróżnicowane, dlatego w przypadku twoich podejrzeń nie obędzie się bez wizyty u lekarza.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.