Cholesterol LDL – poziom, przyczyny, leczenie

Cholesterol jest naturalnie występującym w organizmie związkiem chemicznym, zaliczanym do grupy lipidów (tj. tłuszczy), wchodzi on w skład błon komórkowych, dla których jest materiałem budulcowym. Cząsteczki cholesterolu nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego do ich przenoszenia wykorzystywane są specjalne białka transportowe. Zalicza się on do lipoprotein, tj. komórek tłuszczowych powiązanych z białkami. Jest produkowany i syntetyzowany głównie przez wątrobę, występuje w praktycznie każdej komórce organizmu, zarówno zwierząt jak i ludzi. Jest on potrzebny do prawidłowego działania wielu procesów zachodzących w naszym organizmie, takich jak np.: synteza hormonów, czy witamin. Niestety zarówno jego nadmiar, jak i zbyt niski poziom może powodować poważne zagrożenie dla zdrowia.

Cholesterol można podzielić na kilka frakcji:

  • Cholesterol całkowity (CHOL)
  • Cholesterol o wysokiej gęstości (HDL)
  • Cholesterol o niskiej gęstości (LDL)
  • Oraz trójglicerydy (TD).
    Frakcja LDL jest potocznie nazywana „złym cholesterolem”, dzieje się tak dlatego, ponieważ kiedy lipoproteina o niskiej gęstości (LDL) przekazuje cholesterol do komórek, może przekazać go zbyt dużo, przez co organizm nie będzie w stanie go rozłożyć i zostanie on odłożony. Najczęściej odkłada się on na ścianach naczyń krwionośnych, co w późniejszym stadium może powodować powstanie zmian miażdżycowych.

Jak określić poziom cholesterolu?

Do określenia poziomu cholesterolu wykonuje się lipidogram, inaczej nazywany profilem lipidowym, można wykonać go nie zależnie od wieku pacjenta. Służy on do określenia poziomu danej frakcji cholesterolu, np.: HDL czy LDL. Jest on wykonywany na czczo (zaleca się nie spożywanie pokarmów co najmniej 12 godzin przed badaniem, oraz na kilka dni przed badaniem dietę niskotłuszczową). Do badania pobiera się niewielką próbkę krwi, na podstawie której można określić poziom stężenia cholesterolu. Pierwsze badanie możemy wykonać już w wieku około 20 lat. Jeżeli wyniki pozostaną wątpliwe, badanie należy powtarzać co 5 lat.

Jak interpretować wyniki badań?

Normy cholesterolu są takie same dla obu płci, różnią się kiedy mamy do czynienia z chorobami takimi jak: miażdżyca, cukrzyca, czy choroba wieńcowa. Dla osób, u których ryzyko wystąpienia tych chorób jest niewielkie, normy wynoszą:
Wartość prawidłowa LDL wynosi do 135 mg/dl
Wartości graniczne wynoszą od 135 do 155 mg/dl
Wartość nieprawidłowa wynosi powyżej 155 mg/dl. Dla osób z podwyższonym ryzykiem zachorowania na wyżej wymienione choroby wartości prawidłowe cholesterolu LDL wynoszą:
Poniżej 115 mg/dl
Dla osób, u których te choroby już występują, poziom prawidłowy LDL powinien być utrzymany poniżej 100 mg/dl.

Przyczyny podwyższonego poziomu cholesterolu LDL

Do najczęstszych przyczyn powstawania podwyższonego poziomu LDL zalicza się: dietę bogatą w tłuszcze (zwłaszcza te pochodzenia zwierzęcego), niska aktywność fizyczna (większe szanse wystąpienia podwyższonego poziomu u osób, które chorują na otyłość), nadmierne spożywanie alkoholu, oraz palenie tytoniu. To wszystko może prowadzić do powstania zaburzeń lipidowych, inaczej zwanych również hipercholesterolemii . Część zaburzeń lipidowych jest uwarunkowana czynnikiem genetycznym, może wtedy dochodzić do uszkodzenia, lub nieodpowiedniego wykształcenia się białek, które są odpowiedzialne za wychwytywanie nadmiernej ilości cholesterolu o niskiej gęstości.

Do czego może doprowadzić zbyt wysoki poziom cholesterolu?

Kiedy słyszymy słowo „zły cholesterol” na myśl przychodzą nam od razu sytuacje związane z zawałami serca, udarami , czy miażdżycą. Otóż niestety, skojarzenia te są zazwyczaj trafne. Przy zbyt dużym poziomie złego cholesterolu następuje odkładanie się komórek tłuszczowych, mogą one odkładać się na ścianach żył i tętnic, zarówno na obszarze całego ciała jak i mózgu. Może to doprowadzić wtedy do powstania choroby wieńcowej serca, lub miażdżycy mózgu. Są to niebezpieczne schorzenia, które przy nieodpowiedniej diecie i kontroli mogą doprowadzić do śmierci, lub poważnych zaburzeń zdrowotnych, czasami nawet do niepełnosprawności.

Jak radzić sobie ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu?

Przy zmniejszaniu poziomu cholesterolu, bardzo duże znaczenie i wpływ ma dieta jaką stosujemy. Powinno się spożywać dużo warzyw i owoców, oraz potraw i składników bogatych w tłuszcze nie nasycone, np.: oleje roślinne, tłuste ryby morskie (np.: łosoś lub śledź), ale również awokado, czy orzechy włoskie.
Pomocne okazuje się również zmniejszenie masy ciała, redukcja wagi pomaga w znacznym stopniu obniżyć poziom cholesterolu. Należy ograniczyć również palenie tytoniu czy nadmierne spożywanie alkoholu.
Zalecane są również wizyty kardiologiczne, podczas których lekarz będzie mógł określić czy stan leczonej osoby uległ zmianie i poprawie, czy też jej stan pogorszył się. Zbada on również serce, oraz może zlecić zabieg badania żył w celu ustalenia czy nie są one zapchane komórkami tłuszczowymi. Warto więc jest kontrolować naszą dietę, oraz prowadzić aktywny tryb życia, ponieważ zmniejsza to ryzyko zachorowania na choroby związane z układem sercowo – naczyniowym. Ponad to, dobra dieta i aktywny tryb życia pomagają w zachowaniu dobrego samopoczucia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.