Cera atopowa. Jakie kosmetyki będą najlepsze na AZS?

Cera atopowa jest bardzo problematyczna od samego początku ujawnienia się choroby. Znakiem szczególnym są pojawiające się na twarzy, szyi, dekolcie i w zgięciach kończyn czerwone plamy. Mogą z nich powstawać niewielkie grudki, a nawet małe rany trudne w gojeniu. Gdy otwierają się, z ich wnętrza może wydobywać się ropa, którą dodatkowo nadkażają różne bakterie. Taką reakcję powodują czynniki zewnętrzne niegroźne dla zdrowych osób, ale bardzo drażniące dla chorych na AZS. Atopowe zapalenie skóry (AZS) to z kolei przewlekła choroba skóry o podłożu alergicznym, a ponieważ nie możemy mieć do końca pewności co nas uczula, to bardzo trudno się ją leczy. Chorobę cechują stany nasilenia i remisji, podczas których stan cery nagle pogarsza się na kilka tygodni i po tym czasie wraca do normy. Bardzo ważna dla chorych na AZS jest świadomość jak duży udział w leczeniu przypada na odpowiednią pielęgnację skóry. Cera atopowa powoduje dyskomfort, pogarsza wygląd skóry i powoduje obniżenie samopoczucia, dlatego warto ją leczyć. Jakie kosmetyki będą najlepsze na AZS?

Kosmetyki do cery atopowej

Cera atopowa zbyt gwałtownie reaguje na czynniki zewnętrzne, ponieważ podejrzewa się, że choroba osłabia płaszcz lipidowy skóry odpowiedzialny za uszczelnienie naskórka. Ponadto sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka  i tego wszystkiego brakuje cerze atopowej. Dlatego kosmetyki do cery atopowej powinny być bogate w związki emolientowe odbudowujące spójność powłoki naskórka, np. krem Ziaja MED kuracja AZS, czy Iwostin Sensitia i Sensitia Zero. Ich skład został opracowany w takim stopniu, który możliwie zminimalizuje ryzyko alergii skórnej czy podrażnienia.

Krem powinien świetnie nawilżać i dzięki temu łagodzić naszą skórę. Szukaj także preparatów z naturalnym olejem z wiesiołka, pestkami winogron, lukrecji, które nawilżają i widocznie poprawiają stan naszej cery. Wypróbuj także wodę termalną, która zawiera związki mineralne zbliżone do profilu naszej skóry, tzn. miedź, cynk, siarkę, wapń. Spryskaj nią twarz zawsze wtedy, gdy masz wrażenie ściągnięcia lub podrażnienia. Wody termalne znajdziemy w propozycji Iwostin, Vichy, Avene i wielu innych producentów. Minerały poprawiają wydzielanie sebum, dzięki czemu nie mamy problemu z wypryskami i tłustą skórą. Cera staje się stopniowo mocniejsza i bardziej odporna na działanie niesprzyjających warunków, tj. suche, gorące powietrze, brak lub nadmiar słońca. Po użyciu wody termalnej skóra jest ukojona.

Pryszcze przy AZS

Gdy skóra jest osłabiona, chorobotwórcze bakterie, wirusy i grzyby mają ułatwiony dostęp do wnętrza naszego ciała. Dlatego pomimo suchego profilu skóry możemy potrzebować kosmetyków na trądzik. Ważne, by cerę atopową odróżnić od trądziku różowatego, który oznacza zupełnie inną chorobę. Wysypka przy AZS przyjmuje postać grudek, twarz pokrywają także czerwone plamy, które niesamowicie swędzą. Jeśli będziemy je drapać, to wkrótce dojdzie do zakażenia i tzw. kaszka zamieni się w ropiejące pryszcze.

Powstrzymanie drapania jest wręcz niemożliwe, dlatego bardzo ważne, by w porę zapobiegać rozwojowi infekcji. Skórę dokładnie natłuszczajmy maściami, np. z allantoiną lub nagietkiem, prowitaminą B5, witaminą A. Pojedyncze krostki możemy smarować antybakteryjnymi kremami lub żelami, np. Cicalfate czy kremem regenerującym Avene. Przez krótki okres możemy sięgnąć po hydrokortyzon. Maść z hydrokortyzonem, np. Alofarm Hydrocortisonum 0.5% zmniejsza stężenie komórek odpornościowych i wzrost sztywności błony komórkowej. Blokują stan zapalny wywołany alergią, ale nie wyleczą jej samej. Dlatego używajmy jej rozsądnie i tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Unikajmy silnie działających preparatów na bazie alkoholu, bo ryzykujemy zaostrzeniem podrażnień.

Gdy nasza skóra nie przechodzi obecnie żadnych załamań, możemy raz, do dwóch razy w tygodniu zdecydować się na delikatny peeling, np. Lirene Dermo Program o neutralnym pH dla skóry. Dzięki niemu zmyjemy z twarzy wszystkie pozostałości tłustych kosmetyków i odświeżymy cerę. Peeling pomoże także pozbyć się drobnych pozostałości po wysypce i ujednolici powierzchnię naskórka.

Ziaja MED AZS – emulsja natłuszczająca skórę

Jak dbać o skórę z AZS

  • Unikajmy stresujących sytuacji, prowadźmy zdrowy tryb życia, nie unikajmy sportu, odżywiajmy się zdrowo i unikajmy alergenów w potrawach,
  • Nie popadaj w przesadę, nie stosuj mnóstwa kosmetyków naraz, nie staraj się za wszelką cenę pozbyć wyprysków, lepiej jest o siebie dbać na bieżąco i przeczekać gorszy okres dla naszej skóry, z czasem odkryjesz jakie kosmetyki będą najlepsze na AZS w twoim przypadku,
  • Unikaj chemii na talerzu i w kosmetykach, wystrzegaj się związków SLS, SLES, konserwantów, sztucznych kompozycji zapachowych,
  • Nakładaj kosmetyki zawsze na wilgotną skórę, po ich rozrobieniu z wodą ? zadziałają delikatniej,
  • Nie rozdrapuj krostek, powstrzymaj się od drapania nakładając na swędzące miejsca maść lub krem,
  • Nie pocieraj twarzy ręcznikiem, a delikatnie osuszaj jednorazowymi ręczniczkami ? dzięki temu unikniesz rozprzestrzeniania patogennej flory na pozostałe rejony twarzy i ciała. Do mycia używaj tylko letniej wody, a zamiast mydła wybierz delikatny żel, np. Cetaphil lub płynów micelarnych.
  • Pij duże ilości wody, by nawadniać skórę od wewnątrz.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.