Boswellia Serrata – właściwości, działanie lecznicze, przeciwwskazania

Boswellia Serrata – właściwości, działanie lecznicze, przeciwwskazania
1.9 (38.95%) 19 votes

Boswellia serrata to roślina stosowana w medycynie od kilkuset lat. Już w czasach biblijnych stanowiła towar luksusowy, obok złota i mirry. Pochodzi z Indii i znana jest ze swych przeciwzapalnych właściwości. Mało znana w Polsce, a szkoda, bo jej zbawienne dla stawów właściwości udowodniono już nie raz.

Czym jest Boswellia serrata?

Boswellia serrata jest drzewem występującym najczęściej w północnych i północno – wschodnich rejonach Afryki, oprócz tego uprawiana jest w krajach arabskich i Indiach. Drzewo to należy do gatunku kadzidłowców, dlatego, że od wielu lat było wykorzystywane jako kadzidło. Jej zdrowotne właściwości odkryto w Indiach, gdzie od lat jest wykorzystywana w leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych kości i stawów. Działa też na bóle kręgosłupa.

Roślina ta wytwarza żywicę zwaną olibanum, która znana jest ze swych właściwości przeciwlękowych, łagodzących stres, antyseptycznych i wykrztuśnych.

Boswellia Serrata – kapsułki

Boswellia serrata – właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze żywicy olibanum zostały potwierdzone wieloma naukowymi badaniami Boswellia serrata ma wiele zbawiennych dla zdrowia działań, między innymi:

 • Przeciwbólowedziałanie kadzidłowca spowodowało wymierną ulgę w bólu wśród osób cierpiących na tzw. klasterowy ból głowy. Chorzy uzyskali również możliwość spokojniejszego snu.
 • Antynowotworowe – niektóre badania udowadniają przeciwnowotworowe działanie olibanum. Wskazuje się także, że żywicę olibanum można używać jako alternatywnej terapii przy gruczolakoraku trzustki. Badania nad nowotworami mózgu, prostaty, okrężnicy i piersi odnotowały zahamowanie wzrostu guzów nowotworowych.
 • Boswellia serrata może być pomocna w leczeniu wielu chorób układu pokarmowego. Owrzodzenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego – Crohn’a, stany zapalne błon śluzowych, zespół jelita drażliwego. Badania nad chorymi pokazały, iż oliabanum ma podobne działanie do konwencjonalnych leków, nie wywołując przy tym uciążliwych skutków ubocznych.
 • Odmładniające – kremy zawierające boswellię serratę mają właściwości poprawiające stan skóry i wzmacniające jej elastyczność. Zmniejszają też ilość sebum. Olibanum ma też niewielki wpływ na blokowanie szkodliwych promieni słonecznych. W badaniach przeprowadzonych na pacjentkach po radioterapii raka piersi zaobserwowano zmniejszenie obrzęków i zaczerwień na skórze.
 • Antyalergiczne – a także pomocne w łagodzeniu objawów astmy. W szczególności pomocne jest wykonywanie inhalacji z gumożywicy. Badania przeprowadzone na grupie pacjentów trwały 6 tygodni. W porównaniu do pacjentów przyjmujących placebo, poprawa stanu zdrowia nastąpiła o 70%. Badani zaobserwowali zmniejszenie się duszności i rzężeń. Zmniejszyła się też częstotliwość ataków astmy.
 • Zmniejsza problemy ze stawami i układem ruchu – olibanum przeciwdziała niszczeniu chrząstki stawowej – tym samym stanowi ochronę dla stawów przed zużyciem, poprawia też zdolności motoryczne. Ma pomocnicze działanie w leczeniu wielu chorób reumatycznych oraz gośćca stawowego.
 • Gojenie urazów – działa wzmacniająco dla kości, pomaga w ich odbudowie po urazach, wykazuje też działanie zmniejszające ich kruchość. Dlatego też polecana jest również osobom młodym i sportowcom.
 • Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów. Dzięki tym właściwościom zapobiega miażdżycy i innym chorobom układu krążenia. Może też być pomocna w zrzuceniu wagi.
 • Antydepresyjne – udowodniono, że boswellia serrata w małych dawkach i przy długotrwałym zażywaniu wykazuje właściwości antydepresyjne. Powoduje także pozytywne skutki u osób cierpiących na stany lękowe. Wpływa na pamięć i orientację przestrzenną. Odpowiedzialnym za poprawę tych stanów jest składnik o nazwie incensol. Badania obejmujące sferę poznawczą przeprowadzane były dotychczas tylko na zwierzętach, natomiast istnieje podejrzenie, że tak samo pozytywne skutki wystąpią u ludzi.
 • Antybakteryjne i antygrzybiczne – w tej sferze efektywne działanie wykazywały w szczególności olejki z boswellii, a także alkoholowe wyciągi z olibanum. Dlatego też kadzidłowiec ten może być pomocny w infekcjach paznokci i skóry.
 • Hepatoprotekcyjne – chroni wątrobę i znajdujący się w niej miąższ, wpływa pobudzająco na wydzielanie żółci i soków trawiennych.

Boswellia serrata – dawkowanie

Na rynku boswellię możemy najczęściej spotkać w kapsułkach. Przykładowo kapsułki zawierające 300mg ekstraktu poleca się spożywać 3 razy dziennie po posiłkach.

Boswellia serrata – przeciwskazania

Olibanum nie jest polecane kobietom z problemami natury menstruacyjnej. Dzieje się tak dlatego, iż substancje zawarte w roślinie mają działanie pobudzające miesiączkowanie, wzmagają częstotliwość wykonywania oddechów i wydalanie moczu. Wskutek tego, boswellia nie zadziała korzystnie u kobiet mających intensywne krwawienia menstruacyjne, czy też nieregularne miesiączki.

Nie poleca się tez tego produktu osobom mającym problemy z nerkami i płucami. Nie wskazuje się też olibanum kobietom w ciąży, ze względu na to, że może zwiększyć intensywność przepływu krwi w macicy.

Odnotowane zostały (choć bardzo rzadko) niepożądane interakcje z aspiryną i ibuprofenem a także lekami o charakterze niesteroidowym z grupy NSAID.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Dieta, Medycyna niekonwencjonalna, Zdrowie, Zioła
SIBO – objawy, leczenie, dieta

Zamknij