Bóle pleców? Popraw ergonomię pracy!

Bóle pleców i kręgosłupa to dolegliwości, które dotykają Polaków najczęściej. Jak sobie z nimi radzić? Odruchowo sięgamy po tabletki przeciwbólowe, jednak, gdy są one przyjmowane zbyt często, odbijają się negatywnie na naszym zdrowiu. Co zatem możemy zrobić?

W swej książce „Jak nie umrzeć przedwcześnie” dr Michael H. Greger porównuje chorobę do cieknącego kranu, a środki farmaceutyczne do jednorazowych ręczników. Możesz starać się zapychać cieknący kran, chwilowo zminimalizujesz skutki przeciekania wody, ale czeka cię praca bez końca. Producenci ręczników zacierają ręce – dla nich stały klient jest na wagę złota, podczas gdy w twojej łazience wciąż przybywa wody. A przecież wystarczyłoby zawołać hydraulika i problem zostałby rozwiązany. Z dolegliwościami, które męczą nas dzień w dzień, jest podobnie. Przyjmujemy tabletki uśmierzające ból, tymczasem w wielu przypadkach (szczególnie u ludzi młodych, gdy problem dopiero się pojawia) wystarczy zastanowić się, co jest przyczyną odczuwanego dyskomfortu, i przedsięwziąć odpowiednie kroki, by problem usunąć.

Skąd się bierze ból pleców?

Szacuje się, że 70-80 proc. form zatrudnienia to praca biurowa. Za biurkiem, w pozycji siedzącej, spędzamy minimum osiem godzin dziennie. Dodatkowo, często bezwiednie garbimy się i wysuwamy głowę do przodu. Taka pozycja sprawia, że zwiększa się nacisk na kręgi i krążki międzykręgowe. W rezultacie nasze mięśnie grzbietu męczą się znacznie szybciej, a mięśnie klatki piersiowej przykurczają. Przy takiej postawie nietrudno o negatywne skutki, tym bardziej że w sposób bierny spędzamy również czas przeznaczony na odpoczynek. Zaburzenia przepływu krwi, zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa, bóle krzyża, a także otyłość, zaparcia i hemoroidy – to najczęstsze skutki przyjmowania niewłaściwej pozycji podczas pracy i braku choćby minimalnej, codziennej aktywności fizycznej. Jak wynika z danych udostępnionych przez ZUS za rok 2016, bóle kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn wystawiania zwolnień L4. Lekarze specjaliści zauważają, iż choroby kręgosłupa, obok alergii, stały się chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku.

Kilka drobnych zmian, a efekt ogromny

Jeśli budzisz się rano z bólem, prawdopodobnie to znak, że czas najwyższy przyjrzeć się swojemu miejscu do spania. Wersalka czy tapczan, choć eleganckie i wygodnie się w nich relaksujesz, kompletnie nie sprawdzają się jako miejsce nocnego odpoczynku. Dużo lepszym rozwiązaniem jest łóżko z materacem, dobranym do Twoich preferencji i wagi ciała. Kupując materac, przyglądamy się jego twardości: H2 przeznaczona jest dla osób o wadze do 90 kg, H3 – powyżej 90 kg. Osobom cierpiącym na dolegliwości kręgosłupa zaleca się materace o właściwościach ortopedycznych, zapewniające podparcie każdej części ciała. Również aranżując swoje miejsce pracy, warto zwrócić uwagę na możliwie największe dopasowanie krzesła czy biurka do indywidualnych preferencji. Bardzo dobrym rozwiązaniem są ergonomiczne biurka komputerowe, dostępne między innymi w ofercie firmy AJ Produkty. Eklektycznie regulowana wysokość blatu pozwala na idealne dopasowanie wysokości biurka do naszego wzrostu, a także na płynne przejście w pracy od pozycji siedzącej do stojącej, co sprawia, że plecy mogą odpocząć.

Jeszcze kilka słów o zmianie nawyków

Gdy ból już Ci doskwiera, zamiast sięgać w pierwszej kolejności po środki przeciwbólowe, postaraj się wprowadzić kilka zmian do swoich codziennych nawyków. Przede wszystkim zadbaj o właściwą postawę. Gdy stoisz, wciągnij brzuch, wypnij pierś, lekko unosząc głowę. W ten sposób odciążysz kręgosłup. Wprowadź zwyczaj krótkiego odpoczywania w pozycji leżącej (przez 10-15 minut), zanim przejdziesz do kolejnych prac. Warto też włączyć do swojego grafiku zajęć aktywność fizyczną, na przykład zajęcia jogi, które delikatnie rozciągają wszystkie mięśnie i kręgosłup. Gorący wieczorny prysznic i od czasu do czasu masaż również przyniosą pozytywne skutki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.