Bóle karku i szyi. Co powoduje ból karku?
Bóle kręgosłupa są niezwykle częstą dolegliwością. Nic dziwnego, gdy stanowi on rusztowanie podtrzymujące w pionie całe nasze ciało. Niektórzy sądzą, że pozycja pionowa jest mniej naturalna dla naszego organizmu niż pozioma, którą obserwujemy u zwierząt. Tysiące lat ewolucji nie uporało się z tym problemem, a nasza codzienność nie pozostawia często szansy na odpoczynek i regenerację kręgosłupa. Wiele osób uskarża się na bóle, drętwienie i pieczenie karku promieniujące do szyi i ramion. Każdy ruch pogłębia dolegliwości i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jeśli powtarzają się zbyt często, mogą świadczyć o poważnych problemach i w żadnym względzie nie należy tego lekceważyć. Jakie są przyczyny bólu karku i jak można im zapobiegać oraz skutecznie leczyć?
Przyczyny
Przyczyny bólu są niezliczone, ale ten umiejscowiony w karku daje nam podpowiedź co może nam dolegać. Od błahych po poważne schorzenia – wszystkie należy obserwować i kontrolować, by nie dopuścić do pogłębienia objawów. Na bóle karku skarżą się coraz młodsze osoby. Powodów można szukać przede wszystkim w błędnej postawie ciała. Niewłaściwe trzymanie pionu, garbienie się, nadmierne pochylanie głowy, długie czytanie czy pisanie w pozycji siedzącej – wszystkie one mogą wpływać na odczuwaną wrażliwość i dyskomfort połączony z bólem. Tak zwane przepracowanie skutkuje nadwyrężeniem mięśni, które muszą utrzymywać ciężar głowy podczas wielogodzinnego siedzenia.
Jeżeli w naszym życiu nie ma miejsca na sport, to możemy być pewni bólu mięśni kręgosłupa. Osłabione mięśnie będą także bardziej podatne na naciągnięcie, gdy zaczniemy intensywne ćwiczenia bez odpowiedniego przygotowania. Ból może być także wynikiem niewłaściwej postawy w śnie – częsta zmiana pozycji w czasie snu lub problemy z zaśnięciem mogą wskazywać na niewygodną poduszkę. Prawidłowo dobrana powinna podtrzymywać mięśnie i kości w prawidłowej pozycji przez całą noc. Inną prawdopodobną opcją są częste przewiania na skutek wychłodzenia organizmu. Kark można przewiać jadąc przy otwartej szybie samochodu czy przebywając w przeciągu. Także brak szalika zimą będzie skutkował możliwym przewianiem karku.
Dikloziaja – żel przeciwbólowy
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
Najczęściej przyczyną bólu karku są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Oprócz bólu objawem choroby zwyrodnieniowej jest też ograniczenie ruchomości kręgosłupa szyjnego. Zwyrodnieniu ulegają krążki umieszczone między kręgami oraz stawy międzykręgowe. Przyczyną są ścierające się podczas naszego życia chrząstki, urazy mechaniczne i nadmierne obciążenie stawów, np. u sportowców. Choć organizm uruchamia procesy regeneracyjne, to postęp choroby jest szybszy i w konsekwencji dochodzi do uszkodzenia powierzchni stawu. Na jego powierzchni pojawiają się nadżerki i torbiele. Pod chrząstką powstaje dodatkowa warstwa kości, która utrudnia poruszanie, powoduje sztywność i jest przyczyną bólu.
Krążek międzykręgowy składa się z części obwodowej zwanej pierścieniem włóknistym, w środku którego znajduje się jądro miażdżyste. Z upływem czasu dochodzi do powstania zmian zwyrodnieniowych, co powoduje osłabienie pierścienia włóknistego i wypuszczenie jądra miażdżystego. Stan taki powszechnie nazywany jest wypadnięciem dysku. Uwypuklenie powoduje ból kręgosłupa i rwę ramieniową, ponieważ uciska na więzadła kręgosłupa, a później na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego.
Ciągły nacisk prowadzi także do powstania wyrośla kostnego – osteofity. Bólowi może towarzyszyć drętwienie promieniujące do barku, ramienia i ręki. Chory nie może wykonywać ruchów ręką, traci pewność chwytu, a nawet całkowitą kontrolę nad stawem ramiennym czy łokciowym. Równie charakterystycznym objawem pomagającym odróżnić zwyrodnienie od przejściowych stanów bólowych są migreny w koncentracji potylicy, a więc z tyłu głowy. Odczuwane zawroty głowy mogą świadczyć o zmniejszonym przepływie krwi tętnicami kręgowymi.
Leczenie bólów kręgosłupa
Postępowanie lecznicze będzie uzależnione od przyczyn i tak bóle przeciążeniowe, na skutek przewiania czy urazu wymagają po prostu czasu na regenerację. Organizm posiada na to skuteczne sposoby wypracowane na przestrzeni lat, których nie zastąpimy niczym innym. Oczywiście, gdy ból się nasila i nie pozwala brać udziału w codziennych czynnościach, powinniśmy skorzystać z pomocy leków przeciwzapalnych. Mogą być one zarówno w postaci maści jak tabletek stosowanych doustnie. Mniej obciążająca dla żołądka jest opcja druga. Działa także szybciej i konkretnie w miejscu bólu. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami na ulotce, ale najczęściej aplikację można powtarzać wielokrotnie w ciągu dnia.
Przykładowe maści to Fenistil lub DicloZiaja – żel przeciwbólowy. Z leków doustnych zaleca się Ibuprom, Apap, Solpadeine. Pomimo ostrego bólu odczuwanego nawet przy lekkim dotknięciu znaczną ulgę przyniosą masaż, ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające mięśnie karku. Do naszej dyspozycji pozostają także zabiegi fizykoterapeutyczne: lampy solux, ultradźwięki, magnetronic, diadynamic, jonoforeza z lekiem i wiele innych. Okresowym zaleceniem lekarza może być unieruchomienie odcinka szyjnego w kołnierzu ortopedycznym. Jego długotrwałe noszenie prowadzi do osłabienia mięśni, dlatego po jego zdjęciu ważne jest podjęcie terapii i ćwiczeń prowadzących do stopniowego zwiększenia zakresu ruchów.
Żel przeciwbólowy Voltaren Max
Nie ma problemu w przyjmowaniu leków, gdy ból pojawia się od czasu do czasu i wiemy co go spowodowało. Taką dolegliwość stosunkowo łatwo się leczy i możemy szybko powrócić do codziennych zadań. Jednak jeśli symptomy dokuczają nam często i są nieznośne, należy udać się na wizytę lekarską. Będzie ona stanowiła wstępny wywiad lekarski, przeprowadzenie badań, wywołanie zdjęcia radiologicznego odcinka szyjnego kręgosłupa oraz tomografia i badanie USG. Taki komplet badań na pewno ustali przyczynę bólu i pozwoli jej skutecznie przeciwdziałać.
Równie ważne co leczenie jest odpowiednia profilaktyka. Prawidłowa pozycja ciała w ruchu i podczas siedzenia zapobiega późniejszym problemom. Z początku wyprostowana pozycja ciała będzie niewygodna i nienaturalna, ale jest niezbędna w powstrzymaniu pogłębieniu dysfunkcji stawu. Zalecane są także ćwiczenia korekcyjne, rozciągające, np. patrzenie przez ramię jak najdalej do tyłu. Na odpowiednią postawę zwracajmy uwagę dziecku, ponieważ od złych nawyków z wiekiem coraz ciężej się uwolnić. Podczas wykonywania pracy róbmy przerwy na rozluźnienie mięśni karku i ramion. Możemy wykonać także szybki masaż. Poduszkę zmieńmy na wygodną, najlepiej dopasowującą się do kształtu naszego ciała. W łagodzeniu bólu pomaga ciepło – szyję można więc obwiązywać chustą czy szalikiem, polewać ciepłą wodą pod prysznicem lub zażywać ciepłych kąpieli relaksujących. W przywróceniu sprawności zawsze pomoże sport i wypoczynek na świeżym powietrzu.