Ból piersi – przyczyny, objawy towarzyszące, jak załagodzić ból

My, kobiety często dość sceptycznie podchodzimy do różnego rodzaju badań profilaktycznych czy okresowych, ponieważ dość często się ich wstydzimy i boimy. Tymczasem regularne badania piersi potrafią zdziałać cuda, a nawet wystarczająco wcześnie wykryty nowotwór piersi jest do wyleczenia. Podstawowym badaniem piersi jest mammografia. Jest to badanie przeznaczone i finansowane dla kobiet w pewnym przedziale wiekowym, co nie oznacza, że nie mogę wykonywać go młodsze czy starsze osoby. Badanie to jest zupełnie nieinwazyjne i nie trwa długo, a pomaga kontrolować piersi pod kątem nowotworów czy innych poważnych zmian. Ból piersi często jest kojarzony przez kobiety z nowotworem i innymi poważnymi schorzeniami, jednak nie zawsze świadczy o poważnych zaburzeniach naszego organizmu. Dziś przyjrzymy się bliżej bólom piersi u kobiet – przedstawimy ich pochodzenie, przyczyny bólu, oraz powiemy jak domowymi sposobami łagodzić doskwierające bóle piersi.

Najczęstsze przyczyny bólu piersi:

Najczęstszą przyczyną uciążliwego bólu piersi jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Ból pojawiający się regularnie przed miesiączką charakteryzuje się uczuciem obrzmiałych, ociężałych i bardzo bolesnych przy dotyku piersi. Często też nasze sutki są bardzo wrażliwe na bodźce, a nawet delikatny ruch może sprawić dyskomfort. Jest to rodzaj bólu ustępujący tuż z pojawieniem się krwawienia miesiączkowego, lub bezpośrednio po nim. Drugą, równie częstą przyczyną bólu piersi są torbiele. Torbiele w najprostszym tłumaczeniu są pęcherzykami wypełnionymi płynem.

Zmiany związane z torbielami charakteryzują się bólem promieniującym do pach. Torbiele są najczęściej wyczuwalne pod palcami, co pokazuje jak ważne jest profilaktyczne badanie piersi. Tego typu nieprzyjemności zwalczyć możemy z pomocą leków hormonalnych, a w skrajnych przypadkach usunięciu torbiela. Badaniami nieinwazyjnymi, które pomogą wykluczyć bądź potwierdzić obecność torbieli jest mammografia i USG. Nieprawdopodobne jest to, że ból piersi może świadczyć również o ciąży.

Charakterystyczny, ciążowy ból piersi pojawia się około 5 tygodnia ciąży i charakteryzuje się dużą wrażliwością i obrzmiałością. Ból piersi może więc być również dobrym objawem wyczekiwanej przez wiele kobiet ciąży. Ponadto, ból piersi może być również spowodowany uciskiem spowodowanym noszeniem nieodpowiedniego stanika. Często dobór odpowiedniej bielizny wydaje się kwestią banalnie prostą, a wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nosi źle dobrany biustonosz. Skutkiem noszenia nieodpowiedniego biustonosza może być silny ból, nasilający się szczególnie pod wpływem silnego nacisku, czy chociażby podczas noszenia zbyt obcisłych koszulek. Pamiętajmy, że w doborze odpowiedniego stanika pomogą nam profesjonalne brafiterki, które służą swoją radą i pomocą w dobrych sklepach z bielizną.

Niepokojące objawy towarzyszące bólowi piersi:

Istnieje wiele objawów, które powinny nas zaniepokoić i być impulsem do wizytę u odpowiedniego specjalisty. Należą do nich:

  • krwista wydzielina wydobywająca się z brodawek sutkowych
  • ropna wydzielina wydobywająca się z brodawek sutkowych
  • zmarszczenie się skóry na naszych piersiach (wyglądem zbliżone do skórki pomarańczy)
  • wyczuwane zgrubienie
  • znaczny obrzęk
  • zaczerwienie okolicy brodawek sutkowych
  • wyczuwalna gorączka
  • palpacyjnie wyczuwalne powiększenie węzłów chłonnych
  • uczcie gorąca i ocieplenia na piersiach

Żelowe kompresy dla mam łagodzące ból piersi

 

Domowe sposoby na zniwelowanie bólu piersi:

Jednym ze sposobów na ustrzeżeniem się przed uciążliwym bólem piersi jest przestrzeganie diety bogatej w błonnik. Wiele tego cennego produktu zawierają codzienne produkty spożywcze takie jak chleb pełnoziarnisty, czy większa część warzyw i owoców. Regularne dostarczanie naszemu organizmowi odpowiednich ilości błonnika pomaga zapobiegać wahaniom hormonalnym, co w znacznym stopniu wpływa na stan naszych piersi i sutków. Drugim, dość ciekawym i długo planowym sposobem zapobiegania bólowi piersi jest przestrzeganie odpowiedniej diety i zachowanie prawidłowej masy ciała. Badania wykazują, że kobiety, które zrzuciły wiele kilogramów mają większe skłonności do powstawania guzków i torbieli w obrębie piersi poprzez zwiększoną ilość estrogenu, zalegającego w komórkach.

Metodą, której powinna na co dzień przestrzegać każda z nas jest chwila dla siebie, relaks i odpoczynek od codziennych obowiązków i prac. Kobiety, które dużo pracują i są obciążone codziennym stresem i zmartwieniami są bardziej narażone na powstawanie torbieli, które wywołują dużą bolesność, a nieleczone mogą być bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Ponadto powinnyśmy pamiętać o odpowiedniej podaży witaminy B,C i E, które są czynnikami hamującymi wpływ prolaktyny. Należy pamiętać również o doborze odpowiedniego biustonosza. Ta kwestia wydaje nam się często kwestią banalnie prostą, a większość z nas, kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że nosi źle dobrany biustonosz, nie zdając sobie sprawy jak to wpływa na nasze piersi. Noszenie nieodpowiedniej bielizny powoduje nie tylko dyskomfort, ale może przynieść również opłakane skutki i spowodować napięcie i bolesność w obrębie naszych piersi i brodawek sutkowych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.