Kręgosłup to zarazem delikatna i złożona struktura. Przekonał się o tym każdy ten, kto miał problem z bólem pleców. Ból kręgosłupa szyjnego to nic przyjemnego zważywszy na rolę jaką spełnia ta właśnie część pleców ? podtrzymuje głowę i porusza się w wielu kierunkach. To wyjątkowy obszar kręgosłupa i dlatego połączenie złożoności oraz mobilności naraża nas na liczne kontuzje i ból.
Szyjny odcinek kręgosłupa składa się z 7 kręgów i dysków mających za zadanie absorbować wstrząsy, stawy, rdzeń kręgowy, korzenie nerwowe, naczynia, mięśnie i więzadła. Korzenie nerwowe odchodzą z rdzenia kręgowego jak gałęzie drzewa przez otwory w kręgach. Każdy taki korzeń przesyła impulsy nerwowe do mózgu, barków, ramion i klatki piersiowej. Układ naczyniowy dba o przebieg krwi pomiędzy mózgiem i sercem. Pozostałe części składowe służą do stabilizacji.
Przyczyny bólu szyi
Ból karku – kto z nas tego nie przeżył. Najczęściej doświadczamy go po wielogodzinnym siedzeniu w niepoprawnej pozycji (zgarbieni lub półleżący) bądź po wstaniu z łóżka po niewygodnym śnie (winą jest nieodpowiednia poduszka). I choć te zdarzają się najczęściej, istnieje jeszcze wiele przyczyn bólu i są nimi:
- Kontuzje i wypadki samochodowe – głowa wykonuje nienaturalny zakres ruchu odchylając się maksymalnie do przodu a następnie szybko powracając do tyłu. Mięśnie i ścięgna momentalnie kurczą się i rozkurczają, co powoduje ból i sztywność
- Zużycie kręgosłupa – nie oszukujmy się, każdego z nas czeka starość i związane z nią dolegliwości. Jeśli za młodu nie dbaliśmy o odpowiednią postawę i ćwiczenia, na starość (i względną młodość) czekają nas zmiany zwyrodnieniowe kości i stawów oraz dysków. Możliwe są także stany zapalne w ich obrębie.
- Otyłość, słabe mięśnie brzucha – ogólnie rzecz biorąc nasze zaniedbania prowadzą do szybszych kontuzji i zużywania się elementów kręgosłupa. Obszar szyi dźwiga głowę, w co zaangażowane są mięśnie brzucha, a jeśli te słabną, automatycznie przechylamy głowę w przód. Dodajmy do tego brak jakiejkolwiek aktywności i ból kręgosłupa szyjnego mamy pewny.
- Stres i napięcie emocjonalne – mogą prowadzić do powstania skurczy. Rozpoznamy je dotykając naszych barków – nie powinny być twarde i sztywne czy sprawiać nam ból.
- Zużycie poduszeczek międzykręgowych – choć amortyzują wstrząsy, same się nie poruszają. Mogą natomiast się zużyć, co wymaga operacji – wymiany zniszczonych struktur na nowe. Dzisiejsze zaawansowanie medycyny potrafi bardzo skutecznie uporać się z tym problemem.
- Istnieją także inne procesy chorobowe, w przebiegu których odczuwamy ból karku. Są to m.in. zmiany neurologiczne, zakażenie, nowotwór i złamania, dlatego nie lekceważ bólu, szczególnie jeśli utrzymuje się długi czas i nie ustępuje po zastosowaniu środków dostępnych bez recepty. Nawet codzienne czynności mogą powodować skręcenia i przeciążenia szyi, a te prowadzą do bólu.
- Choroba zwyrodnieniowa stawów – ulegają jej osoby młode i starsze. Wraz z wiekiem dyski międzykręgowe stają się mniej elastyczne i nawilżone, przez co słabiej amortyzują wstrząsy. Kości mogą naciskać na korzenie nerwowe powodując ból szyi, który rozpoznamy po drętwieniu i mrowieniu ramion. Zużywają się także chrząstki, przez co kości ocierają o siebie. Organizm broni się przed tym tworząc osteofity, a te znów naciskają na nerwy powodując ból. Oprócz tego możemy mieć do czynienia ze zwężeniem kanału kręgowego, co wywołuje ból szyi, ramion, ból i drętwienie ramienia. Ściskane nerwy nie są w stanie funkcjonować, a nasze ręce mogą odmawiać nam posłuszeństwa.
Szybkie i skuteczne sposoby na ból szyi
Ból karku po nocy: rozciągnij szyję, pomasuj kark i barki, zrób kilka kółek głową. Pod prysznicem polewaj się na zmianę ciepłą i zimną wodą. Jeżeli boisz się, że ból przejdzie na głowę zażyj tabletkę przeciwbólową.
Kiedy koniecznie zgłosić się do lekarza: ból nie ustępuje, a próbowałeś różnych sposobów na jego uśmierzenie, do bólu dołączają problemy neurologiczne – drętwienie, mrowienie, osłabienie rąk i nóg, problem z poruszaniem się. Pamiętaj, że gojenie utrudnia palenie papierosów i cukrzyca.
Tabletki Apap z paracetamolem na ból różnego pochodzenia
Leczenie bólu kręgosłupa szyjnego
Ból kręgosłupa szyjnego w zdecydowanej większości przypadków dobrze reaguje na leczenie zachowawcze. Oto kilka metod radzenia sobie z bólem:
- Alternatywne metody leczenia kręgosłupa: akupunktura, zioła, masaż, joga itp.
- Leki przeciwbólowe
- Fizykoterapia, np. zimne i ciepłe okłady, masaż.
Kołnierze szyjne ograniczają ruch i wspierają głowę przejmując na siebie obciążenie. Podobny efekt uzyskasz leżąc. Ograniczony ruch i odciążenie kręgosłupa to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić po przebytym urazie. W leczeniu bólu karku mogą być stosowane leki – niesteroidowe leki przeciwzapalne czyli paracetamol, ibuprofen, kodeina. Na kark możesz nakleić plaster rozgrzewający, który pomoże złagodzić ból i sztywność. Ćwiczenia pomogą w budowaniu siły i zwiększą zakres ruchów. Terapeuta może również skorygować postawę i nauczy technik relaksacyjnych.
Objawy bólu kręgosłupa szyjnego:
- Ból szyi po jednej lub obu stronach
- Pieczenie
- Mrowienie
- Sztywność
- Ból między łopatkami
- Ból, drętwienie i osłabienie ramienia
- Trudności w połykaniu, mówieniu
- Ból głowy i zawroty
- Nudności
- Zmęczenie
- Niezamierzona utrata masy ciała