Bigoreksja – choroba przerostu mięśni, po czym ją rozpoznać i jak ją leczyć

Bigoreksja to choroba dotycząca najczęściej kulturystów oraz mężczyzn uprawiających sport. Mimo to, ze względu na co raz popularniejszy sport w życiu kobiet specjaliści szacują że już niedługo będzie to równie popularny problem wśród kobiet. Jest to o tyle niebezpieczna choroba, że często towarzyszą jej stany depresyjne oraz nierozsądne zachowania, które mogą doprowadzić do uszkodzenia organizmu przez zbyt wyniszczające diety i treningu. Dlatego też tak ważne jest zapoznanie się z problemem bigoreksji nie tylko kiedy sami trenujemy, ale przede wszystkim kiedy jesteśmy rodzicami, gdyż to nastolatkowie są na nią najbardziej narażeni! Po czym rozpoznać bigoreksję i jak z nią walczyć dowiesz się czytając niniejszy artykuł!

Czym jest bigoreksja

Bigoreksja często nazywana jest odwrotną anoreksją. Dlaczego? Mechanizmy zachodzące podczas tej choroby są do siebie niezwykle zbliżone. W podobny sposób traktowane jest podejście do restrykcyjnej diety, z tym, że przy bigoreksji zawsze towarzyszą zaburzenia związane z posiadaniem lub wykształceniem nadmiernej tkanki mięśniowej. Zarówno w przypadku anoreksji jak i bigoreksji osoba chora błędnie widzi swoje ciało, z tym, że osoba cierpiąca na bigoreksję uważa że ma za mało mięśni, sylwetka wciąż jest zbyt wątła lub pulchna a nie „męska” oraz wyćwiczona. Z tego powodu osoby chore katują się nie tylko dietą ale również morderczymi treningami, które wbrew ich błędnej opinii nie przynoszą skutku, co w konsekwencji powoduje również zaburzenia depresyjne.

Pamiętaj! Nie wstydź się

Leczenie odbywa się u psychologa, jednak nie należy się wstydzić i osobie chorej wytłumaczyć, że nawet każdy zawodowy sportowiec ma własnego psychologa i warto, aby chory też miał własne wsparcie.

Bigoreksja w społeczeństwie – kiedy i dlaczego się objawia

Bigoreksja dotyczy aż 10% społeczeństwa i najczęściej dotyczy mężczyzn zaangażowanych w kulturystykę. Prawdopodobnie angażują się oni w nią już po objawieniu się pierwszych oznak choroby. Ta z kolei przejawia się w okresie dorastania podobnie jak też anoreksja najczęściej wśród dziewcząt. Ma ona wiele przyczyn, które znajdziesz poniżej. Są one istotne zwłaszcza dla rodziców. Zasadniczo objawia się ona najczęściej w dość młodym wieku przed 20 rokiem życia, jednak nie jest to żelazna zasada, zdarza się bowiem, że choroba dotyka mężczyzn w wieku dwudziestu-kilku, a nawet trzydziestu lat, lub też w okresie tak zwanego kryzysu wieku średniego. Niezależnie od tego kiedy się pojawia jest niezwykle problematycznym schorzeniem.

Przyczyny chorowania na bigoreksję

Przyczyn chorowania jest kilka, wszystkie one są połączone ściśle ze sobą, jednak każda pojedynczo może spowodować pierwsze problemy, a te prowadzące do kolejnych:

  • brak akceptacji własnego ciała – najczęściej dotyka osoby w wieku nastoletnim, które w pewien sposób nie akceptują zmian zachodzących w dojrzewającym organizmie
  • problemy w relacjach międzyludzkich – zaliczane są tutaj problemy nie tylko z rodziną, ale również z rówieśnikami, problemy z zawieraniem znajomości i ich utrzymywaniem, które przelewane są na wygląd, stąd też drastyczna chęć zmiany
  • brak akceptacji otoczenia lub poczucie takiego braku – często powoduje brak akceptacji własnej cielesności stąd też drastyczne potrzeby zmienienia się

Wpływ sportu na rozwój bigoreksji

Jak szacują naukowcy to nie sport wpływa na rozwój bigoreksji a właściwie na odwrót, to bigoreksja wpływa na niezdrowe uprawianie sportu, który ma być narzędziem do zmiany. Nie jest specjalnie istotne czy nasze dziecko najpierw trenuje sport, prawdopodobnie jest wręcz przeciwnie i pozwolenie dziecku na „zapuszczenie się” może doprowadzić do chorowania na bigoreksję ze względu na swój potencjalnie nieatrakcyjny wygląd. Oczywiście zdarza się, że z powodu zbytniej chęci imponowania czy chorej chęci wygranej osoba zapadnie na bigoreksję, jednak znacznie częściej problem ten dotyczy osób które nie uprawiały sportu, a ten ma się stać właśnie narzędziem do osiągnięcia zmiany i akceptacji, której de facto nie osiągają, co często wpływa na zachowania i myśli depresyjne.

Olimp Whey Protein Complex

Rozpoznanie bigoreksji – objawy

Aby rozpoznać bigoreksję należy dokładnie przyglądać się osobie chorej oraz rozmawiać z nią o tym jak się czuje i jak postrzega siebie samego. Najlepiej jest aby to psycholog stwierdził, czy cierpimy na tego typu zaburzenie, jednak zanim to zrobimy o to lista cech, które są również objawami choroby, osoba chora powinna cechować się chociaż trzema z nich:

  • zaburzenia odżywiania na rzecz restrykcyjnej diety na wzrost mięśni a spalanie tkanki tłuszczowej
  • zaburzenia wysiłku, kiedy osoba chora stawia trening ponad wszystko inne w tym relacje między ludzkie, szkołę czy karierę
  • zachowania kompulsywne czyli konieczność odbycia treningu bezwzględnie, a nawet wydłużanie ich w sposób niezdrowy
  • ignorowanie bodźców od ciała jak złe samopoczucie czy zły stan zdrowia lub nawet kondycji
  • błędne postrzeganie własnej sylwetki jako ciągle zbyt mało umięśniona wbrew osiąganym wynikom
  • negatywny osąd własnego ciała pomimo treningów i istniejących już mięśni do tego stopnia, że osoba ta nie chce pokazać się publicznie na przykład na plaży czyli w sytuacjach pośredniej nagości z obawy przed niewystarczającymi efektami ćwiczeń
Uważaj! Sterydy a bigoreksja

Osoby cierpiące na bigoreksję często sięgają po sterydy i doping, który nieumyślnie stosowany prowadzi do wielu nieodwracalnych zmian jak bezpłodność czy ginekomastia.

Skutki nieleczonej choroby jaką jest bigoreksja

Nieleczona bigoreksja chociaż nie prowadzi bezpośrednio do śmierci, gdyż przeważnie dieta jest wysoko białkowa, jest jednak wyniszczająca dla organizmu. Osoby nieleczone często mają liczne problemy zdrowotne spowodowane niewłaściwą i źle zbilansowaną dietą oraz spowodowane nadmiernymi treningami jak przeciążenia stawów i mięśni, różne problemy układu chrzęstno-szkieletowego i inne. Co gorsza często prowadzi ona do zaburzeń natury depresyjnej oraz zbytnich wahań nastrojów, które mogą powodować nawet targnięcie się na własne życie, co jest pośrednim niebezpieczeństwem. Dlatego też tak ważne jest aby osoba chora została przekonana do leczenia!

Sposoby leczenia bigoreksji

Bigoreksję leczy się przede wszystkim poprzez odpowiednie terapie i sesje u psychologa. W przypadku pojawienia się zmian depresyjnych możliwe jest wdrążenie leczenia medykamentami, aby wyrównać i unormować nastrój. Bardzo ważna jest również akceptacja ze strony bliskich i zrozumienie, że choroba ta jest faktycznym problemem i poważnym zaburzeniem oraz nieignorowanie problemów osoby nią dotkniętej. Bigoreksja jest trudna do leczenia i bardzo przewlekła podobnie zresztą jak anoreksja!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.