Biegunka – leki bez recepty
Chyba każdy z nas zmagał się przynajmniej raz w życiu z biegunką. Jest to reakcja obronna organizmu. Często może być powodem wielu nieprzyjemnych sytuacji (szczególnie, gdy pojawi się nagle i niespodziewanie). Warto wiedzieć, że biegunce można zapobiegać i przede wszystkim nie wolno jej bagatelizować (szczególnie u małych dzieci). Biegunka może przyczynić się do odwodnienia organizmu oraz utraty minerałów.
Biegunka pojawia się, gdy jelita są podrażnione. Zaczynają się wówczas kurczyć, przez co pokarm przesuwa się znacznie szybciej niż normalnie. Organizm nie jest wstanie wchłonąć wodę z jedzenia, przez co jej znaczna część zostaje w pokarmie.
Nie lekceważ biegunki!
Powodami pojawienia się biegunek są: zakażenia wirusowe, zatrucia pokarmowe, reakcje alergiczne na żywność, skutki uboczne leków, zbyt duża ilość alkoholu oraz stres. Przyczyną może być także wypicie wody z lambliami, pasożyty i ameby. Skarżą się na nią także osoby mające raka i nadwrażliwość jelita.
Zazwyczaj biegunka szybko się pojawia i szybko mija, nie zostawiając żadnych skutków ubocznych. Jeśli tak się nie dzieje, osoba chora powinna niezwłocznie udać się do specjalisty. Dużym zagrożeniem jest utrata minerałów, które regulują ważne funkcje życiowe (szczególnie sód i potas). Niedobór tych składników może spowodować kwasicę. Odwodnienie sprawia zaś, że czujemy się osłabieni, spada ciśnienie krwi, a nawet może dojść do wstrząsu.
Jeżeli biegunka u dziecka trwa dłużej niż jeden dzień, a u osoby dorosłej ponad dwa dni, może dojść do zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do stanu, który zagraża naszemu życiu. Jeżeli oprócz biegunki pojawia się dokuczliwy i silny ból brzucha, gorączka, wymioty, krwisty śluz i pasożyty w stolcu należy zgłosić się do specjalisty, który podejmie odpowiednie leczenie i ustali przyczynę choroby.
Tabletki bez recepty na biegunkę
Laremid
Jaka dieta podczas biegunki?
Osoby mające biegunkę powinny pamiętać, że można się z nią uporać poprzez odpowiednią dietę. Zazwyczaj wystarcza przyjmowanie dużej ilości płynów (wody) oraz zażywanie probiotyków. Na rynku są dostępne także leki, które hamują skurcze jelit i zapobiegają biegunce. Przyjmując różne specyfiki powinno się jednak znać przyczynę pojawiających się dolegliwości.
Znaczna większość biegunek ustępuje po upływie 1-2 dni. Wielu specjalistów zaleca, by stosować wówczas głodówkę i dać w ten sposób odpocząć jelitom. Inni uważają, że wręcz odwrotnie, nawet mimo braku apetytu powinniśmy zmuszać się do przyjmowania pokarmów. Powinny być one przygotowane w taki sposób i z takich składników, by woda z nich szybko wchłaniała się do naszego organizmu (np. zupa marchwiowa czy gotowany ryż). Zaleca się także spożywanie duszonych jabłek, bananów czy sucharków. Osoby mające biegunkę powinny zrezygnować z cukru i jeść jedynie małe porcje za to 5-6 razy dziennie.
Biegunka – jak jej zapobiegać?
Okazuje się, że niektórym biegunkom można w prosty sposób zapobiegać. Należy:
- Wystrzegać się potraw nietolerowanych, bądź źle tolerowanych przez organizm. Jeśli przebywamy w kraju o gorącym klimacie powinniśmy pic butelkowaną wodę, bądź przegotowaną oraz napoje z puszek. Nie powinno się wrzucać kostek lodu do napojów, a warzywa i owoce trzeba dokładnie myć i obierać ze skórki.
- nie jeść żywności (szczególnie przekąsek), które dłuższy czas znajdują się niezabezpieczone na powietrzu.
- Jeśli przyjmowaliśmy antybiotyki, powinniśmy zażywać środki, które przywracają równowagę jelit (można je kupić w aptece bez recepty). Specyfiki te powinny być popijane wodą (nie sokami, ani słodkimi napojami).
Skurcze jelit
Zdarza się, że wraz z biegunką pojawiają się skurcze jelit. Wówczas można przyjmować leki, które zmniejszają ich ruchomość. Lekarz decyduje się na leczenie antybiotykami tylko, gdy badanie kału wskaże, że biegunka jest przyczyną bakteryjnego zakażenia.
Biegunka u dzieci
Biegunka u dzieci może okazać się bardzo niebezpieczna. Dziecko może bowiem w ciągu kilku godzin odwodnić się. Jak temu zapobiegać?
- Jeżeli dziecko jest karmione piersią nie ma powodów, by z tego rezygnować. Jeśli zaś podaje się mu mieszankę, to być może jest ona źle przyrządzana (warto polecić się lekarza, który poda odpowiednie proporcje.) Jeśli to nie pomoże zaleca się podawanie mieszanki zrobionej z mleka sojowego.
- Nie wolno podawać bez konsultacji z lekarzem leków przeciwbiegunkowych.
- Małym dzieciom powinno się podawać przepisany przez lekarza płyn nawadniający. Nie wolno podawać im soków owocowych ani wody sodowej.
- Jeśli dziecko ma więcej niż 2 lata można spróbować zmienić jego dietę i wzbogacić ją w banany, grzanki i sok jabłkowy. Zaleca się również jogurt z żywymi kulturami bakterii
- Gdy dziecko ma również wymioty do jedzenia należy podawać mu jedynie zupy
- W momencie, gdy zauważymy pierwsze objawy świadczące o odwodnieniu organizmu (brak łez, ciemnożółty mocz oraz gęsta ślina) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
U mnie biegunka byłą objawem, jak się okazało po Teście na nietolerancję pokarmową w Revitum, alergii na gluten. Na szczęście to nie typowa celiakia, jednakże muszę bardzo uważać i ograniczać potrawy zawierające ten składnik.
Po teście na nietolerancje pokarmowe, które zrobiliśmy we wspomnianym już REVITUM okazało się, że musimy wyeliminować z naszej diety (ze względu na dzieci) – kazeinę. Od dwóch miesięcy nie przyjmujemy produktów ją zawierających i jest o niebo lepiej, jeżeli chodzi np. o odporność dzieciaków.
Niestety biegunki miewam często z powodu jelita drażliwego, które mi dokucza. Dlatego zawsze mam przy sobie loperamid, który błyskawicznie i skutecznie hamuje objawy biegunki.