Badania rezonansem magnetycznym – na co zwrócić uwagę?

Rezonans magnetyczny to niezwykły element diagnostyki obrazowej. Jest badaniem dokładniejszym niż RTG i USG, nieocenionym w przypadku urazów, zmian nowotworowych, a nawet wad rozwojowych płodu. Na czym polega badanie rezonansem i jak się do niego przygotować? Tego dowiesz się z artykułu!

Na czym polega badanie rezonansem i czy jest bezpieczne?

Pacjenci, u których pojawia się potrzeba badania MRI, są czasem nastawieni sceptycznie. Wokół tego badania narosło bowiem wiele mitów, np. o wykorzystywaniu szkodliwego promieniowania lub o braku dostępu powietrza w aparacie. Są to jednak bezpodstawne obawy. Rezonans to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i w pełni bezpieczne. Aparat wysyła do tkanek nie promieniowanie rentgenowskie, ale pole magnetyczne. Nie jest więc to bardziej niebezpieczne niż stanie przy włączonym radiu. W samym aparacie bardzo dba się też o wentylację. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że badanie to upowszechniło się w Polsce za sprawą fizjologa zajmującego się Adamem Małyszem. Diagnostyka sportowców to jedna z dziedzin, w jakiej wykorzystywany jest rezonans, ale nie jedyna – w ten sposób ocenić można stan niemal każdego narządu w organizmie. Inne badania należące do diagnostyki obrazowej to m.in. tomograf komputerowy, RTG cyfrowe i cyfrowa mammografia. Współcześnie wszystkie one są bezpieczne i wykonywane za pomocą sprzętów najnowszej generacji.

Jak przygotować się do badania?

Zniesienie od 1 kwietnia bieżącego roku limitów na badanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia może wpływać na zwiększone zainteresowanie zabiegiem. Oznacza to, że placówki współpracujące z NFZ mogą przyjmować więcej pacjentów, choć oczywiście nadal chcąc mieć badanie wykonane najszybciej (i bez skierowania) trzeba będzie udać się do pracowni prywatnej. Niezależnie jednak od placówki, w jakiej będziemy mieć robione badanie, powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować. Na 2 godziny przed badaniem nie wolno niczego jeść ani pić. Podczas badania pacjent nie może mieć na sobie żadnych elementów metalowych lub elektronicznych, trzeba więc będzie je zdjąć. Oznacza to, że przeciwwskazaniem do badania są wszelkie endoprotezy, rozruszniki serca, implanty i podobne ciała obce w organizmie. Nie wolno również badać kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Przede wszystkim, bardzo ważne jest każdorazowe bardzo dokładne opisanie swoich dolegliwości, tak, aby osoba przeprowadzająca badanie mogła dobrać odpowiednie parametry.

Czym wyróżnia się dobra pracownia rezonansu magnetycznego?

Badanie MRI oferuje wiele pracowni, ale szukajmy zawsze takiej, w której używany jest najwyższej jakości sprzęt. Rezonans Toruń możliwy jest do wykonania w pracowni Lecznic Citomed, korzystającej z rezonansu MRI Excelart Vantage XGV. Aparat ten to najnowszej generacji rezonans zamknięty wysokopolowy, który pozwala na uzyskanie obrazu jeszcze wyższej jakości niż w aparatach otwartych. Pozwala to na niezwykłą precyzję w ocenie stanu tkanek i narządów pacjenta, i tym samym postawienie trafnej diagnozy. MRI sprawdza się również u kobiet w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ bada płód dokładniej niż popularne USG, a jednocześnie nie jest tak niebezpieczne, jak zakazane w ciąży RTG. Badania rezonansem nie trzeba się więc bać, za to warto docenić jego duży wkład w rozwój diagnostyki obrazowej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.