Autoimmunologiczne zapalenie wątroby
Układ immunologiczny człowieka jest tarczą obronną dla patogenów czyli wrogich czynników środowiskowych. Jeśli jego działanie jest zaburzone, reakcje które wywołuje prowadzą do chorób i innych przypadłości. Choroby z autoagresji takie jak autoimmunologiczne zapalenie wątroby polegają na błędnym rozpoznaniu własnych komórek jako potencjalnych wrogów. Reakcja układu immunologicznego zwraca się przeciwko własnemu ciału co prowadzi do chorób z autoagresji. Limfocyty nasyłają przeciwciała nie tam gdzie to potrzebne a my w efekcie chorujemy.
W normalnych warunkach układ immunologiczny może wysyłać limfocyty nawet do wątroby, ale tylko gdy zachodzi taka potrzeba, np. tkanka jest zniszczona i wymaga odnowy. Odzew immunologiczny polega na tym, że komórki takie jak limfocyty i przeciwciała powodują stan zapalny, który utrzymuje się przez pewien czas a następnie znika. Sama obecność przeciwciał we krwi nic nie oznacza, ponieważ nawet zdrowa osoba posiada je w niewielkim stężeniu. Ich liczba wzrasta przeważnie wraz z wiekiem a szczególnie u osób starszych.
Dlaczego chorujemy na AZW?
To proces przewlekły, w którym przeplatają się okresy zaostrzeń i remisji. Antygeny tkankowe obecne w każdym organizmie przestają być z jakiegoś powodu tolerowane. AZW rozpoznaje się przez wymaz krwi, w którym stwierdza się obecność autoprzeciwciał. Choroba autoimmunologiczna może być wynikiem przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby.
Jak leczyć wątrobę?
Przewlekłe zapalenie wątroby jest dość rzadkim, ale ciężkim w przebiegu schorzeniem leczonym kortykosteroidami. Całkowite wyleczenie nie jest możliwe, ale stabilne wyniki w badaniu histopatologicznym można uzyskać po około roku do dwóch lat od rozpoczętego leczenia. Leczenie kortykosteroidami pomaga unormować wyniki badań i znacznie poprawia funkcjonowanie chorych. Wpływ leczenia na zachowanie wątroby jest trudne do ocenienia, ponieważ różni się on z każdym pobranym do badania wycinkiem tkanki. Długotrwała terapia ma swoje przeciwwskazania i możliwe powikłania dlatego zawsze powinna być stosowana w dużej konieczności. Najczęstsze działania uboczne to zaokrąglenie twarzy i tymczasowa cukrzyca, która znika po zaprzestaniu leczenia.
Kiedy potrzebne steroidy?
Glikokortykosteroidy takie jak prednisone podaje się w stosunkowo wysokiej dawce. Poprawa następuje po upływie kilku miesięcy, ale jest długotrwała. To najpopularniejszy sposób leczenia przewlekłego zapalenia wątroby. Podczas wprowadzania do kuracji steroidów nieraz zaleca się hospitalizację aby w pełni kontrolować objawy choroby. Leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza i nigdy nie przerywać kuracji przed jej zakończeniem. Steroidy kojarzą się z wieloma powikłaniami, dlatego przyjmujący je chorzy powinni stosować się do kilku zaleceń:
- Spożywać ograniczoną ilość soli, węglowodanów, tłuszczy
- Jeść dużo białka czyli nabiału i mięsa
- Dbać o uzupełnianie potasu i wapna
Ze względu na zwiększoną produkcję kwasów żołądkowych podczas stosowania Encortonu, zaleca się stosowanie preparatów ochronnych dla żołądka (np. Ranigast), należy również pamiętać aby leku tego nigdy nie przyjmować na czczo, przed przyjęciem leku należy zjeść przynajmniej mały posiłek.
Kompleksowy suplement diety na wątrobę
Jak chronić wątrobę?
Nie tylko skutki uboczne leczenia steroidami, ale także ogólna potrzeba ochrony wątroby powoduje pojawienie się wielu suplementów diety działających łagodząco i kojąco na ten narząd. Terapia steroidami powoduje m.in. wrzody żołądka, dlatego aby im zapobiec można przyjmować tabletki ochronne dla żołądka bez recepty. Niekorzystne objawy ustępują po odstawieniu leku.
Jak rozpoznać AZW?
Choroby autoimmunologiczne są trudne do rozpoznania. Potwierdzenie dają wyniki badań laboratoryjnych, choć to nie na nich ma się opierać rozpoznanie. Potrzebne jest uzupełnienie historii choroby, badanie kliniczne i wywiad. Badania laboratoryjne pomogą natomiast określić etap zaawansowania choroby. Lekarz zwróci uwagę na 3 rodzaje przeciwciał: ANA (przeciwjądrowe), ACPA (przeciwplazmatyczne), LKM.
Główny problem który, odczuwa się podczas leczenia to nadwaga. Nie dajmy się zwariować, ale dbajmy przy tym o swoje zdrowie. Dieta powinna być lekkostrawna, należy pić dużo wody a dla osób z problemem nadmiernego pocenia polecamy skorzystać z brokerów potu. Autoimmunologiczne zapalenie wątroby jest chorobą ciężką oraz długą w leczeniu, tym bardziej nie można podczas jej trwania zapominać o sobie i potrzebach, które mamy bez względu na nasze zdrowie.