Atopowe zapalenie skóry

Współcześnie coraz więcej ludzi zmaga się z atopowym zapaleniem skóry. Szczególnie często problem ten dotyka osoby mieszkające w dużych miastach. Objawem tej choroby jest bardzo sucha i swędząca skóra, na której pojawiają się zmiany. Atopia (AZS) jest dość uciążliwą chorobą, z którą można sobie jednak jakoś radzić. Należy jednak dużo uwagi poświecić na odpowiednią pielęgnację skóry.

Atopowe zapalenie skóry – objawy:

Atopowe zapalanie skóry ma kilka nazw np. wyprysk, świerzbiączka i egzema. Na skórze pojawiają się wówczas czerwone grudki, najpierw pojedyncze, później połączone, które bardzo swędzą.

Gdy się je podrapie pojawiają się przeczosy  wyraźne i charakterystyczne pręgi. Jeśli zdarzy się, że dostaną się tam bakterie, grudki ropieją. Skóra osób mających atopię jest cienka i podatna na różnego rodzaju uszkodzenia.
Atopowe zapalenie skóry ujawnia się bardzo wcześnie  zazwyczaj u dzieci już pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia. Zmiany pojawiają się zazwyczaj na twarzy, podbródku, klatce piersiowej nogach oraz rękach. Wraz z wiekiem choroba przesuwa się na kark, szyję, nadgarstki, zgięcia w łokciach i pod kolanami. U nastolatków wysypka pojawia się wokół oczu, ust, na klatce piersiowej (o ile nie pojawiła się tam wcześniej) oraz na grzbietach rąk. Wraz z wiekiem stopowe zapalenie skóry wycisza się.
Choroba bardziej uciążliwa jest wiosną i jesienią, najmniej aktywna jest w okresie letnim.

Atopowe zapalanie skóry – przyczyny:

Nie do końca wiadomo skąd dokładnie bierze się AZS. Specjaliści wymieniają czynniki sprzyjające pojawieniu się choroby, uważają, że duże znaczenie mają geny. Po rodzicach czy dziadkach można odziedziczyć skłonność do AZS. Szacuje się, że jeśli ojciec lub matka zmagają się z tą chorobą, to prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie ten problem wynosi od 25 do 30%. W przypadku, gdy oboje mają atopię, ich potomstwo będzie ją miało aż na 60% Wrodzonymi cechami sprzyjającymi pojawieniu się atopowego zapalania skóry są: wrażliwość na różnego rodzaju kosmetyki, wysoką temperaturę, pot oraz ogólna suchość niektórych części, bądź całego ciała.

AZS daje o sobie znać m.in., podczas działania alergenów pokarmowych oraz wyziewnych (mleko, jaja, ryby, soja, pszenica, orzeszki ziemne, roztocza, pyłki traw).

Dolegliwości tej choroby nasilają się także z powodu zanieczyszczonego powietrza. Nie jest wskazane przebywanie w pomieszczeniach, gdzie jest przetworzona przemysłowo żywność, dym papierosowy oraz klimatyzacja.

Warto wiedzieć, że nadmierna higiena także nie sprzyja atopowemu zapaleniu skóry. Zbyt częste mycie się osłabia płaszcz lipidowy, który pokrywa skórę. Powoduje to jej nadmierne wysuszenie.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, którą nie można się zarazić, dlatego nie ma powodu obawiać się, bądź uważać podczas obcowania z osobami chorymi.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie:

Do niedawna osobom chorującym na atopowe zapalenie skóry specjaliści przepisywali specjalne maści ze sterydami. Nie było to jednak dobre leczenie, szczególnie na wiele poważnych skutków ubocznych. Po takich lekarstwach skóra była wrażliwa, cienka i blada. Aktualnie stosuje się maści przeciwzapalne, które nie szkodzą skórze. AZS towarzyszy duży swąd, dlatego chorzy przyjmują również środki przeciwhistaminowe. Niektórym pomaga naświetlanie promieniami UV oraz wystawianie skóry na promienie słoneczne.

Jeśli dolegliwości AZS są bardzo dokuczliwe i stan chorego jest ciężki, wówczas specjalista podaje mu doustnie sterydy i antybiotyki.

Okazuje się, że nie tylko sfera fizyczna jest problemem dla osób mających atopowe zapalanie skóry. Choroba ta jest nieuleczalna, a coraz pojawiające się zmiany na skórze i swędzenie sprawiają, że spada nam samoocena. Wówczas dobrze jest udać się do psychologa, który pomoże nam zaakceptować swoje ciało i pogodzić się z chorobą.

Do suchej skóry i atopowej

Jak zapobiec infekcji?

Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry powinny wyeliminować ze swojego środowiska czynniki, które sprawiają, że pojawiają się nowe krostki.

Zaleca się zrezygnowanie z dywanów i zasłon, które są doskonałym siedliskiem roztoczy. Mieszkanie powinno być sprzątane wówczas, gdy osoba chora przebywa poza domem. Pokoje powinny być też często wietrzone.

Nie zaleca się, by chorzy na AZS posiadali w domu zwierzęta, ponieważ sierść powoduje alergię. Ubrania i bieliznę powinno się prać w specyfikach dla alergików i płukać dwa razy. Chorzy muszą też zrezygnować z odzieży wełnianej.

 

3 Komentarze
  1. Benia mówi

    Dla skóry atopowej bardzo skuteczne są środki zawierające ektoinę. Mi dzięki takiemu kremowi udało się pokonać azs u mojej córeczki. Krem który stosowałam (EctoSkin) miał zbawienny wpływ na jej skórę.

  2. maria mówi

    Jak długo stosowałeś u córki ten krem EctoSkin i czy rzeczywiście zawiera tylko naturalne składniki ?

  3. Asia mówi

    Najlepiej jest dzialac kompleksowo na atopowe zapalenie skóry. Przyczyna tej choroby znajduje sie wewnątrz organizmu wiec samo stsowanie odpowiednich kosmetyków nie wystarczy. One oczywiście są ważne ale ważne jest tez to żeby zadziałać od wewnątrz. Dobrym rozwiązaneim jest stsowanie probiotyku dla alergików i osób z azs czyli Latopicu, który wspiera funkcjonowanie ukłdu immunologicznego i wzmacnia barierę jelitową aby alergenom trudnij było dotrzec do wnętrza organizmu. Istotna jest też dieta- unikanie produktów alergizujących oraz tych które zawierają pestycydy, sztuczne barwniki, konserwanty i ulepszacze

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.