Ashwagandha – roślina uspokajająca nasze nerwy, kiedy i jak ją stosować

Ashwagandha – roślina uspokajająca nasze nerwy, kiedy i jak ją stosować
4.8 (96.67%) 6 votes

Tą dziwnie brzmiącą nazwę nosi pewna roślina z rodziny psiankowatych. Ahwagandha lub inaczej witania ospała lub indyjski żeń-szeń to obecnie niezwykle popularna obecnie roślina lecznicza. Najczęściej spożywa się jej korzenie lub owoce, które są niedużymi czerwonymi jagodami. W nich kumuluje się najwięcej składników aktywnych. Najbogatsze są korzenie, gdyż pełnią one funkcję spichrzową i to z nich najczęściej produkuje się kapsułki dostępne w odpowiednich sklepach zielarskich lub aptekach. Regularne spożywanie witani ospałej przyczynia się do poprawy naszego samopoczucia, ale również możliwości, a przede wszystkim jest świetnym środkiem wspomagającym problemy z libido! Już dzisiaj dowiedz się, dlaczego warto sięgnąć po kapsułki z tej rośliny!

Pochodzenie ashwagandhy – witani ospałej

Witania ospała to nazwa rośliny, którą częściej spotykamy pod jej sanskrycką czyli staro indyjską nazwą czyli ashwagandha. Rośnie ona przede wszystkim w Indiach i to właśnie stamtąd została rozniesiona po świecie, chociaż jej uprawa nadal jest przede wszystkim w Indiach oraz czasami w krajach Azji wschodniej. Jej działanie znała staro indyjska medycyna nazywana ajurwedą, czyli tajemną wiedzą na temat naszego zdrowia. To dzięki tej wiedzy współcześnie naukowcy niezwykle się nią interesują poszukując źródła jej cudownych właściwości oraz potwierdzenia, że faktycznie regularne jej spożywanie wpływa pozytywnie na organizm. Co więcej wszystkie badania dowodzą jej cudownych właściwości, o których wiedzieli starożytni medycy z Indii!

Pamiętaj! Jak długo stosować ashwagandhę

Ashwagandha to roślina lecznicza którą należy stosować co najmniej 3 tygodnie, aby uzyskać pierwsze efekty. Górnej granicy stosowania jej nie ma, można jej używać przez lata!

Właściwości zdrowotne ashwagandhy

Ashwagandha ma wiele pozytywnych właściwości i niezwykle wpływa na nasz cały organizm, jednak dzieje się tak tylko pod warunkiem, że regularnie ją stosujemy! Przy ziołolecznictwie jest to niezwykle istotne aby przestrzegać regularności obranej dawki, w przeciwnym wypadku kuracja nie przyniesie pożądanych efektów. Ma ona działanie poprawiający pracę naszego układu immunologicznego, dzięki czemu większość chorób nie będzie nam już tak straszna. Ma ona działanie odkażające, przeciwbakteryjne oraz delikatnie moczopędne. Jednak za jej najważniejsze właściwości uznaje się działanie uspokajające, wyciszające oraz podnoszące poziom naszego libido!

Ashwagandha na problemy ze snem – jak przywrócić spokojny sen

Regularne spożywanie ashwagandhy może przywrócić naszą równowagę snu oraz przywrócić jego higienę. W tym celu warto łykać kapsułki, ale ciekawszą formą jest zaparzanie naparu z rozdrobnionych korzeni tej rośliny oraz picie takiego naparu przed snem. Jednak kluczem do przywrócenia właściwego snu jest regularne jej spożywanie przez co najmniej 3 tygodnie. Warto zwrócić uwagę, że ashwagandha delikatnie ukołysze nasze nerwy i pozwoli na spokojny sen jednak bez uczucia senności w ciągu dnia! Jest skutecznym środkiem pomocniczym przy problemach z bezsennością.

Suplement diety sportowców czyli ashwagandha

Ashawgandha jest częstym składnikiem ziołowych suplementów dla osób uprawiających sport. Wszystko dlatego, że ma ona wiele właściwości, które są niezbędne podczas jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Jak wiadomo koi ona nerwy dlatego też jest idealna dla osób trenujących sporty ekstremalne, co więcej poprawia naszą odporność oraz pobudza system krwiotwórczy do pracy. Co więcej poprawia gospodarkę azotanową i zwiększa wydajność naszych mięśni oraz organizmu. Wspiera również pracę układu hormonalnego przyspieszając produkcję testosteronu, więc można ją nazwać ziołowym sterydem! Ponieważ jedynie pobudza do tego nasz organizm nie ma żadnych negatywnych skutków ubocznych oraz nie jest uznawana za sterydy dlatego warto je stosować nawet uprawiając sport zawodowo!

Najlepszy afrodyzjak dla mężczyzn – zastosowanie ashwagandhy

Pobudzanie organizmu do produkcji testosteronu jest nie tylko ważnym czynnikiem dla sportowców, ale również niemal dla każdego mężczyzny! Ashwagandha to dosyć nietypowy afrodyzjak, ponieważ nie tylko jest w stanie poprawić nasze libido, ale również ułatwić rozwiązanie wielu męskich problemów w sposób delikatny oraz przede wszystkim bezpieczny! W przeciwieństwie do klasycznych afrodyzjaków witania ospała działa powoli i tak samo jak przy każdym innym powodzie do jej stosowania pierwsze widoczne efekty mogą pojawić się dopiero po 3 tygodniach regularnego zażywania jej. Mimo to jest to znacznie lepsza opcja niż szybkie środki na potencję dla mężczyzn, ponieważ jej efekty są widoczne dużo dłużej oraz mają charakter leczniczy, co oznacza dłuższe działanie!

Himalaya Ashwagandha – na witalność i energię

Lepszy zamiennik żeńszenia – ashwagandha

Można się spotkać z określeniem ashagandhy jako indyjskiego żeń-szenia lub wręcz lepszej formy żeń-szenia. Obie rośliny mają niezwykle podobne właściwości z tą różnicą, że żeń-szeń bardzo silnie pobudza i naładowuje energią, co nie jest dobre dla osób żyjących w ciągłym stresie lub posiadających dużo energii czy problemy ze snem. W takich przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie właśnie witani ospałej która nie powoduje silnego pobudzenia, ale również nie działa odwrotnie – nie powoduje ospałości i uczucia zmęczenia. Wręcz przeciwnie, witania ospała pozwala uspokoić organizm oraz osiągnąć swojego rodzaju harmonię.

Uważaj! Ashagandha a ciąża

Chociaż brak badań, aby ashwagandha miała negatywny wpływ na okres ciąży warto ją odstawić na ten czas, zwłaszcza, że wpływa ona na zwiększoną produkcję testosteronu!

Jak stosować i dawkować ashwagandhe

Najważniejszym przy stosowaniu ashwagandhy jest regularność jej przyjmowania! Tak jak przy większości leków ziołowych na efekty nieraz trzeba dłużej poczekać, jednak niewątpliwą zaletą jest ich również długotrwałe działanie, a czasem wręcz stałe działanie przy uzupełniających i przypominających kuracjach. Zaleca się stosowanie jej w ilościach od 300 do 600mg na dobę. Można ją przyjmować zarówno w formie kapsułek popijanych czystą wodą lub też z rozdrobnionego produktu przygotowywać sobie napary. Większa dawka nie ma specjalnie dużej wagi, gdyż nie wpłynie ani pozytywnie ani negatywnie, jednak nie warto również przedawkowywać jej gdyż skutki są nieznane.

Przeciwwskazania do stosowania ashwagandhy

Według najnowszych badań nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tej rośliny leczniczej. Mimo wszystko zaleca się, aby w okresie ciąży oraz karmienia piersią powstrzymać się przed jej stosowaniem. Prawdopodobnie ze względu na jej wspieranie produkcji testosteronu co może prowadzić do maskulinizacji płodu lub karmionego piersią dziecka.

Jedynym przeciwwskazaniem może być alergia na ową roślinę, jednak brak do tej pory stwierdzonych alergii u ludzi dorosłych czy dzieci, mimo to przed pierwszym podaniem warto sprawdzić, że takiej reakcji przypadkiem nie ma.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Dieta, Seks, Zioła
Czym objawia się alergia na salicylany i jakie są ich źródła?

Zamknij