Artroskopia – mało inwazyjna metoda badania stawu
Artroskopia, to jedna z najpopularniejszych technik operacyjnych, polegająca na oglądaniu stawu „od środka” bez konieczności otwierania go. Dzięki artroskopii można bardzo dokładnie określić co dolega pacjentowi. Pierwsze zabiegi wykonywano w latach osiemdziesiątych, a od tamtego czasu dziedzina systematycznie się rozwija oraz stała się kluczowa dla ortopedii.
Kiedy należy wykonać zabieg artroskopii
Artroskopia jest zabiegiem, który zaleca osobom u których wystąpiła znaczna degradacja chrząstki stawowej razem z warstwą podchrzęstną kości. Do takiego stanu prowadzą urazy i zmiany związane z zaawansowanym wiekiem. Objawów zwyrodnienia nie należy bagatelizować, ponieważ zniszczenie stawu skutkuje kalectwem. Do zabiegu kwalifikują nas:
-
Ból
-
Opuchlizna – wysięk w stawie
-
Podwyższona temperatura okolic stawu
-
Infekcja stawu
-
Trudności w poruszaniu się
-
Złamania śródstawowe
-
Dna moczanowa
-
Martwice
-
Obecność ciał obcych w stawie
-
Zmiany przeciążeniowe
Jak wygląda zabieg artroskopii
Operacja polega na diagnostyce patologii i leczeniu uszkodzonych powierzchni stawowych urządzeniem nazywanym artroskopem. Dzięki postępowi technologicznemu możliwe jest dostanie się do stawu bez konieczności operacyjnego otwierania go. Pobyt w szpitalu po zabiegu jest zdecydowanie krótszy niż po bardziej zaawansowanej operacji, również rehabilitacja trwa o wiele krócej. Podczas zabiegu usunięte zostają uszkodzone części stawu, a pod uwagę brana jest codzienna aktywność pacjenta oraz jego wiek. Obraz z zabiegu na bieżąco przekazywany jest na komputer, pozwala to na wykonanie szczegółowych procedur, oraz na pracę miniaturowymi narzędziami.
Gdzie najczęściej stosuje się artroskopię
Są miejsca, gdzie tą technikę operacji stosuje się o wiele częściej niż w innych. Należą do nich:
-
Staw kolanowy – rekonstruuje się uszkodzone łąkotki, więzadła i chrząstki.
-
Bark – eliminuje się ból i różnego rodzaju dysfunkcje, zakres działania zwykle poszerzony zostaje o przestrzeń podbarkową oraz staw obojczykowo-barkowy.
-
Staw skokowy – to staw najbardziej obciążany w naszym organizmie, dzięki artroskopii możliwe jest usunięcie uszkodzeń, poprawienie ruchomości stawu i zwiększenie jakości chodu. Zabieg w niektórych przypadkach o wiele skraca leczenie.
-
Łokieć – to specyficzny staw i praktycznie większość operacji na nim może być wykonana bez konieczności otwarcia go. Usunięcie zmian kostnych i urazów czy zwichnięć zapobiega groźnym powikłaniom i poprawia ruchomość.
-
Nadgarstek – rekonstruuje się uszkodzoną powierzchnię oraz usuwa uszkodzenia chrząstki.
Rokowanie po zabiegu
Artroskopia sprawia, że pacjenci nie odczuwają już dużego bólu, co poprawia jakość funkcjonowania oraz pozwala wrócić do aktywności prowadzonej w życiu zawodowym. Niestety nowe chrząstki zużywają się szybciej, dlatego zabieg należy powtarzać co kilka lat.
Przed zabiegiem prowadzi się naukę używania kul łokciowych, a po nim operowana kończyna jest unieruchamiana na okres do 48 godzin. Rehabilitacja polega na ćwiczeniach izometrycznych mięśni, ćwiczeniach przeciwzakrzepowych i na zginaniu kończyny. Po dwóch dniach można zacząć się poruszać, jednak bez obciążania operowanej kończyny. Poleca się również przez pewien czas korzystanie z zabiegów oferowanych przez fizjoterapeutów, między innymi laser, pole magnetyczne i elektroterapia.
Przewaga artroskopii – zalety zabiegu
Niepodważalną zaletą zabiegu jest bardzo mała inwazyjność – żaden inny zabieg nie zagwarantuje nam tam małej ingerencji w chore miejsce. Kolejną jest możliwość szybkiego przeprowadzenia zabiegu, często w ciągu jednego dnia, również powrót do zdrowia jest szybki. Po zabiegu nie będziemy musieli się martwić, że pozostanie blizna. Otwór jest tak mały, że ślad po nim będzie praktycznie niezauważalny.
Dzięki artroskopii możliwe jest dokładne rozpoznanie zmian, jakie zaszły w chorym stawie. Pomaga to w szybkim podjęciu decyzji przez opiekującego się nami lekarza.
Powikłania po zabiegu
Mimo, że artroskopia jest bardzo bezpiecznym zabiegiem, to mogą wystąpić po nim różne komplikacje. Najczęściej dochodzi do krwiaku lub wysięku stawu – ponieważ ingerencja w tkankę zawsze jest obciążona takim typem ryzyka. Sporadycznie może dojść do infekcji lub powikłań związanych z typem znieczulenia przed zabiegiem.
Aby zmniejszyć lub nawet wyeliminować ryzyko powikłań należy przestrzegać kilku ważnych zasad:
-
Wyeliminowanie przez zabiegiem potencjalnych źródeł infekcji, podejście do artroskopii w pełni zdrowia jest bardzo ważne!
- Wykonanie szczepień przeciw WZW.
- Ogolenie włosów w miejscu operacji dopiero przed samym zabiegiem! Ważne jest aby nie pozbywać się owłosienia w domu, ponieważ zwiększa to ryzyko zakażenia rany.
- Zgłoszenie problemu z żylakami – przed zabiegiem zostaje wykonana dodatkowa konsultacja dla takiego pacjenta, po zabiegu podawane są specjalne środki przeciwzakrzepowe w zastrzykach.
- Przygotowanie niezbędnych dokumentów – pełna dokumentacja medyczna jest kluczowa, ponieważ dzięki niej lekarz wie w jaki sposób zaopiekować się nami przed, podczas i po zabiegu.
Do zabiegu zgłaszamy się będąc na czczo!