Arbuz – właściwości odżywcze, kaloryczność, wpływ na zdrowie, korzyści
Arbuz, dla większości synonim lata i wakacji. W upalny dzień jest idealną przekąską, ponieważ oprócz wody zawiera w sobie szereg substancji odżywczych – witaminy, minerały, antyoksydanty, a co najważniejsze ma minimalną ilość kalorii. Popularna opinia, że arbuz to tylko woda i cukier jest przesadzona! Warto poświęcić chwilę owocom, które uprawiali już w Starożytnym Egipcie.
Z czego składa się arbuz?
W arbuzie znajdziemy tylko około 50 kcal, dużą ilość witaminy C, witaminę A, potas, likopen i błonnik. Ten zestaw to duży zastrzyk antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, a tym samym przedłużają nam młodość. Likopen również chroni przed chorobami serca i rozwojem raka.
Jedna porcja arbuza (152 gramy) zawiera:
-
43 kalorie
-
2 mg sodu
-
11 g węglowodanów
-
1 g błonnika
oraz procentowo:
-
17% witaminy A
-
21% witaminy C
-
2% żelaza
-
1% wapnia
Oprócz wyżej wymienionych, arbuz zawiera jeszcze:
-
Tiamina
-
Ryboflawina
-
Niacyna
-
Witamina B6
-
Kwas pantotenowy
-
Magnez
-
Fosfor
-
Potas
-
Cynk
-
Miedź
-
Mangan
-
Selen
-
Cholina
Arbuz i jego wpływ na zdrowie
-
Antyoksydanty – jedzenie arbuza zapobiega powstaniu stresu oksydacyjnego, którego przyczyną jest brak równowagi gospodarki tlenowej, a rozwiązać problem można jedynie dostarczając większej ilości antyoksydantów. Arbuz jest ich świetnym źródłem, ponieważ poziom antyoksydantów podnosi się już 90 minut po zjedzeniu owocu!
-
Obniża ciśnienie krwi – zbyt wysokie ciśnienie krwi jest główną przyczyną ataków serca i wylewów. Jedzenie arbuza sprawia, że naczynia krwionośne zostają rozluźnione i może przez nie przepłynąć więcej krwi, tym samym, systematyczne spożywanie owocu zapobiega chorobom układu krwionośnego lepiej niż czasochłonna suplementacja. Ponadto, likopen pomaga obniżyć poziom cholesterolu!
-
Poprawia wydajność mięśni – znasz to uczucie w mięśniach po ćwiczeniu? Kiedy kilka godzin po treningu zaczynają doskwierać zakwasy? Naukowcy odkryli, że zjedzenie arbuza może pomóc rozluźnić mięśnie, dostarczyć do nich tlen i ukoi mający nadejść ból. Warto wypić arbuzowego shake’a przed treningiem, a kolejnego chwilę po wysiłku.
-
Pomaga w problemach z nerkami – arbuz składa się w dużej części z wody, dzięki czemu bardzo dobrze uzupełni niedobory wody, a ponadto dzięki zawartości wapnia i potasu pomoże pozbyć się toksyn oraz poprawi gospodarkę wodną organizmu. Wapń wpływa na obniżenie się poziomu kwasu moczowego we krwi. Chcesz mieć zdrowe nerki? Jedz dużo arbuza!
-
Zwalcza problem z erekcją – badania dowodzą, że szereg składników w arbuzie ma działanie podobne do viagry! Wysoki poziom L-argininy dawał takie same efekty, jak u ludzi zażywającej ją podczas terapii. Arbuz świetnie sprawdza się także jako uzupełnienie terapii innymi lekami.
-
Łagodzi objawy astmy – astmatycy mają zazwyczaj problemy z szybkim i głębokim oddychaniem podczas i po wysiłku. Jednym z zaleceń dla astmatyków jest suplementacja kwasu askorbinowego lub witaminy C, a duże ilości znajdziemy właśnie w arbuzie. Jedząc go systematycznie złagodzimy przykre objawy.
-
Poprawia stan skóry – jedzenie arbuza pozytywnie wpływa na stan naskórka, a wszystko dzięki witaminom C i E, które są naturalnymi antyoksydantami. Ponadto wspomagają produkcję kolagenu, czego efektem jest sprężysta i gładka skóra.
-
Sprzyja utracie wagi – duża ilość wody i mała kaloryczność, to przepis na dietetyczny sukces. Ponadto dzięki zawartości błonnika, jedzenie arbuza jest rozwiązaniem na problemy z jelitami – ich perystaltyka się poprawi. Kolejny punkt dla arbuza, to zawartość argininy, która wspomaga utratę masy ciała walcząc z tłuszczem.
-
Arbuz i alkaliczny styl życia – jeśli zależy nam na alkalicznej żywności, czyli takiej, która utrzyma zasadowe pH organizmu, to nie możemy lepiej trafić. Arbuz pomoże odkwasić nasze ciało dzięki wysokiej zawartości alkalicznych minerałów.
-
Wspomaga gojenie się ran – wysoka zawartość witaminy C sprawi, że powstałe zadrapania i ranki zagoją się szybciej! Spożywanie arbuza zagwarantuje nam też rozwiązanie problemu z pękającymi ustami i nadmiernych ich wysychaniem.
-
Pomoże uniknąć udaru – arbuz to w 92% woda, dzięki czemu powinien stać się naszym towarzyszem podczas każdego wypadu, kiedy temperatura przekracza 25 stopni. Nie tylko ugasi pragnienie, ale również zapobiegnie udarowi z powodu odwodnienia i przegrzania.
-
Zadba o zdrowe dziąsła – to kolejne co zawdzięczamy dużej ilości witaminy C. Spożywanie jej oddali od nas ryzyko paradontozy oraz wspomoże syntezę kolagenu, który potrzebny jest do zachowania dziąseł w zdrowiu. Ponadto zjedzenie arbuza jako przekąski podczas letniego wypadu sprawi, że nasze zęby oczyszczą się i będą wyglądały świeżo.
Jak wybrać dojrzałego arbuza?
Wygląd arbuza ma ogromne znaczenie na smak i zawartość jego miąższu, dowiemy się z niego jak bardzo dojrzały jest owoc, oraz czy będzie zwarty i słodki lub wodnisty.
Im więcej żółtych i pomarańczowych plam na arbuzie, tym bardziej dojrzały jest owoc. Na arbuzie możemy też spotkać charakterystyczne brązowe siatkowate wzory, oznaczają one, że podczas kwitnienia przysiadły na kwiatach pszczoły – im więcej takich siatek, tym słodszy będzie owoc. Duże znaczenie ma też kształt arbuza. Podłużny i bardziej smukły od reszty posiada więcej wody, zaś okrąglutkie owoce mają zbity miąższ, co jest gwarancją słodyczy!