Andropauza po 50-tce, czyli męskie klimakterium

Andropauza to dość zapomniany i pomijany temat, szczególnie że jego kobiecy odpowiednik menopauza jest omawiania szeroko w literaturze fachowej i żywo istnieje w dyskursie publicznym. Andropauza jest niejako skrótem myślowym stworzonym na potrzeby mediów, a jego rzeczywiste określenie to PADAM ? skrót od partial androgen deficiency in the aging male. Opis tego zjawiska nie może odbyć się bez porównania do menopauzy, choć jak zobaczymy istnieją między nimi pewne różnice. Niewielu mężczyzn poszukuje rozwiązania swoich problemów obwiniając je upływem czasu. Jednak dolegliwości andropauzy można zatrzymać, dlatego tak ważna i potrzebna jest wiedza o tym zjawisku, choćby ze względu na postępujące starzenie się społeczeństwa.

Andropauza to zespół objawów wynikających z niedoborów męskich hormonów w organizmie po 50 roku życia. Podstawowym męskim hormonem jest produkowany przez jądra testosteron. Współpracuje on z przysadką mózgową, która kontroluje ilość wytwarzanych androgenów. Być może dlatego przebieg tego procesu jest zgoła inny niż u kobiet. Postępuje niezwykle powoli, początkowo niezauważalne. Przypuszczalny ubytek męskiego hormonu osiąga procent w skali roku. Nie istnieje także żadna gwałtowna zmiana i przyczyna jaka powodowałaby rozpoczęcie zjawiska andropauzy. W przypadku menopauzy jest to ustanie miesiączki. Z tego także powodu wynika kolejny ważny fakt – nie istnieje jednoznaczne badanie określające zaawansowanie andropauzy i dlatego też leczenie opiera się na łagodzeniu objawów, a nie zapobieganiu im. Na stopniowe obniżanie poziomu testosteronu wpływ ma wiele czynników, m.in. stopniowe wygasanie funkcji przysadki mózgowej, zwiększony poziom białek unieruchamiające androgeny, zmniejszenie zdolności jąder do produkcji testosteronu. Andropauzę warto też różnicować z chorobami, w przebiegu których spada poziom głównego hormonu męskiego. Mogą to wywoływać dolegliwości jąder, przysadki mózgowej i zaburzeń genetycznych. Odpowiedzi na to czy to naturalna andropauza czy schorzenie udzieli lekarz po zbadaniu poziomu kilku hormonów.

Suplement diety łagodzący objawy andropauzy u mężczyzn

Objawy andropauzy

Andropauzie towarzyszą różne dolegliwości somatyczne, psychologiczne i seksualne, ale nie są one bardzo nasilone. Wynika to z faktu, iż w menopauzie dochodzi do zatrzymania produkcji hormonów, a w przypadku mężczyzn funkcje hormonalne i reprodukcyjne zostają tylko obniżone.

Objawy andropauzy, czyli niedoboru testosteronu to:

  • zaburzenie funkcji seksualnych – spadek libido, impotencja, brak satysfakcji z życia seksualnego
  • tycie połączone z obniżeniem masy mięśniowej i kostnej
  • zwiększenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i osteoporozy
  • obniżenie tolerancji glukozy
  • nadciśnienie tętnicze
  • przerzedzenie owłosienia
  • przerost prostaty

Objawy sugerujące andropauzę mogą nie być typowe i to lekarz na podstawie badania decyduje czy zaliczy je do andropauzy. Nawet nieznaczne wahania testosteronu mogą powodować niekorzystne zmiany w ciele i zachowaniu mężczyzn. Wysoki poziom testosteronu wyklucza zaburzenie funkcji seksualnych i powinien być sygnałem do szukania innych przyczyn dolegliwości.

Leczenie andropauzy

Przestrojenie hormonalne u mężczyzn nie przechodzą burzliwie, ale dają się we znaki. Mężczyźni przechodzący przez andropauzę uskarżają się na wiele dolegliwości: bóle, osłabienie, brak apetytu bądź przeciwnie  nadmierny apetyt. Przyczyny tych dolegliwości mogą wynikać także ze zwiększonego ryzyka rozwoju innych chorób po 50 roku życia, dlatego przed podjęciem działań ważna jest konsultacja z lekarzem. Dotyczy to szczególnie ryzyka przerostu prostaty, dlatego mężczyźni nie powinni unikać wizyt kontrolnych u specjalisty. Przede wszystkim należy pamiętać o codziennej aktywności fizycznej i intelektualnej. Należy dbać także o prawidłową dietę. Powinna być niskotłuszczowa, bogata w witaminy i mikroelementy, a uboga w cukry. Polecane są produkty z błonnikiem, który pomoże w utrzymaniu zdrowej wagi. Największych problemów przysparza jednak spadek libido związany z poczuciem męskości. Rozwiązaniem są preparaty dostępne bez recepty, np. Braweran, Vitasteron, AndroVit Plus. Zawarty w nich żeń-szeń będzie także wsparciem w odczuwanych zaburzeniach pamięci i koncentracji, zwiększonej drażliwości, uczuciu niepokoju i lęku czy obniżonym nastroju. Rozwiązaniem naturalnym są zioła, które pomogą w większości odczuwanych dysfunkcji. W zwiększeniu poziomu testosteronu używa się łatwo dostępnego w sklepach korzenia pokrzywy. Posiada on także inne korzyści ? wpływa na zmniejszenie prostaty, dzięki czemu pobudza sprawność seksualną i zmniejsza problemy z oddawaniem moczu. Inną substancją naturalną polecaną w łagodzeniu objawów andropauzy jest pyłek pszczeli. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i antyseptycznym pomaga leczyć przerost prostaty.

Lek na problemy z prostatą

Kolejnym problemem jest obniżenie witalności i kłopoty z erekcją. I tu zioła także posiadają pewne możliwości. Około połowa zaburzeń erekcji związana jest z pogorszeniem ukrwienia na tle miażdżycowym.
W takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdza się ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego, który pomoże przywrócić prawidłowe ukrwienie.

Innym surowcem zielarskim, który poprawia witalność – nie tylko mężczyzn – jest korzeń żeń – szenia. W połączeniu z magnezem dodaje sił i znosi uczucie zmęczenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.