Alergie u dzieci

Z roku na rok liczba alergików w Polsce i na świecie gwałtownie rośnie. Alergie coraz częściej dotykają również najmłodszych, dlatego w przypadku niepokojących objawów warto zatroszczyć się o to, by dziecko zbadał alergolog dziecięcy.

Jakie są najczęściej spotykane typy alergii i ich objawy?

Jedną z najbardziej powszechnych u dzieci alergii jest alergia pokarmowa. Dotyka już niemowlęta – alergeny dostają się do organizmu wraz z pokarmem matki. Wśród produktów najczęściej wywołujących reakcję alergiczną można wymienić mleko krowie, białko jaja kurzego, orzechy arachidowe i skorupiaki. Typowymi objawami alergii pokarmowej są wzdęcia, wymioty, kolki, biegunki i bóle brzucha. Zdarza się jednak, że alergia pokarmowa objawia się swędzeniem i wysuszeniem skóry lub nawet wstrząsem anafilaktycznym.

Kolejny popularny typ alergii jest związany z układem oddechowym. Alergenami w tym przypadku mogą być pyłki roślin, kurz, zarodki pleśni oraz zwierzęta. Objawy to katar, głośny oddech oraz duszności, a także nawracające zapalenia krtani i ucha. Typowe dla przeziębienia objawy, takie jak katar i kaszel, niekoniecznie muszą oznaczać infekcję. Zanim podamy maluchowi kolejny antybiotyk, warto zasięgnąć opinii alergologa dziecięcego. Warto również wiedzieć, że alergie wziewne mogą przekształcić się w astmę oskrzelową.

Kolejnym często występującym typem alergii jest atopowe zapalenie skóry, które może pojawić się już u niemowląt. Objawia się zaczerwienieniem i swędzącymi krostkami, które rozprzestrzeniają się na twarzy i ciele dziecka, suchą skórą i pokrzywką.

Jak wygląda leczenie alergii?

Prawidłowe rozpoznanie alergii stanowi podstawę dalszego działania. Alergolog dziecięcy może zalecić podawanie leków blokujących histaminę, czyli związek chemiczny odpowiadający za reakcję alergiczną. Innym sposobem leczenia jest odczulanie, które polega na podawaniu małych dawek alergenów, tak by wytworzyć w organizmie dziecka odporność. Leczenie to trwa jednak kilka lat i można objąć nim dzieci od 5 roku życia. Kolejnym sposobem życia z alergią jest izolacja od alergenów. Podstawą jest konsultacja z dobrym alergologiem dziecięcym, który wykona testy alergologiczne, postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.