Akupresura – na czym polega, kiedy stosować i jak wygląda zabieg

W czasach, kiedy człowiek jest narażony na przewlekły stresy i życie w biegu, coraz częściej dokuczają mu różne bóle. Dobrze znane wielu osobom „łamanie w krzyżu”, migreny czy rozstroje żołądka spowodowane zdenerwowaniem i spożywaniem niepełnowartościowych posiłków to tylko nich. Większość ludzi ratuje się tabletkami, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że istnieją inne naturalny metody, takie jak na przykład akupresura.

Akupresura – na czym polega?

                Akupresurę można nazwać uproszczoną odmianą akupunktury. W tym wypadku nie korzystamy z igieł, a opieramy się na magii dotyku. Osoby korzystające z zabiegów akupresury uważają, że uciskanie odpowiedniego miejsca na ciele może ograniczyć lub usunąć ból określonej części ciała. Zabiegi akupresury mają swoje początki w medycynie chińskiej. Stosowano ją już za czasów starożytnych. Ideologia akupunktury polega na tym, że zakłada ona współpracę i wzajemną zależność wszystkich narządów ludzkiego ciała. Opierając się na tej zasadzie wyodrębniono punkty, które nazywa się akupunkturowymi. Każdy taki punkt ma odpowiadać za pracę określonego narządu w ciele człowieka. Uciskanie czy masowanie danego punktu odblokowuje przepływającą energię, co z kolei likwiduje ból. Uważa się, że akupresura korzystnie wpływa na oczyszczanie organizmu z wszelkiego rodzaju toksyn.

Jak wygląda zabieg akupresury?

                Zabiegi są wykonywane w wielu gabinetach specjalizujących się w medycynie naturalnej.  Akupresura jest często połączona z chińskim masażem, który daje efekt dodatkowego rozluźnienia i odprężenia. Uciskanie konkretnych punktów jest zależne od tego, co nam dolega.  Bardzo dużo takich punktów znajduje się na stopach. W związku z tym ważne jest noszenie wygodnego obuwia, stosowanie specjalnych wkładek do butów, masaże stóp oraz moczenie nóg.  Zabieg zazwyczaj trwa ok 30 minut, w każdym wypadku dopasowuje się go jednak do indywidualnych potrzeb klienta. Uciskanie jednego punktu zajmuje od jednej do dwóch minut. Miejsce dotyka się kciukiem lub palcem wskazującym, układając go prostopadle do punktu. Ważne jest, by ucisk nie był ani za mocny ani za lekki. Zdarza się, że dotyk może być przyczyną lekkiego bólu, nie należy jednak traktować tego jako powodu do obaw.

Kiedy stosować akupresurę?

                Metoda wynaleziona przez starożytnych Chińczyków nie jest uznawana za pomocną podczas ciężkich, przewlekłych chorób. Uważa się jednak, że likwiduje ból i odpręża, a dodatkowo nie powoduje skutków ubocznych. Uważa się, że akupresura może pomóc podczas:

 • Astmy
 • Różnego rodzaju alergii
 • Migreny
 • Chorób układu pokarmowego
 • Bóli (kręgosłupa, brzucha…)
 • Napięć i stresu
 • Przeziębienia

Terapia jest przeznaczona również dla osób cierpiących na depresję i przewklekłe dolegliwości. Stosować jej nie powinny kobiety w ciąży. Odradza się również zabieg akupunktury przy otwartych ranach. Jeżeli mamy do czynienia z silnym bólem – ucisk powinien być mocniejszy, natomiast kiedy mamy do czynienia z silnymi objawami choroby zabieg powinien być wykonywany nawet trzy razy w ciągu dnia.  Jeżeli jednak po zabiegu lub w jego trakcie pojawią się niepożądane dolegliwości, trzeba przerwać terapię.

Jakie punkty uciskać?

                Każdy punkt akupunkturowy jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie innego narządu, dlatego podczas zabiegu należy uciskać i odpowiednie miejsca, by uzyskać oczekiwany efekt czyli uśmierzenie bólu. I tak, aby zlikwidować:

 • Stres, uciska się punkty, które znajdują się u podstawy czaszki. Ma to na celu rozluźnienie napięcia mięśni karku i głowy.
 • Napięcie, przez około minutę uciskamy wgłębienie między dużym, a kolejnym palcem u stopy, kierując się s stronę mniejszego.
 • Roztargnienie, mocno uciskamy miejsce pod kłębem stawu dużego palca u stopy. Masaż powinien zwiększyć koncentrację i korzystnie wpłynąć na zapamiętywanie.
 • Niskie ciśnienie, należy uciskać miejsce pod przegrodą nosową.
 • Przeziębienie, uciskaj delikatnie brwi. Zacznij od nasady nosa i masuj w kierunku skroni.
 • Bóle pleców, uciskaj dołek podkolanowy, w miejscu gdzie wyczuwasz puls. Ważne, by masaż nie był zbyt mocny i trwał dwie minuty. Można powtarzać go dwa razy dziennie.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.