Ablacja – na czym polega zabieg i jak się do niego przygotować

Ablacja – na czym polega zabieg i jak się do niego przygotować
5 (100%) 5 votes

Jeżeli nasze serce nie bije we właściwym rytmie, odczuwamy częsty dyskomfort z powodu nagłych skoków prędkości bicia serca to warto udać się do kardiologa. Wszystko to może być przyczyną arytmii serca, która może być spowodowana mikrouszkodzeniami mięśnia serca. Jeżeli w tym leży przyczyna naszej arytmii zostaniemy skierowani na zabieg, warto aby odbył się jak najszybciej, gdyż arytmia może powodować wiele innych niepożądanych skutków. Jeżeli pierwsza jednostka szpitalna oferuje nam wizytę za wiele miesięcy warto zapytać, gdzie może odbyć się to szybciej i tam złożyć skierowanie na operację ablacji.

Co to jest zabieg ablacji

Zabieg ablacji polega na wprowadzeniu poprzez tętnicę udową specjalnego urządzenia – elektrody, którą lekarz jest w stanie kierować. Jest ona umieszczona na specjalnym wysięgniku, którym to lekarz steruje. Podąża on tętnicą udową aż do serca. Wszystko lekarz jest w stanie obserwować na monitorze, a ten sposób jest najmniej inwazyjny i najbezpieczniejszy, gdyż nie potrzeba znieczulenia ogólnego ani rozcinania mostka i klatki piersiowej aby wykonać zabieg. Kiedy elektroda dotrze na miejsce, gdzie uszkodzone jest serce lekarz uruchamia rozgrzewanie się elektrody aby zagrzać i przypalić uszkodzone miejsce. Kiedy to nastąpi powoli wyprowadza się elektrodę.

Wskazania do wykonania ablacji – kiedy wykonać ablację

Do ablacji wskazania są wtedy, gdy występuje rodzaj tachykardii, tachyarytmii, arytmii serca i inne pochodne. Do samego zabiegu skierować musi lekarz kardiolog, zatem niezbędna jest wizyta u niego jeżeli podejrzewamy któreś ze schorzeń. Zleca on wtedy wykonanie dodatkowych testów jak ekg czy badanie wysiłkowe na podstawie którego określa chorobę a następnie może wysłać na zabieg. Najczęstszymi wskazaniami do ablacji są:

 • migotanie komór

 • migotanie przedsionków

 • arytmia

 • częstoskurcz nadkomorowy lub komorowy

 • arytmia spowodowana uszkodzeniem mięśnia

Jak przygotować się do ablacji

Przed ablacją konieczna jest szczera rozmowa z lekarzem prowadzącym, aby ustalić personalne zachowania pacjenta, oznacza to, że należy opowiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach, ewentualnych lękach i fobiach oraz koniecznie o alergiach! Wtedy lekarz ustali które leki wolno nam przyjmować przed operacją, a których nie oraz kiedy mamy się zjawić na operację.

Przed samą operacją warto zabiegać o położenie do szpitala gdzie będzie odbywać się zabieg chociaż na dzień przed. Na sam zabieg należy być na czczo co oznacza unikanie posiłków przez 8 godzin, a napoi i płynów przez 4. Wliczają się w to również używki jak papierosy, których nie należy palić przed zabiegiem. Dodatkową informacją jest, aby koniecznie dokładnie oczyścić z włosów obie pachwiny to znaczy ogolić je lub wydepilować gdyż mogą przeszkadzać w zabiegu.

Ablacja a przyjmowane leki

Należy pamiętać, że aby lekarz mógł prawidłowo rozpoznać choroby należy powiedzieć o przyjmowanych lekach, gdyż możliwe, że konieczne będzie odstawienie ich na czas operacji, aby nie zaburzyły jej przebiegu!

Na czym polega ablacja – przebieg ablacji

Ablacja to bardzo precyzyjny i skomplikowany zabieg, który odbywa się dzięki specjalistycznym aparatom i komputerom, które prowadzą elektrodę znacznie precyzyjniej niż ludzka dłoń. Zabieg odbywa się na sali pracowni elektrofizjologii pod podobnym sprzętem jakiego używa się również do wszczepiania rozruszników i zastawek w serce. Pacjent musi położyć się na plecach tak aby wejście do tętnicy było łatwo dostępne i widoczne. Następnie podawane jest znieczulenie, tylko w rzadkich przypadkach ogólne, gdyż nie jest ono potrzebne. Następnie nakłuwa się metalową igłą tętnice, zmienia igłę na plastikową i zakłada tak zwana koszulka, która umożliwi wprowadzenie sondy do tętnicy.

Kiedy sonda dotrze do uszkodzonego miejsca odbywa się sama ablacja czyli termiczne uszkodzenie miejsca, które powoduje arytmie czy częstoskurcze. Jeżeli ten etap przebiegnie pomyślnie wyjmowana jest elektroda (również w tym przypadku wszystko sterowane jest komputerowo) z tętnicy a pacjent odwożony jest do sali na odpoczynek, który powinien trwać co najmniej 6 godzin podczas których pacjent nie będzie się ruszał a jedynie leżał na wznak.

Ile trwa ablacja

Zwykle ablacja trwa od godziny do kilku ze względu na bardzo skomplikowany i delikatny zabieg wykonywany na tak ważnym organie jak mięsień serca.

Co zrobić aby ablacja była skuteczna – zachowanie po ablacji

Zaraz po zabiegu niezbędny jest odpoczynek, który powinien trwać co najmniej 6 godzin spędzonych płasko na plecach bez gwałtownych ruchów nogą, na której wykonywany był zabieg. Wszystko po to, aby tętnica mogła się zagoić i nie pękała powodując bardzo niebezpieczne krwotoki.

Po zabiegu z kolei powinniśmy dostać tygodniowe zwolnienie jeżeli pracujemy fizycznie, gdyż nie należy wykonywać zbyt aktywnych czynności jak marsz, bieganie, dźwiganie czy zwykłe przysiady. W przeciwnym razie możemy narazić się na pęknięcie tętnicy w miejscu gdzie był zabieg. Po tygodniu należy udać się do kardiologa na kontrolę jeżeli wszystko przebiega normalnie w przypadku pojawienia się dziwnych objawów jak gorączka, siniaki lub inne niezwłocznie należy udać się do szpitala lub pogotowie!

Powikłania po ablacji

Powikłania mogą być różne od niegroźnych z powodu których należy stawić się u lekarza aż po takie, które spowodują konieczną wizytę na pogotowiu i z powrotem na sali operacyjnej. Możemy zatem podzielić owe powikłania na dwie grupy, na powikłania z powodu których należy udać się do lekarza oraz groźne dla życia powikłania.

Powikłania z powodu których należy udać się do lekarza

 • krwiak lub siniak w miejscu, gdzie zakładana była koszulka

 • infekcja

 • powikłania zakrzepowo-zatorowe objawiające się drętwieniem kończyn

Powikłania groźne dla życia

(w tych przypadkach koniecznie trzeba udać się na pogotowie i od razu poinformować o przebytym zabiegu, aby lekarze mogli skutecznie zareagować)

 • odma płucna

 • przebicie ścian serca lub tętnicy

 • krwawienie do osierdzia

 • blokada w sercu, przez którą konieczne jest założenie czasowego rozrusznika

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Układ krążenia, Zdrowie
Leczenie kanałowe – na czym polega i kiedy powinno się je wykonać

Zamknij