Maltodekstryna inaczej skrobia modyfikowana – czy jest bezpieczna dla zdrowia
Niejednokrotnie przyglądając się składom produktów, po które sięgnęliśmy stojąc przy sklepowych półkach mamy do czynienia z nazwami substancji, które niewiele nam mówią. Wtedy natychmiast rodzi się pytanie, czy nie jest ona przypadkiem szkodliwa? Jedną z takich substancji, przy której z pewnością się zatrzymamy, jest maltodekstryna.
Czym jest maltodekstryna
Jest to nic innego jak skrobia modyfikowana. Skrobia naturalnie pochodzi np. z ziemniaków, kukurydzy, owsa lub tapioki i ma właściwości wiążące i zagęszczające. Nie posiada konkretnego smaku i jest tania. Nic więc dziwnego, że znajduje tak powszechne zastosowanie w przemyśle spożywczym już od drugiej połowy ubiegłego wieku. Dlaczego jednak poddaje się ją modyfikacji jaką jest hydroliza kwasowa? Dzieje się tak, kiedy producentowi zależy na nadaniu żywności konkretnej faktury, wodnistości itd. Ponadto, zmodyfikowana skrobia może uwydatniać smak, zapach i przedłużać trwałość produktu. Można ją kupić w formie białego proszku, który ma lekko słodki smak, a pod wpływem wody przybiera postać kleistą.
Pamiętaj! Miejsce na liście
O ilości danej substancji w produkcie mówi miejsce, które zajmuje na liście składników. Im bliżej końca – tym mniej.
W czym znajduje się maltodekstryna
Maltodekstryna występuje bardzo często w produktach mlecznych, takich jak serki topione, czy margaryny. Odpowiednio zmodyfikowana może przypominać tłuszcz i zapobiega twardnieniu produktu pod wpływem zimna. Dzięki niej serki topione są zawsze idealnie miękkie i gotowane do rozsmarowania na chlebie. Z drugiej strony inny rodzaj modyfikacji skrobi może przyczynić się do szybszego twardnienia produktów chłodzonych i ją z kolei używa się do lodów robionych na bazie mleka. Niemal zawsze występuje w sproszkowanych produktach typu sosy, zupy, budynie, bita śmietana w proszku itd. Dzięki niej nasz sos będzie idealnie gęsty, bita śmietana nie opadnie, a budyń będzie sycący. Oprócz nadawania odpowiedniej gęstości produktom i stabilizowania ich konsystencji, uwydatnia także ich smak.
Gdzie jeszcze znaleźć maltodekstrynę
Skrobia modyfikowana może pojawić się także w jedzeniu dla dzieci i niemowląt typu herbatki instant, mleko modyfikowane, herbatniki czy dania w słoiczku. Jest łatwiej przyswajalna przez niemowlęta, które nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego układu trawiennego i skrobia niemodyfikowana mogłaby im zaszkodzić. Jest używana także w odżywkach i suplementach przeznaczonych dla sportowców. Ma wpływać na regenerację i budowę mięśni oraz tkanki tłuszczowej. Tego typu dodatki spożywa się najczęściej po treningach, aby szybko odzyskać energię.
Konsystencja i trwałość maltodekstryny
Jej właściwości wydłużające trwałość produktu są wykorzystywane w przemyśle wędliniarskim. Używa się jej do peklowania mięsa, ale także do zagęszczania i przedłużania trwałości różnego rodzaju pasztetów czy mięs konserwowych. Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje maltodekstrynę do produkcji różnego rodzaju tabletek czy osłonek. Zbryla produkt, zapobiega szybkiemu rozpuszczaniu, chroni przed wilgocią i nadaje znośny posmak. Dzięki temu produkty zarówno te medyczne jak i spożywcze wyglądają znacznie bardziej atrakcyjnie oraz co istotne zwłaszcza w kwestii leków są w odpowiedniej konsystencji prostej do przełknięcia.
Uważaj! Ilość maltodekstryny
Ilość maltodekstryny występującej w produktach jest nieograniczona żadnymi normami.
Wpływ maltodekstryny na zdrowie
Generalnie nie należy obawiać się skutków ubocznych wynikających z częstego spożywania maltodekstryny. Jest ona z łatwością trawiona i wydalana przez nasz organizm o czym świadczy ich obecność w lekach czy jedzeniu dla dzieci. Badania potwierdzają, że nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Niestety maltodekstryna została owiana złą sławą przez osoby, które obawiają się produktów wytwarzanych inaczej niż bezpośrednią pracą rąk. Chociaż faktycznie maltodekstryna powstaje w ogromnych fabrykach, jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia, a co ważniejsze produkowana bez toksycznych środków. Niestety są jednak grupy osób, które powinny na nią uważać.
Diabetycy
Nie można zapomnieć, że skrobia jest cukrem prostym o wysokim indeksie glikemicznym. Nadmiernie spożywanie produktów zawierających maltodekstrynę takich jak jogurty (które i tak są często dodatkowo dosładzane) może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia osób chorujących na cukrzycę zarówno pierwszego jak i drugiego typu. Równie niebezpieczne jest to dla osób cierpiących na insulinooporność lub tych, które są w grupie podwyższonego ryzyka na zachorowanie. W takich przypadkach konieczne jest sprawdzenie pozycji skrobi modyfikowanej na liście składu produktu, dzięki czemu poznamy mniej więcej ilość dodanej tam skrobi, a co za tym idzie unikniemy spożywania produktów, które mogą szkodzić diabetykom.
Skrobia bezglutenowa
Osoby ze skłonnością do nadwagi
Maltodekstryna jest cukrem, zatem nie jest zalecana dla osób będących na diecie redukcyjnej lub mającej stwierdzoną nadwagę. Może się przyczynić do dodatkowego wzrostu wagi ciała.
Podsumowując, maltodekstryna mimo iż nie ma bezpośrednio negatywnego wpływu na zdrowie powinna być traktowana z pewną rezerwą. Jej obecność w produktach jest najczęściej znakiem wysokiego stopnia jej przetworzenia. W połączeniu z innymi substancjami dodawanymi do przetwarzanych produktów, stają się obciążeniem dla organizmu. Ponadto, są one w pewnym sensie oszukane przez producenta. Korzystając z maltodekstryny można z łatwością zwiększyć objętość produktu, tym samym oszczędzając na surowcach, które musiałyby zostać zużyte do wytworzenia jego nieprzetworzonej wersji. Kolejnym powodem dla którego zaleca się unikanie skrobi modyfikowanej jest często niewiadome pochodzenie i jakość produktów z których została wytworzona.