Pielęgnacja cery alergicznej. Charakterystyka i cenne porady

Na przestrzeni lat wzrosła liczba osób posiadających skórę skłonną do alergii. Należysz do nich? Na pewno więc wiesz, jakie trudności niesie za sobą dobór odpowiednich kosmetyków i właściwa pielęgnacja twarzy oraz ciała. Na szczęście producenci coraz częściej stawiają na jakość, skuteczność i delikatność preparatów. Na rynku pojawia się więcej specyfików do cery alergicznej i atopowej – mowa nie tylko o dermokosmetykach i produktach aptecznych. Chcesz wiedzieć, które preparaty będą dla Ciebie najlepsze?

Skóra alergiczna – na początek charakterystyka

Ten rodzaj cery zwykle jest dziedziczony. Naskórek skłonny do alergii cechuje się zazwyczaj reakcją obronną pojawiającą się w trakcie około 48h od kontaktu z daną substancją chemiczną lub roślinną. Na takim typie cery często mogą występować: świąd, suchość, rogowacenie, rumień, przebarwienia, nadwrażliwość, zaczerwienienia, zapalenia (wysypki, krostki, kaszki) czy egzemy. Dzieje się tak, ponieważ tkanka skórna w zetknięciu z alergenem pobudza organizm do tworzenia przeciwciał, co widać w postaci różnych objawów. Wpływ na nasilanie reakcji i zmian uczuleniowych ma wiele czynników, jak nieprawidłowa dieta, zanieczyszczone środowisko, szybkie i niezdrowe tempo życia, klimatyzacja czy nadmiar stresu i używanych kosmetyków.

Często epiderma skłonna do alergii mylona jest z cerą wrażliwą. Ciężko jest dostrzec istotne różnice, jednak zwykle objawy na skórze atopowej pojawiają się dopiero po kilku lub kilkunastu godzinach od kontaktu z daną substancją. Z kolei tkanka wrażliwa w wyniku jakiegokolwiek podrażnienia reaguje niemal natychmiastowo.

Alergenami mogą być przeróżne związki, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, na przykład:
  • sztuczne lub biologiczne substancje zapachowe (np. Citronellol, Citral, Limonene, Linalool, Coumarin, Geraniol)

  • konserwanty (np. Quaternium 15, DMD Hydantoin)

  • barwniki

  • olejki eteryczne (np. rumiankowy, rozmarynowy)

  • emulgatory

Jak więc pielęgnować cerę alergiczną?

Troska o taki typ skóry może czasem nastręczać problemów. Właściwa dbałość nie jest jednak niemożliwa. W pielęgnacji cery alergicznej należy być przede wszystkim czujnym. Wiele osób poleca, by kupować kosmetyki, na których opakowaniu widnieje: hipoalergiczny, hypoalergiczny, antyalergiczny czy 0% alergenów. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie preparaty tak określane przez producentów pozbawione są jakichkolwiek substancji uczulających i podrażniających (na tym obszarze działa również marketing). Tak naprawdę wszystko zależy od organizmu – jak zareaguje na dany specyfik.

W pielęgnacji skóry alergicznej często wykonuje się metody prób i błędów. Kupując preparat do twarzy, przed jego użyciem, powinno się zrobić test uczuleniowej na innej partii ciała, np. nadgarstku. Jeżeli po 72h nie wystąpiły żadne objawy, można specyfik nanieść na cerę.

Jakie więc dobierać kosmetyki? Przede wszystkim pozbawione wyżej wymienionych substancji alergennych lub takie, które posiadają ich jak najmniej. Ważne jest również, by wybierać preparaty z jak najkrótszym składem INCI. Przy kompleksowej pielęgnacji powinno się kupować całą linię danej marki. Dlaczego? Producenci w jednej serii kosmetyków stosują podobne substancje, które nie wchodzą ze sobą w reakcję. Łącząc specyfiki jednej marki z preparatami drugiej, istnieje ryzyko, że związki będą na siebie wzajemnie oddziaływać, a w rezultacie także niekorzystnie na skórę.

Cera alergiczna ma pod pewnymi względami fototyp podobny do suchej. Wobec tego bardzo istotne jest systematyczne nawilżanie naskórka, ponieważ często posiada on uszkodzony płaszcz hydrolipidowy. A ten stanowi doskonałą barierę przed środowiskiem zewnętrznym oraz hamuje utratę wody przez tkankę skórną. Ważne są również sam odczyn preparatu – powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego, czyli w okolicach pH 5,5 – oraz właściwości kojące.

Kosmetyki zalecane w pielęgnacji cery alergicznej:
  • toniki bezalkoholowe, np.: Bezalkoholowy tonik do skóry wrażliwej Floslek Pharma

  • nawilżające i kojące maseczki, np.: Łagodząca maseczka do cery bardzo wrażliwej Collistar Rehydrating Smoothing Mask bądź Maska-opatrunek wzmacniająco-łagodząca na twarz i szyję Tołpa Dermo Face Rosacal

  • kremy z filtrem UV, np.: Ochronny krem mineralny do opalania do skóry wrażliwej Uriage Barié Sun

  • kosmetyki zawierające substancje łagodzące (aloes, bisabolol, pantenol, alantoina), np.: Delikatny żel do skóry suchej i wrażliwej Green Pharmacy Aloes czy Hipoalergiczny żel do mycia cery normalnej i mieszanej ze skłonnością do alergii z aloesem i ogórkiem Biały Jeleń

Gdzie kupić kosmetyki do skóry alergicznej?

Na to pytanie odpowiedź jest prosta – MakeUp.pl! Dlaczego? To miejsce na urodowej mapie online, w którym znajdziesz szeroką ofertę preparatów dedykowanym cerom wrażliwym, atopowym oraz skłonnym do podrażnień i uczuleń. W tej drogerii panuje jedna uczciwa zasada – każde zakupy dostarczane są za darmo, niezależnie od kwoty zamówienia.

Mieszkańcy stolicy mogą się spodziewać ekspresowej przesyłki. Kosmetyki kupione do godziny 8.00 rano zostaną dostarczone tego samego dnia roboczego. Nie mieszkasz w Warszawie? Bez obaw! Wkrótce taka opcja będzie dostępna również w innych większych miastach Polski.

Joanna Żołnierkiewicz

MakeUp.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.