Nadżerka żołądka – jakie są objawy i jak ją leczyć?

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka, czyli powszechnie nazywane „nadżerką żołądkową” to dość powszechna dolegliwość. Bardzo często zdarza się, że choroba się rozwija przez kilka miesięcy nie dając przy tym żadnych objawów, które zaalarmowałyby chorego i zmotywowały do podjęcia jakichkolwiek działań.

Nadżerka żołądka – co to takiego?

Nadżerka żołądka jest to punktowy, miejscowy ubytek, który powstał w błonie śluzowej tego narządu. Problemem tej choroby jest to, że większość chorych dowiaduje się o niej dopiero, gdy dochodzi już do ostrych powikłań.

Najczęstszą przyczyną pojawienia się tej dolegliwości są różnego rodzaju infekcje bakteryjne. Dla błony śluzowej żołądka bardzo groźna jest popularna bakteria Helicobacter pyroli, to właśnie ona wywołuje zapalenie, zwiększa także rozwój nowotworów żołądka. Zakażenie helicobacter bardzo często przebiega całkowicie bezobjawowo. Zaledwie u 10-20% osób zakażonych bakterią pojawiają się problemy żołądkowe.

Nadżerka żołądka może się także pojawić u osób, które zażywają toksyczne, drażniące błonę śluzową substancję np. niektóre leki (m.in. aspiryna) czy alkohol. Zdarza się również, że przyczyną dolegliwości są też czynniki autoimmunologiczne, wówczas dochodzi do sytuacji, gdy organizm człowieka produkuje przeciwciała skierowane przeciw własnej tkance.

Nadżerkę żołądka może także powodować cofanie się żółci oraz długotrwały i silny stres.

Objawy nadżerki żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka może objawiać się:

  • pieczeniem żołądka
  • bólem żołądka
  • kłucie żołądka
  • zgagą
  • uczuciem pełności
  • bólem w nadbrzuszu
  • wzdęciem
  • odbijaniem
  • nudnościami
  • wymiotami
  • brakiem apetytu
  • krwawieniem z przewodu pokarmowego

Ostatni objaw jest bardzo niebezpieczny. Można go zauważyć m.in. wydalając czarne, smoliste stolce.

Chcąc sprawdzić, czy nie zmagamy się z nadżerką żołądka należy wykonać odpowiednie badania. Najlepiej wykonać gastroskopię, która pozwala lekarzowi zobaczyć i zbadać całą błonę śluzowa. Jeśli specjalista zauważy coś podejrzanego wówczas może pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Takie badanie powinno być wykonane u osób, u których występują objawy mogące świadczyć o nadżerce żołądka lub u których w rodzinie były przypadki np. nowotworów żołądka.

Warto też wykonać badanie stwierdzające czy jesteśmy nosicielami helicobacter pylori. Można to zrobić samodzielnie kupując w aptece test oddechowy. Należy wtedy wypić odpowiedni płyn i zweryfikować występowanie izotopu w powietrzu, które wydychamy.

Bardzo rzadko zdarza się, by lekarz w przypadku silnego i niespodziewanego bólu żołądka wykonywał rentgen jamy brzusznej, czy też zdjęcie rentgenowskie (wcześniej połyka się znacznik, dzięki któremu specjalista jest w stanie ocenić ubytki w błonie śluzowej).

Herbatka na żołądek

Jak leczyć nadżerkę żołądka?

Osoba mająca nadżerkę żołądka powinna być pod opieką specjalisty. To jakie leczenie będzie konieczne jest w dużej mierze uzależnione od objawów i stanu choroby. Warto wiedzieć, iż bardzo często mamy wirusowe zapalenie żołądka, wówczas objawy zazwyczaj ustępują samoczynnie.

W przypadku nadżerki, gdy dojdzie do krwawienia z przewodu pokarmowego musimy poddać się chirurgicznemu usunięciu krwawiącej części. Sporadycznie, gdy zapalenie jest bardzo silne konieczne jest usunięcie żołądka.

Jak uniknąć zapalenia błony śluzowej żołądka?

Nadżerki żołądka, jak i wielu innych dolegliwości, można bardzo łatwo uniknąć. Należy przede wszystkim unikać używek – mocnej kawy, alkoholu, papierosów. Wystrzegać się stresu, albo też zadbać o „chwilę dla siebie”, by się odstresować, zrelaksować i odpocząć. Zrobi to dobrze nie tylko dla naszego żołądka, ale i wielu innych narządów.

Zadbaj o swoją dietę

Aby uniknąć zapalenia błony śluzowej żołądka należy także zadbać o odpowiednią dietę. Warto zrezygnować m.in. ze smażonych na tłuszczu jaj, tłustych mięs, tłustych wędlin, tłustego mleka oraz produktów mlecznych, słoniny, masła, margaryny, boczki, smalcu. Z diety należy też wykluczyć fast foodów, czekoladę, słonych przekąsek, chipsów, kremowych ciastek, tortów, ciasta francuskiego, pączków. Także niektóre owoce i warzywa w przypadku nadżerki żołądka są szkodliwe, mowa tu o pomidorach i przetworach pomidorowych, karczochach, cytrusach (cytrynach, limonkach, pomarańczach itp.), cebuli, porze, ostrych przypraw (chili, curry, chrzan, musztarda, papryka ostra, pieprz). Niewskazane jest też smażenie na głębokim tłuszczu.

Osoby mające nadżerkę żołądka powinny też szczególną uwagę przyłożyć do regularności spożywanych posiłków. Nie powinny być one spożywane w pośpiechu. Warto też jeść częściej, ale w mniejszej ilości. Należy także zrezygnować ze słodyczy i używek. Nie powinno się również pomijać żadnych posiłków – okazuje się, że wiele osób mających nadżerkę żołądka często rezygnowało ze śniadania np. spiesząc się do pracy. Nie wskazane jest także objadanie się.

Specjaliści apelują, by nie ignorować pojawiających się dolegliwości związanych z żołądkiem. Okazuje się bowiem, że wcześnie wykryta choroba jest uleczalna w 80-90% Jeśli choroba jest ignorowana, to aż o 20% wzrasta ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Nadżerka żołądka – zioła i leczenie naturalne

Problemy z właściwym funkcjonowaniem żołądka można wyeliminować na wiele sposobów. Tradycyjne kuracje środkami farmaceutycznymi warto wzbogacić o niekonwencjonalne metody – rzecz jasna w porozumieniu z lekarzem. Świetną skutecznością w leczeniu nadżerki żołądka charakteryzują się terapie oparte o zioła oraz inne dary natury.

Imbir

Jednym z najlepszych naturalnych środków leczniczych zalecanych w walce z nadżerką żołądka jest imbir. Zalety tej rośliny znane są już od tysięcy lat, a najnowsze badania dodatkowo potwierdzają słuszność tej pradawnej wiedzy. Sekret skuteczności imbiru kryje się w wysokim stężeniu związków nazywanych przeciwutleniaczami. Ich zadaniem jest oczyszczanie naszego organizmu z wolnych rodników. Przyswajanie przeciwutleniaczy odbija się pozytywnie na wielu aspektach zdrowia, a w tym także pomaga w leczeniu nadżerki żołądka. W jakiej formie najlepiej stosować imbir? Korzeń imbiru – gdyż to ta część rośliny jest jadalna – nie został obdarzony wyjątkowymi walorami smakowymi. Mając więc na uwadze dobro naszego podniebienia, najlepiej przyrządzać go w formie herbatki. W tym celu wystarczy pociąć korzeń imbiru w plasterki po czym zalać całość wrzątkiem. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością. Korzeń imbiru jest bardzo mocny, więc zbyt duża jego dawka mogłaby być niemożliwa do przełknięcia.

Mięta pieprzowa

Herbata z mięty pieprzowej to wspaniały lek naturalny pomocny w walce z nadżerką żołądka. Skuteczność tego zioła została potwierdzona na drodze licznych badań, między innymi przeprowadzonych na Uniwersytecie Maryland Medical Center. Na ich łamach ogłoszono, iż mięta pieprzowa poprawia przepływ żółci, działa kojąco na mięśnie brzucha oraz znacznie wspomaga trawienie. To z kolei poprawia i przyspiesza proces przetwarzania spożytej żywności. Tak skuteczne odciążenie organów trawienia w dużym stopniu przyczynia się do skuteczności leczenia nadżerki żołądka. W jaki sposób przygotować herbatę z mięty pieprzowej? Weź dwie łyżeczki suszonych i jedną stołową łyżkę świeżych liści oraz zalej gorącą wodą. Całość parz przez 8 minut. Tak przyrządzoną herbatę z mięty pieprzowej pij jako pierwszy płyn po przebudzeniu oraz po posiłkach. Zdecydowanie wspomoże to kurację leczenia nadżerki żołądka.

Rumianek

Rumianek to jeden z najsilniejszych konkurentów imbiru oraz mięty pieprzowej. Dzięki swym licznym właściwościom jest on bardzo skutecznym lekiem pomocnym w walce z nadżerką żołądka. W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby herbatę z tego delikatnego zioła przyrządzać w połączeniu z liśćmi mięty pieprzowej. Oprócz rozluźniania mięśni brzucha oraz wspomagania trawienia rumianek może służyć do lewatyw przy zaparciach.

Nadżerka żołądka a alkohol

Jeśli cierpisz na nadżerkę żołądka, a jednocześnie jesteś koneserem alkoholu, warto zrezygnować z ulubionych przyjemności do czasu zażegnania problemu. Procentowe napoje same w sobie z reguły nie powodują tego typu dolegliwości, niemniej jednak przyczyniają się do pogarszania już istniejącego stanu. Jak wiadomo, nadżerka żołądka przyczynia się do powstania ubytku w błonie śluzowej, co oznacza całkowity brak ochrony tego miejsca przed działaniem kwasu solnego. W efekcie osoba chora uskarża się na silne bóle, które jedynie wzmagają się po spożyciu alkoholu.

Nadżerka żołądka a rak

Zmiany chorobowe w nabłonku żołądka nie oznaczają pojawienia się nowotworu. Jedynie w przypadku wyjątkowo poważnych zaniedbań nadżerka może przyczynić się do powstania raka. Jeżeli jednak poważnie podejdziesz do leczenia zaistniałych dolegliwości oraz będziesz trzymał się zaleceń lekarza, nie musisz obawiać się nowotworowych konsekwencji.

Nadżerka żołądka a anemia

Anemia zazwyczaj okazuje się być pierwszą konsekwencją nieleczonych chorób przewodu pokarmowego. Bardzo często okazuje się, że pacjent najpierw dowiaduje się o swojej anemii, po czym dzięki metodzie ‘po nitce do sznurka’ pojmuje, że przyczyna leży znacznie głębiej – chociażby w nadżerce żołądka. Jak to możliwe?

Anemia powstaje na wskutek utraty krwi lub zaburzeń wchłaniania. W efekcie dochodzi do niedoboru żelaza, witaminy B-12 oraz innych ważnych związków. Stany zapalne toczące się w organizmie dodatkowo przyspieszają postęp tego typu dolegliwości.

Nadżerka żołądka sprzyja rozwojowi takiego scenariusza w stu procentach. Choroba ta powoduje ogromne kłopoty z wchłanianiem, co bezpośrednio przyczynia się do rozwoju anemii. Dodatkowe krwawienie z nadżartej błony żołądka wcale nie pomaga w przezwyciężeniu problemu, a wręcz go pogarsza.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.