Jak oczyścić wątrobę z toksyn – co jeść, czego unikać
Produkty, które obecnie spożywamy, powodują, że nasza wątroba jest przeciążona. Wszechobecna chemia w żywności, mała aktywność fizyczna, przyjmowane przez nas leki – sprawiają, że regeneracja tego narządu jest znacznie utrudniona.
Wątroba – jakie spełnia funkcje?
Dzięki nieustającej pracy wątroby, składniki dostarczane do naszego organizmu z pożywieniem ulegają niezbędnej przemianie. W wątrobie białka przetwarzane są na aminokwasy – stanowią one budulec dla tkanek. Aminokwasy te niezbędne są też w procesach krzepnięcia krwi. Innym zadaniem wątroby jest trawienie tłuszczów – trafiają one do niej i tam przetwarzane są na lipoproteiny i cholesterol – z tych właśnie składników produkowana jest żółć. Dzięki niej do naszego organizmu trafiają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
Innym zadaniem wątroby jest przetwarzanie glukozy w glikogen. Glukoza z wątroby stanowi rezerwę energetyczną dla naszego ciała. Wątroba spełnia również funkcję oczyszczania organizmu – to przez nią przechodzą różnego rodzaju toksyny i związki chemiczne znajdujące się w pożywieniu i lekach. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie wątroby w dobrym stanie. Gdy ten organ nie działa prawidłowo, zaczynają się problemy ze zdrowiem.
Kto powinien zastosować oczyszczanie wątroby?
Oczyszczanie wątroby polecane jest każdemu. Nasza wątroba narażona jest każdego dnia na niekorzystne dla niej czynniki – nieprawidłowa dieta, stres, alkohol, papierosy, mała aktywność fizyczna. Wątroba to organ dobrze radzący sobie z toksynami, natomiast ich nadmiar powoduje, że w pewnym momencie przestaje sobie z nimi radzić.
Pierwsze oznaki, że mamy problemy z wątrobą można zauważyć dość łatwo. Problemy z trawieniem, brak energii, złe samopoczucie i problemy skórne – wszystkie te objawy mogą świadczyć o tym, że nasza wątroba potrzebuje pomocy. Oprócz tego mogą pojawiać się zaparcia, biegunki, wahania nastroju, apetyt na słodycze czy żółte zabarwienie spodu języka. Obciążenie wątroby może prowadzić do wielu innych schorzeń, dlatego zanim konieczne będzie leczenie – warto zapobiegać stanom chorobowym. Najlepszym na to sposobem jest wprowadzenie diety oczyszczającej wątrobę.
Oczyszczanie wątroby – jakie produkty spożywać?
- Brokuły i kapustę – doprowadzają do wzrostu enzymów wątrobowych
- Buraki i marchew – mają dużą zawartość beta-karotenu, pomagają regulować poziom cukrów we krwi
- Olej kokosowy i nasiona lnu – zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych
- Ciemna czekolada – jest silnym przeciwutleniaczem, chroni przed powstawaniem marskości wątroby. Podobne działanie wykazuje cytryna.
- Orzechy włoskie i awokado – zawierają glutation mający właściwości antyoksydacyjne
- Czosnek – wspomaga przepływ krwi, działa jak antybiotyk
- Szpinak, sałata, gorczyca, rukola – dzięki wysokiej zawartości chlorofilu wspomagają usuwanie toksyn. Są też dobrym źródłem błonnika.
Oczyszczanie wątroby – czego unikać?
- Nabiału – ogranicz spożycie tłustego mleka, śmietany, słodkich jogurtów, margaryny, masła
- Czerwonego mięsa – w szczególności nie poleca się mięs tłustych, spożywaj natomiast więcej ryb, drobiu i owoców morza
- Pieczywa białego – te zastąp pieczywem ciemnym, razowym, bogatym w zboża
- Słodyczy – ogranicz cukier, zamiast niego możesz używać stewii
- Słonych przekąsek – unikaj gotowych do spożycia słonych przekąsek – brak w nich wartościowych składników odżywczych. Gdy masz ochotę pochrupać coś słonego wybierz solone ogórki, marchewkę czy pomidory
- Alkoholu – alkohol to wróg wątroby. Jeśli masz taką potrzebę zamień mocne alkohole i piwo na czerwone wino
- Kawy i mocnej herbaty – kawę naturalną możesz zastąpić kawą zbożową, np. orkiszową – zawiera ona wiele witamin i minerałów, natomiast nie ma w sobie obciążającej wątroby kofeiny. Zamiast mocnej czarnej herbaty wybierz lekką, zieloną. Możesz też pić rumianek, szałwię, melisę, a także gotowe mieszanki ziół wspomagające pracę wątroby.
Suplement diety na wątrobę
Oczyszczanie wątroby – porady
Oprócz spożywania wyżej wymienionych produktów warto zastosować się do poniższych porad:
- Przestrzegaj diety – 3 posiłki dziennie zamień na 5 mniejszych. Jedz dużo surowych warzyw, Produkty smażone zamień na gotowane i przygotowane na parze. Mięsa możesz dusić w wodzie z dodatkiem olejów roślinnych. Wybieraj produkty bogate w błonnik pokarmowy. Spożywaj jak najmniej tłuszczów i cukrów prostych.
- Unikaj przetworzonych produktów – spożywaj produkty naturalne i organiczne. Żywność modyfikowana zawiera wiele związków chemicznych i substancji stanowiących obciążenie dla twojej wątroby.
- Pij dużo wody – woda wspomaga pracę wątroby i ułatwia usuwanie toksyn. Wodę spożywaj w ciągu całego dnia, staraj się natomiast nie popijać posiłków.
- Zadbaj o ruch – aktywność fizyczna wspomaga pracę wszystkich narządów w twoim organizmie. Siedzący tryb życia spowalnia przemianę tłuszczów, cukrów oraz wchłanianie wielu minerałów.
- Ogranicz lekarstwa – gdy dopada cię ból głowy czy przeziębienie, w pierwszej kolejności warto sięgnąć po naturalne środki łagodzące dolegliwości. Leki zawierają wiele obciążających wątrobę składników – dlatego w sytuacjach niezagrażających bezpośrednio zdrowiu lepiej postawić na witaminy i minerały pochodzące z natury.
- Zażywaj zioła – wiele ziół ma zbawienny wpływ dla wątroby – najlepsze efekty przyniosą ostropest plamisty, karczoch i dziurawiec.
Wątroba to organ o dużych zdolnościach regeneracyjnych. Warto jednak o nią zadbać zanim pojawią się problemy. Jak ze wszystkim – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też warto zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe, by długo cieszyć się zdrowiem tego ważnego organu.