Zespół nieszczelnego jelita – przyczyny i leczenie

Nieszczelne jelita dla większości osób brzmią dość abstrakcyjnie, jednak w rzeczywistości jest to choroba dość powszechna, jednak bardzo rzadko diagnozowana. Jej dolegliwości utrudniają funkcjonowanie, jednak są na tyle powszechne  i mało charakterystyczne, że większość chorych nawet nie udaje się z nimi do lekarza, myśląc, że nie ma to najmniejszego sensu.

Zespół nieszczelnego jelita inaczej nazywany jest LSG, czasami bywa również nazywany zespołem dziurawego jelita lub cieknącym jelitem a zachorowalność na tą chorobę ciągle się zwiększa i zauważa się coraz więcej pacjentów, cierpiących na tą dolegliwość. LSG objawia się między innymi refluksem, zgagą, bezsennością, problemami żołądkowymi i skórnymi.

Zespół nieszczelnego jelita jest znaną dolegliwością w kręgu ludzi zainteresowanych medycyną naturalną, nie jest on jednak uznany za chorobę wśród środowiska medycznego. Jest to temat który wywołuje wiele kontrowersji oraz sporów pomiędzy wiedzą medyczną a medycyną naturalną, które wynikają głównie z tego powodu, że nie istnieją żadne badania ani sposoby aby móc zobaczyć stan jelita cienkiego.

Zespół nieszczelnego jelita – przyczyny

Z nieszczelnymi jelitami mamy do czynienia kiedy w jelicie cienkim pojawiają się mikroskopijne dziurki, w skutek czego szkodliwe produkty przemiany materii m. in toksyny dostają się do naszego organizmu. Witaminy oraz minerały są wchłaniane do organizmu za pomocą błony śluzowej, nawet delikatne uszkodzenie tej części organizmu może spowodować szereg objawów. Zespół nieszczelnego jelita rozpoczyna się właśnie zapaleniem śluzówki, które powoduje podrażnienie jelita cienkiego w skutek czego staje się coraz słabsze i podatne na różne urazy. Wtedy w jelicie cienkim zaczynają robić się mikroskopijne dziurki przez które nie do końca przetrawione resztki pokarmów dostają się do organizmu.

Przyczyn zespołu dziurawego jelita może być bardzo wiele:

  • Niezdrowa dieta – w szczególności alkohol oraz ostre potrawy mogą doprowadzić do podrażnienia śluzówki.
  • Niektóre leki w szczególności antybiotyki lub tabletki antykoncepcyjne mogą mieć negatywny wpływ na śluzówkę jelita.
  • Niedoczynność tarczycy
  • Zaburzenia hormonalne
  • Przewlekły oraz silny stres
  • Zakażenia bakteryjne oraz wirusowe
  • Promieniowanie
  • Chemioterapia

Objawy nieszczelnego jelita

Objawów nieszczelnego jelita może być bardzo wiele i mogą wydawać się zupełnie nie powiązane ze sobą, ponieważ są to dolegliwości nie tylko ze strony układu pokarmowego, ale również dolegliwości skórne a nawet objawy wynikające z zaburzeń układu nerwowego.

Objawy dziurawego jelita:

  • Wzdęcia, zaparcia, biegunki
  • Nudności, zgaga, refluks
  • Bóle brzucha
  • Wypryski, trądzik, suchość skóry
  • Bezsenność, przemęczenie
  • Zmiany nastroju
  • Zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją
  • Zmiana masy ciała
  • Zapalenie jelita grubego
  • Częste infekcje, przeziębienia
  • Bóle głowy, migreny

Objawów nieszczelnego jelita może być nieskończenie wiele, wynika to z faktu, że zostaje zaburzona absorbcja składników odżywczych z naszych posiłków, w skutek czego organizm stopniowo staje się coraz słabszy oraz narażony na niedobory minerałów przez ich nie przyswajanie.

Diagnoza nieszczelnego jelita

W medycynie ludowej panuje sposób sprawdzenia stanu naszych jelit przez tzw. test buraczkowy. Polegał on na wypiciu min 50 ml soku z buraczków, jeśli kolor naszego moczu zmienił się na czerwony oznaczało to, że mamy problemy z jelitami. Oczywiście jest to jedynie stary zwyczaj a nie metoda diagnozy.

Jeśli lekarz podejrzewa u nas zespół nieszczelnego jelita powinien skierować nas na szereg badań aby potwierdzić lub rozwiać nasze wątpliwości. Jest to o tyle trudne, ponieważ nie ma konkretnych badań czy testów, które mogłyby jednoznacznie potwierdzić lub zaprzeczyć hipotezie. Część lekarzy nadal podchodzi do tej choroby sceptycznie, jednak wraz z rozwojem medycyny mamy coraz więcej metod na zbadanie przynajmniej częściowe chorego. Przede wszystkim wykonuje się  test z mannitolem i laktulozą a po minimum 6 godzinach robi badanie moczu, inaczej możemy nazwać to badanie testem absorbcji cukrów. W  ten sposób sprawdza się czy przepuszczalność jelit jest prawidłowa.

Ponadto bada się również poziom lipopolisacharydów, czyli bakterii znajdujących się w naszych jelitach. W tym celu najczęściej wykonuje się badanie mające sprawdzić czy bakterie nie przedostały się przypadkiem do naszego krwioobiegu.

Dodatkowo o stan zapalny w okolicach jelit może nam powiedzieć niski poziom białka całkowitego oraz wysoki poziom kwasu moczowego. W tym celu zleca się badania dodatkowe aby potwierdzić w zupełności diagnozę.

Leczenie nieszczelnego jelita

Nie ma leku, który mógłby nas wyleczyć z zespołu nieszczelnego jelita, choremu przepisywane się głównie probiotyki lub leki zmniejszające dolegliwości choroby. Probiotyki mają na celu wzmocnienie flory bakteryjnej wokół jelit i powinny być dopasowane do flory naszego organizmu.

Najważniejsze w poprawieniu stanu naszych jelit jest odpowiednia i zdrowa dieta. Dieta osoby z nieszczelnymi jelitami powinna zawierać przede wszystkim duże ilości: mięs, ryb, warzyw oraz owoców. Przede wszystkim powinniśmy z diety wyeliminować produkty zawierające gluten, cukry oraz alkohol.

W następnej kolejności powinniśmy postarać się zmniejszyć ilość stresujących sytuacji w naszym życiu i postarać się nauczyć wyciszać. Przewlekły stres jest bardzo szkodliwy dla organizmu i w szczególności jeśli mamy do czynienia z przeciekającym jelitem powinniśmy unikać sytuacji stresujących. W tym celu warto udać się do terapeuty, poświecić pasji, sięgnąć po wyciszające herbatki ziołowe i znaleźć czas na relaks.

Jeśli prowadzimy życie bardzo aktywne powinniśmy też pamiętać, że nadmierna aktywność fizyczna nie wpływa pozytywnie na stan naszych jelit i nasila stan zapalny, dlatego powinniśmy spróbować prowadzić spokojniejszy tryb życia i unikać nadmiernej aktywności fizycznej.

Kolejną rzeczą jakiej należy unikać są to toksyny. Toksyny są obecne w chemii jaka nas otacza, między innymi kosmetykach oraz żywności. Powinniśmy świadomiej wybierać produkty jakie kupujemy oraz interesować się składem produktów jakich używamy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.