Ortoreksja – dbałość o zdrowe żywienie czy śmiertelna choroba?
Ortoreksja jest bardzo poważną chorobą, która może prowadzić nawet do śmierci, niestety jest bagatelizowana czy nawet uznawana za coś pozytywnego. Ortoreksja jest skrajną dbałością kończącą się na patologicznej obsesji na punkcie zdrowego odżywiania oraz zdrowego trybu życia. Nie jest sklasyfikowana jako zaburzenie psychiczne, ponieważ wrzuca się ją do jednej półki z zaburzeniami odżywiania, co podkreśla jak niewielka jest wiedza o samej chorobie.
W dobie przesadnego dbania o własny wygląd oraz dążenia do nieosiągalnych ideałów w połączeniu z kompleksami, brakiem wiary w siebie oraz problemami z którymi nie próbujemy się nawet zmierzyć coraz więcej osób popada w zaburzenia odżywiania. Każde zaburzenia odżywiania mogą skończyć się śmiercią i potrzebują specjalistycznego leczenia. Nie możemy jednak wszystkich zaburzeń odżywiania wrzucać do jednej szufladki, bulimia oraz anoreksja są powszechnie znane, jednak wiele osób nie wie nawet czym jest ortoreksja i jakie mogą być jej konsekwencje.
Czym dokładnie jest ortoreksja?
Ortoreksja jest chorobą psychiczną kwalifikowaną pod zaburzenia odżywiania, która polega na skrajnym dbaniu o zdrowe żywienie do tego stopnia, że jak pozostałe zaburzenia odżywiania wyniszcza nasz organizm. Chociaż moda i promowanie zdrowego odżywiania wszystkim powinno kojarzyć się z czymś pozytywnym, jednak we wszystkim należy zachować zdrowy umiar. Zupełnie inaczej rzecz ma się z ortoreksykami, którym w przeciwieństwie do anorektyków nie zależy wcale na byciu chudym, czy spożywanie posiłków zawierających jak najmniej kalorii. Ortorektyk dba aby każdy posiłek jaki dostarcza do organizmu był maksymalnie wartościowy i zdrowy.
Chociaż wydaje się nam to pozytywne tak najczęściej rozpoczyna się ta choroba. Jest to niewinna i pozytywna chęć dbania o jakość spożywania zdrowych posiłków. Jednak niebezpiecznie zaczyna się robić kiedy to przesadna troska o zdrowe jedzenie przejmuje kontrolę nad życiem pacjenta. Swój wolny czas przeznaczają na przeszukiwanie jak najzdrowszych produktów w sklepach, poszukiwanie sklepów ze zdrową żywnością a nawet sprowadzanie produktów z dalszych miejsc, jeśli pojawi się przypuszczenie, że są zdrowsze. Całymi dniami układają swoje idealne jadłospisu oraz czytają artykuły chcąc dowiedzieć się jak najwięcej, natomiast zdrowe odżywianie staje się stopniowo dla osób chorych coraz większą paranoją.
Kogo dotyka ortoreksja?
Przede wszystkim młode osoby podążające za trendem zdrowego odżywiania. Jednak z czasem zaczynają poświęcać coraz większe ilości czasu dbaniu o jakość posiłków, absolutnie nie wyobrażają sobie dotknąć czegoś niezdrowego i skupiają się jedynie na obliczaniu wartości odżywczej spożywanych pokarmów.
Ortoreksja dotyka również bardzo często osoby chore lub z mocnymi alergiami na duże ilości produktów. Przez swój stan zdrowia takie osoby muszą poświęcić więcej uwagi dbaniu o odpowiednie odżywianie i podobnie jak w opisanym przypadku wyżej zdrowe podejście do takiego trybu życia powoli staje się coraz bardziej obsesyjne.
Może się to wiązać z kobietami, które w stosunku do siebie są perfekcjonistkami. Dbają o zdrowe odżywianie siebie jak i swojej rodziny, starają się zachować idealną figurę i zdrowe ciało, jednak kiedy ta granica zostanie przekroczona coraz trudniej o kontrolę.
Przyczyny ortoreksji
Oczywiście jak w przypadku innych zaburzeń odżywiania przyczyna tkwi w psychice, jednak zasadniczą różnicą jest to, że osoby cierpiące na anoreksję lub bulimię ustanawiają sobie za cel osiągniecie sylwetki idealnej, natomiast osoby dotknięte ortoreksją za cel wybierają troskę o własne zdrowie.
Kolejną przyczyną jest nastawienie mediów oraz przyzwolenie społeczne na jak najzdrowsze odżywianie. W mediach mamy do czynienia nie tylko w programami promującymi zdrowe odżywianie ale również reklamami, które obierają sobie za cel wpłynąć na obiorcę do tego stopnia, że zaczyna widzieć zjedzenie czegoś niezdrowego jak największe zło.
Konsekwencje ortoreksji
Wydawałoby się, ze nie może być niczego negatywnego ani niszczącego w trosce o własne zdrowie? O ile zachowamy zdrowy rozsądek nie musimy się martwić, gorzej jeśli osoba coraz bardziej traci panowanie nad sobą. Osoba chora eliminuje ze swojej diety coraz większe ilości składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Chociaż ortorektycy poszukują zdrowszych zamienników codziennych produktów, najczęściej ograniczają swoje posiłki do zdrowych i energicznych soków oraz koktajli, bo większość produktów spożywczych zawiera w sobie coś niezdrowego. W konsekwencji organizm staje się coraz słabszy oraz bardziej wycieńczony, ponieważ nie otrzymuje wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych, w skrajnym przypadku może dojść nawet do zagłodzenia.
Jak leczyć ortoreksje?
Jak w każdym przypadku zaburzeń psychicznych konieczna jest wizyta u specjalisty, który odpowiednio do potrzeb swojego pacjenta wybierze najlepszą formę pomocy dla chorego. Najczęściej leczenie polega na długiej terapii w której omawia razem ze specjalistą swoje zachowania i próbuje rozwiązać ich przyczynę.
Warto pamiętać, że leczenie zaburzeń odżywiania jest to bardzo długa droga wymagająca czasu, cierpliwości oraz wsparcia dla osoby chorej. Osoba cierpiąca na ortoreksje bardzo długo będzie wypierała się i nie przyjmowała do świadomości, że może mieć jakikolwiek problem, dlatego tak ważna jest pomoc oraz opieka przez najbliższych.
Do leczenia takiej osoby często potrzebny jest również dietetyk, który wytłumaczy zasady zdrowego odżywiania i pomoże w dobieraniu choremu jadłospisu, aby wzmocnić jego organizm i uzupełnić braki, jakie powstały w czasie choroby.
Poza psychologiem, terapeutą oraz dietetykiem czasami niezbędna jest interwencja psychiatry, jednak należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i niemożliwe jest poznanie jednego skutecznego sposobu na wyjście z tej choroby.