Coraz więcej Polaków zaczyna dbać o swoje zdrowie, w związku z tym wprowadzają do swojego jadłospisu różnego rodzaju suplementy diety. Nowością w tej kategorii, która staje się ostatnio prawdziwym hitem jest sok noni. Dostarcza on do organizmu wielu substancji odżywczych, które wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie. Warto jednak zapoznać się z jego bardziej szczegółową charakterystyką, gdyż ten cudowny napój nie dobrym wyborem dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania w jego stosowaniu.
Sok noni – charakterystyka
Sok noni wytwarzany jest z morwy indyjskiej, czyli krzewu o grubych liściach, które nigdy nie tracą swojej zielonej barwy. Można go spotkać głównie na polinezyjskich wyspach. Owoce krzewu zrywane są przed pełnym dojrzeniem, następnie zostawia się je na słońcu, by przybrały żółtą barwę. Mieszkańcy Polinezji już dawno odkryli prozdrowotne właściwości soku, w związku z czym wprowadzili go do swojej medycyny ludowej.
Sok noni – właściwości lecznicze
Ze względu na dużą ilość witamin i składników mineralnych sok noni polecany jest przy leczeniu wielu różnorakich schorzeń.
- Ze względu na wysoką ilość witaminy C poleca się picie soku noni w okresie jesiennym, gdyż zwiększy on odporność naszego organizmu. Kwas askorbinowy jest również wspaniałym przeciwutleniaczem, w związku z czym pomoże nam usunąć toksyny. Dodatkowo witamina C oraz damnacanthal charakteryzują się skutecznością w profilaktyce antynowotworowej. Substancje skutecznie uniemożliwiają przemianę zdrowych komórek w komórki nowotworowe.
- Witamina A, której w soku z owoców morwy znajdziemy całkiem sporo korzystnie wpływa na wzrok. Zapobiega kurzej ślepocie oraz zwyrodnieniu plamki żółtej w oku. Dodatkowo pomoże osobom, których oczy są zmęczone przez długą pracę przy komputerze.
- Sok noni obniża poziom złego cholesterolu przy czym podwyższa poziom tego dobrego, dzięki czemu sprawdza się w profilaktyce przeciwmiażdżycowej.
- Zawarte w soku substancje wpływają również korzystnie na nasz układ trawienny, dlatego pomaga w leczeniu wielu chorób tego układu.
- Polinezyjscy medycy ludowi uważają sok noni za świetny środek przeciwbólowy. Jego działanie porównywalne jest do działania morfiny, przy czym noni nie zawiera substancji toksycznych.
- Witamina E, którą odnajdziemy w soku poprawia kondycję skóry, regeneruje ją, odżywia, a także opóźnia proces starzenia się jej komórek.
- Sok noni charakteryzuje się także wysokim stężeniem serotoniny, która nazywana jest hormonem szczęścia.
- Sok zapobiega wypadaniu włosów, ze względu na to, że zawiera kseroninę. Aby kuracja noni pomogła cieszyć się bujną czupryną, należy wsmarowywać sok w skórę głowy dwa razy w ciągu dnia, a następnie wykonać masaż głowy.
- Pisie napoju pozwala również uregulować ciśnienie krwi.
- Sok pomaga pozbyć się zmęczenia i stresu, dodając nam energii i poprawiając samopoczucie.
- Sok z morwy indyjskiej można stosować również jako afrodyzjak, ponieważ jak potwierdzają badania pobudza on popęd seksualny.
- Osoby, które cierpią na bezsenność powinny sięgnąć po szklankę soku przed położeniem się do łóżka. Badania wykazują, że sok posiada właściwości ułatwiające zasypanie i regulujące sen.
- Sok noni może okazać się pomocny również dla alergików, gdyż niweluje objawy alergii.
- Picie soku z morwy indyjskiej przyda się także osobom, które chcą zwiększyć przyrost masy mięśniowej. Ćwiczenia w połączeniu z noni mogą dać spektakularne efekty.
- Sok okazuje się pomocny również przy leczeniu cukrzycy oraz otyłości. Pomoże także przy depresji, artretyzmie i rozkojarzeniu.
Sok noni
Sok noni – przeciwwskazania
Pomimo wielu właściwości, które uchronią nas przed chorobami oraz wpłyną korzystnie na ogólne samopoczucie i kondycję skóry, sok noni nie jest dobry dla każdego z nas. Niektóre osoby powinny się go wystrzegać.
- Pierwszym ograniczeniem w spożywaniu soku jest wiek. Nie poleca się picia napoju dzieciom.
- Ciąża jest kolejnym ogranicznikiem przyjmowania suplementu, gdyż może on spowodować poronienie. Na wyspach polinezyjskich kobiety w ciąży stosowały go właśnie do takich celów.
- Soku nie powinny pić również osoby, które cierpią na choroby związane z wątrobą, gdyż suplement wykazuje właściwości hepatoksyczne.
- Noni nie powinien być łączony również z niektórymi lekami. Należą do tego medykamenty z grupy moczopędnych i leków na nadciśnienie.