Sucha skóra – pielęgnacja oraz dieta

Sucha skóra to nawracający problem wielu kobiet oraz mężczyzn. Towarzyszące jej uczucie spięcia, szorstkości, braku elastyczności i nadwrażliwość mogą przybierać na sile wraz ze zmianami pór roku czy etapem hormonalnym, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę jak kluczową rolę odgrywa w tym dieta. Cera sucha swędzi, łuszczy się i piecze, ale także jest narażona na szybsze powstawanie zmarszczek. Nieleczona suchość skóry ciała może prowadzić do rozwoju tkliwości oraz uczuleń. Dowiedz się, czego potrzebuje sucha skóra, by móc jej przeciwdziałać.

Sucha skóra – przyczyny

Cera sucha nie znosi dobrze ekstremalnych warunków pogodowych, nagłych zmian temperatury, ale także klimatyzacji i paradoksalnie długich kąpieli To, co działa na nią od zewnątrz ma duże znaczenie, ale należy pamiętać, że źródło problemów znajduje się pod jej powierzchnią. Nieodpowiednia dieta i mała ilość spożywanych płynów zaburza naturalną gospodarkę chemiczną organizmu, co ma swoje przełożenie a stan skóry.

Za nawodnienie naskórka odpowiedzialne są naturalne właściwości biologiczne organizmu oraz zewnętrzna bariera lipidowa skóry. Do nadmiernej utraty wody z naskórka najczęściej prowadzi niedobór drugiego czynnika połączona z obniżoną zdolnością do wiązania i zatrzymywania wody. Sucha skóra twarzy i ciała może być także jednym z objawów towarzyszącej choroby skóry, np. łuszczycy bądź AZS bądź niedoczynności tarczycy czy niewydolności nerek, ale w większości przypadków jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji lub całkowitego jej zaniechania. Sucha skóra może mieć swoje przyczyny zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Pogorszenie stanu może wynikać z nieodpowiedniej diety i złych nawyków żywieniowych. Dodatkowo skóra jest atakowana i osłabiana z zewnątrz. Negatywny wpływ mają czynniki ze środowiska naturalnego: suche powietrze, promienie UV, substancje alergizujące. Znaczący udział w ogólnej kondycji skóry ma także pielęgnacja. Silnie odtłuszczające mydła i detergenty używane podczas sprzątania wysuszają skórę dłoni i paznokci, które stają się nieestetyczne i tkliwe.

Krem do twarzy – sucha skóra

Pielęgnacja cery suchej

Pielęgnacja cery suchej wymaga długotrwałych działań z pomocą odpowiednich kosmetyków oraz określonej rutyny dietetycznej. Wszystkie one mają za zadanie odbudować na skórze swoisty opatrunek ochronny oraz przywrócić komfort. Bardzo sucha skóra twarzy wymaga całodobowej pielęgnacji nawilżającej z użyciem odżywczych kremów minimalizujących suchość, szorstkość, uczucie ściągnięcia, łuszczenie i podrażnienia. Krem do cery suchej pozostawiony na skórze do wchłonięcia będzie nawilżać i ograniczać drogę ucieczki wody z naskórka.

Uzupełniająco warto sięgnąć po peelingi, które pozbędą się zrogowaciałej warstwy wierzchniej i zaktywizują ją do wchłonięcia dobroczynnych składników pozostałych kosmetyków.

Niebagatelne znaczenie ma także wymiar codziennej pielęgnacji podstawowej, tj. mycie i oczyszczanie. Kosmetyki do cery suchej powinien cechować delikatny skład oraz hipoalergiczność, która zminimalizuje ryzyko podrażnień. Mycie wodą może zastąpić delikatne mleczko bądź płyn micelarny na bazie olejków o właściwościach natłuszczających.

Peelling na suchą skórę

Dieta a skóra sucha

Optymalny poziom nawilżenia warto dostarczać od wewnątrz. Zmiana nawyków żywieniowych przyniesie najtrwalsze rezultaty, które będą stopniowo wzmacniać naturalne zdolności obronne skóry suchej.

Składniki, które powinny znaleźć się w codziennej diecie osób z tendencją do przesuszenia naskórka to przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 obecne we wszelkich olejach roślinnych: słonecznikowym, sojowym, krokoszowym, z pestek winogron, z kiełków pszenicy, sezamowym, kukurydzianym i arachidowym oraz rybach: dorszu, soli, makreli, łososiu i śledziach.

Organizm nie potrafiący samodzielnie wytwarzać kwasów tłuszczowych musi zostać wyposażony w nie z diety. Brak związków omega odbija się nie tylko na kondycji skóry, ale także układzie nerwowym, powodując rozdrażnienie, senność i ospałość. Kwasy nienasycone są barierą ochronną i budulcem naskórka. Chronią także przed promieniowaniem UV czy tworzeniem wolnych rodników. Ich niedobór powoduje uciekanie wody ze skóry. Kolejnym z niezbędnych składników poprawiających kondycję skóry suchej jest witamina C. Kwas askorbinowy ogranicza działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie komórkowe. Spożywając warzywa oraz owoce bogate w tę witaminę, obniżymy tempo starzenia się skóry, a także jej wrażliwość na środowisko zewnętrzne. Dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne i wspiera tworzenie się kolagenu odpowiedzialnego za stan napięcia i elastyczności. Gładkości dodadzą z kolei witaminy A, E oraz B5 i B6 regulujące proces rogowacenia naskórka. Znajdziemy je głównie w jajkach, soi i ziarnach zbóż. Prawidłowa dieta jest w stanie zahamować zaczerwienienia, łuszczenie się naskórka, stany zapalne, trądzik czy suche miejsca. Cera sucha potrzebuje także przede wszystkim nawilżenia w postaci płynów. Najlepiej sprawdzą się w tym woda, soki i zupy. Słodkie napoje gazowane zaburzają gospodarkę lipidową krwi, co skutkuje przesuszeniem mimo ich spożywania.

Sucha, swędząca skóra wymaga szczególnej troski, dlatego nie należy jej zaniedbywać, nawet w przypadku widocznej poprawy. Regularna pielęgnacja zapewni najtrwalsze efekty, które nie dopuszczą do nawrotu niepożądanych symptomów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.