Pielęgnacja cery naczynkowej

Cera naczyniowa to zespół swoistych cech skóry charakteryzującej się ogólną nadwrażliwością na czynniki zewnętrzne. Płytko unaczyniony naskórek powoduje silniejszą ingerencję związków drażniących, co z czasem uwidacznia się w postaci zaczerwienienia i nieestetycznych pajączków. Naturalne skłonności do teleangiektazji rozwijają się już w dzieciństwie, by osiągnąć apogeum po 30 roku życia wraz ze stopniowa utrata gęstości skóry. Obfita sieć połączeń podskórnych mająca za zadanie chronić przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi zaczyna pękać i tworzyć mikrowylewy utrwalające się tuż pod powierzchnia naskórka. Pierwszym symptomem towarzyszącym cerze naczyniowej są krótkotrwałe, lecz nasilone, powtarzające się etapy zaczerwienienia. Objawy koncentrują w okolicy policzków, nosa i brody stopniowo przybierając postać zarumienienia, pieczenia, swędzenia a nawet opuchlizny. Pielęgnacja cery naczynkowej jest wymagająca i długotrwała, ale odpowiednio prowadzona, jest w stanie powstrzymać postęp dolegliwości. Dowiedz się na czym polega pielęgnacja cery naczynkowej, by wzmocnić naczynia krwionośne i cieszyć się zdrową cerą o równomiernym kolorycie.

Pękające naczynka na twarzy – przyczyny

Skóra jest jednym z najlepiej unaczynionych narządów naszego ciała, skrywająca sieć naczyń włosowatych odpowiedzialnych za stan czynnościowy oraz wygląd skóry. Cera naczyniowa wpisuje się w charakter skóry wrażliwej. Należy do tych najdelikatniejszych i cienkich, przez co podatnych na wszelkie podrażnienia, zaczerwienienia czy zmiany barwnikowe. Naczynia krwionośne przy cerze naczynkowej cechuje mała elastyczność i kruchość. Zaburzenia w funkcjonowaniu połączeń transportujących krew powoduje nadmierne ich rozszerzenie i utrwalenie widoczne na powierzchni cery. W konsekwencji pojawia się charakterystyczny rozlany rumień oraz uczucie pieczenia. Z czasem kruche naczynka nie wytrzymują ciśnienia krwi i zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady.

Warunkami predysponującymi do podrażnień i w efekcie pękających naczynek na twarzy okazują się być czynniki środowiskowe, zarówno zewnętrzne jak i dobiegające z wnętrza ciała, a należą do nich między innymi:

  • hormony – dlatego nasilenie objawów można zaobserwować w okresie menopauzy, ale także w czasie stosowania niektórych hormonalnych środków antykoncepcyjnych opartych na estrogenie.
  • alergie – uwrażliwiające na pewne czynniki oraz wrodzona nadwrażliwość skóry
  • oddziaływanie silnych emocji
  • zaburzenia krążenia
  • współistnienie chorób
  • nadciśnienie tętnicze
  • warunki pogodowe, w szczególności wahania temperatury oraz wilgotność

Czynnikami nasilającymi dolegliwości są:

  • prowadzona dieta, bogata w gorące i ostre potrawy oraz nie stroniąca od używek, w szczególności alkoholu
  • zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem nieodpowiednich produktów pielęgnacyjnych
  • wystawianie skóry na oddziaływanie słońca, wiatru i mrozu, a także korzystanie z solarium
  • miejscowe stosowanie sterydów

Pielęgnacja cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga długotrwałych zabiegów opartych na systematyczności. Wszystkie formy ochrony będą jej dostarczane w postaci właściwej pielęgnacji uwzględniającej wyjątkowe potrzeby skóry. Kosmetyki do cery naczyniowej wyraźnie wzmacniaj barierę naskórka, obkurczają ścianki naczyń krwionośnych oraz zapobiegaj ich ponownemu osłabnięciu, hamując proces teleangiektazji. Ponadto łagodzą już powstałe zmiany, działając rozjaśniająco na naskórek. Kremy do cery naczyniowej zawierają kompleksy nawilżające odpowiedzialne za wzmocnienie bariery ochronnej naskórka, filtry UV zabezpieczające przed oddziaływaniem promieni słonecznych oraz witaminę C, PP oraz K niezbędne w procesie uszczelnienia naczyń krwionośnych. Kosmetyki do cery naczyniowej mogą ponadto zawierać rutynę, ekstrakt z miłorzębu japońskiego bogatego w bioflawonoidy, wyciąg z arniki górskiej, rumianku czy kasztanowca działających przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

Ziaja – krem do cery naczynkowej

W czasie wykonywania codziennych zabiegów higienicznych warto zastosować się do kilku zasad pielęgnacyjnych cery wrażliwej. Zrezygnowanie z gorących kąpieli czy powstrzymanie od ingerencyjnych zabiegów z wykorzystaniem silnych związków aktywnych, tj. alkohol etylowy, aceton, mentol, kwasy owocowe czy retinol przeznaczonych do skóry normalnej, zdecydowanie poprawi kondycję skóry.

Jeśli masz cerę naczyniową, w celu oczyszczania twarzy najlepiej stosować środki w postaci żelu bez mydła (podrażnia i wysusza skórę) np. Stiefel Physiogel czy Pharmaceris. Zaleca się także płyny micelarne (Avene, Vichy, Bioderma)

Wykonując makijaż najlepiej zrezygnować z odcieni kosmetyków podkreślających tendencję do różowienia, dlatego często krem na naczynka czy podkład do cery naczyniowej wyposażone są w zielone oraz zielono-niebieskie pigmenty niwelujące tony czerwone. Na co dzień warto stosować produkty dedykowane cerze wrażliwej i z rozszerzonymi naczynkami. Oczyszczanie ułatwią płyny micelarne i delikatne mleczka do demakijażu. W sezonie zimowym, gdy konieczna jest intensywna ochrona pomocne okażą się kremy ochronne, półtłuste, a nawet tłuste. Skóra naczyniowa dobrze reaguje na olejki eteryczne: pietruszkowy, różany, neroli, rumiankowy o właściwościach kojących i wyciszających naskórek.

Efekt stosowanych zabiegów zależy zarówno od indywidualnego dobrania kosmetyków, jak i umiejscowienia oraz rozległości zmian w stosunku do poświęconego im czasu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.