Tabletka EllaOna – działanie, skuteczność, bezpieczeństwo

Tabletka EllaOne, to antykoncepcja awaryjna. Oznacza to, że może byś stosowana tylko w przypadku, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły, lub w ogóle nie były zastosowane. Środek ten wzbudza wiele kontrowersji, warto mieć podstawową wiedzę o jego działaniu, by nie dać się skonfundować przez medialne spory.

Czym jest środek EllaOne

EllaOne jest śrdokiem antykoncepcyjnym przeznaczonym do stosowanie w nagłych przypadkach. Jego cel, to zapobieganie ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub, gdy wybrana metoda w jakiś sposób zawiodła.

Przykłady możliwości użycia tabletki EllaOne:

  • Stosunek, który odbył się bez zabezpieczenia

  • Gdy doszło do pęknięcia, zsunięcia się lub wypadnięcia prezerwatywy

  • Jeśli zapomniano przyjąć stale używanej tabletki antykoncepcyjnej przepisanej przez lekarza

Zasady użycia tabletki

EllaOne musi być zastosowana jak najszybciej po stwierdzonej sytuacji zagrożenia, jej udokumentowane działanie to do 5 dni po stosunku! Jednak pamiętajmy, że nie może zastąpić stałej metody antykoncepcji, ponieważ posiada skutki uboczne stosowania.
Zażyć możemy maksymalnie 2 tabletki w jednym cyklu, jednak nie należy tego traktować jako pozwolenie na zażywanie tej ilości w każdym cyklu! Jedna tabletka EllaOne, to bomba hormonalna, która ma za zadanie nie dopuścić do zapłodnienia, nie jest to bez znaczenia dla naszego organizmu. Tabletka może rozregulować cykl na wiele miesięcy a nawet przyspieszyć przekwitanie.

Działanie tabletki EllaOne

Tabletka EllaOne zawiera w sobie octan uliprystalu, który wpływa na aktywność naturalnego hormonu – progesteronu. Hormon ten jest niezbędny do wystąpienia owulacji, przygotowania wyściółki macicy (endometrium) do zagnieżdżenia się zarodka, czuwa nad całym procesem przez który przechodzi zarodek oraz zabezpiecza zarodek przed ewentualnymi skurczami macicy. Octan uliprystalu ma na celu zahamowanie owulacji przez zmianę stężenia hormonu, co ostatecznie uniemożliwia zajście w ciąże.
Substancja użyta w tabletkach EllaOne była wcześniej wykorzystywana do leczenia mięśniaków macicy, dopiero później pomyślano o jej innych możliwościach.

EllaOne, antykoncepcja w przypadkach nagłych

Skuteczność tabletki EllaOne

Skuteczność tabletki EllaOne nie jest stuprocentowa. Jej skuteczność zmniejsza się wraz z wydłużeniem czasu przyjęcia – im później, tym większe ryzyko braku działania. Jest to spowodowane tym, że tabletka nie powoduje poronienia, więc jeśli zaraz po stosunku dojdzie do zapłodnienia, a tabletka zostanie przyjęta właśnie po połączeniu plemnika z jajeczkiem, to nie będzie efektu. Należy również pamiętać, że tabletka nie ochroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, taką ochronę zapewniają nam wyłącznie prezerwatywy! Jeśli u partnera zostanie wykryty wirus HIV, to nie mamy gwarancji bezpieczeństwa i należy udać się do lekarza w celu wykonania stosownych badań.

Skutki uboczne mogące wystąpić po zażyciu tabletki

Po zażyciu EllaOne może wystąpić szereg skutków ubocznych, a niektóre z nich mogą utrzymać się do rozpoczęcia kolejnego cyklu menstruacyjnego!
Możliwe działania niepożądane:

  • Mdłości, bóle brzucha, wymioty

  • Bolesna miesiączka, bóle miednicy, wrażliwość piersi

  • Bóle mięśni, pleców, zmęczenie

  • Zgaga, gazy, suchość w ustach

  • Nietypowe krwawienia z pochwy, przedłużająca się miesiączka, podrażnienie pochwy, zmiana popędu płciowego (mniejszy lub większy)

  • Uderzenia gorąca

  • Zaburzenia apetytu

  • Zaburzenia emocjonalne, niepokój, pobudzenie, problemy z koncentracją

  • Nadmierna senność lub bezsenność

  • Migrena, bóle głowy, zaburzenia wzroku, światłowstręt

  • Gorączka, dreszcze, złe samopoczucie

  • Pokrzywka

Jeśli wystąpią któreś z wymienionych objawów niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Należy pamiętać, że zażycie tabletki może zaburzyć chwilowo nasze zmysły, dlatego nie powinno się wtedy prowadzić pojazdów, ani obsługiwać maszyn.

Ziołowe środki mogą zaburzyć działanie EllaOne i obniżyć jej skuteczność! Dzieje się tak, ponieważ kompleksy ziołowych specyfików zawierają w swoim składzie ziele dziurawca, który zmniejsza efektywność uliprystalu. Podobne działania wykazują także leki podawane w leczeniu padaczki, zakażenia HIV i w leczeniu gruźlicy.

EllaOne zmniejsza skuteczność innych leków antykoncepcyjnych, dlatego po jej zażyciu należy do kolejnego cyklu stosować mechaniczną metodę antykoncepcji.

Kontrowersje wokół EllaOne, dlaczego tabletkę uważa się za środek poronny

Według opisu na ulotce tabletka nie powoduje przerwania ciąży, a właśnie to jest oficjalnie uważane za poronienie. Jednak ludzie mają różny punkt widzenia od nauki i za powstanie nowego życia mogą uznać połączenie komórki jajowej z plemnikiem. Według WHO do powstania nowego życia nie wystarczy samo zapłodnienie, a konieczne jest jeszcze zagnieżdżenie się zarodka w macicy.
Tabletka działa w dwojaki sposób. Jeśli współżycie miało miejsce przed owulacją, to tabletka ją opóźnia i w ten sposób nie ma możliwości, żeby plemnik napotkał jajeczko. Jednak jeśli współżycie odbyło się w okresie, w którym było wysokie prawdopodobieństwo owulacji, to tabletka utrudnia implantację zarodka w macicy. Zażyta jeszcze później w ogóle nie wykazuje działania.
Użycie antykoncepcji awaryjnej zależy tylko od naszego sumienia i nikt nie powinien sugerować nam, że przez swoje działanie przyczyniamy się do niszczenia nowego życia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.