Mam gazy jelitowe. Co robic?

Gazy jelitowe potrafią być naprawdę kłopotliwie. Szczególnie, gdy zdarzy nam się je wypuścić wśród znajomych czy przy rodzinie. Mało kto wie, że w rzeczywistości człowiek wytwarza kilkaset gazów w ciągu dnia, jednak większość z nich jest bezwonna.

Jedząc cukier, błonnik czy skrobię (węglowodany) przyczyniamy się do tego, że część tych produktów jest niestrawiona. Zostaje wówczas wchłonięta w górnej części odcinka naszego przewodu pokarmowego. Następnie cześć ta trafia do jelita grubego (tam zajmują się nią bakterie jelitowe). Składniki, które wcześniej nie zostały wchłonione fermentują się. Z tej zachodzącej w naszym organizmie reakcji chemicznej powstają składające się z wodoru, azotu, metanu, wodoru oraz dwutlenku węgla gazy o nieprzyjemnym zapachu. Fermentację ułatwia powietrze, które połykamy podczas posiłków.

Gazy jelitowe a wzdęcia i niestrawność

Wpływ na powstawanie gazów jelitowych ma w dużej mierze to jak spożywamy posiłki. Jeśli bierzemy duże kęsy i do tego zapijamy je wodą – powstaje ich znacznie więcej. Specjaliści uważają, że niektórzy ludzie mają po prostu skłonności do większej produkcji gazów niż inni. Przyczyną może być np. budowa jelit czy też schorzenia przewodu pokarmowego (np. nietolerancja cukru mlecznego, laktozy, pasożyty, zapalenia itp.) Niewątpliwie jednak główną przyczyną gazów są błędy w odżywianiu.

Zbyt duża ilość gazów związana jest z wzdęciami oraz niestrawnością. Ustalenie dokładnej przyczyny jest bardzo trudne. Należy obserwować dokładnie swoje dolegliwości, jeżeli od posiłku minęło kilka godzin, a Ciebie nadal boli brzuch i masz skurcze jelit – powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza, który skieruje Cię na podstawowe badania (morfologia, USG jamy brzusznej i posiew kału). Dzięki otrzymanym wynikom specjalista będzie w stanie określić czy z przewodem pokarmowym jest wszystko w porządku. Jeżeli nie zostanie wykryta żadna choroba powód gazów będzie jeden – złe nawyki żywieniowe.

Żeby sprawdzić ceny, z uwagi na częste ich zmiany, należy kliknąć w obrazek lub nazwę producenta znajdującą się poniżej.

Foto:

Właściwość:

Rozmiar:

Producent:

Suplement diety redukujący wzdęcia 50 tabletek Ulgix

Herbata koperkowa z kminkiem

200 g

Humana

Melisa

30 saszetek

Herbapol

Jaka dieta przy gazach jelitowych?

Gazotwórcze są przede wszystkim: laktoza, skrobia oraz cukry z rodziny oligosacharydów. Te ostatnie znajdują się w brukselce, kapuście, kalafiorach, brokułach, fasoli, soczewicy czy suchym grochu. Produkty te są niedokładnie trawione przez organizm człowieka, ponieważ brakuje nam alfa-galaktozydazy – czyli enzymu niezbędnego co ich całkowitego rozpadu. W ten sposób w jelicie grubym dochodzi do zwiększenia się produkcji gazów (laktoza zwiększa aż ośmiokrotnie). Aby sprawdzić czy nie mamy problemu z nietolerancją laktozy należy przez dwa tygodnie nie spożywać żadnych produktów mlecznych (oprócz jogurtów naturalnych). Zalecane jest również badanie krwi.

Włókna rozpuszczalne możemy znaleźć w jabłkach i otrębach. Produkty te mogą częściowo stawione trafić do jelita grubego i przyczynić się do produkcji gazów. Amerykańscy naukowcy dowodzą, że wypijanie trzech szklanek soku jabłkowego w ciągu dnia sprawia, że organizm ludzki produkuje cztery razy więcej gazów.

Skrobia także zwiększa produkcję gazów. Zawierają ją: ziemniaki, kukurydza, owies czy pszenica. Jak podają specjaliści najmniej szkody w postaci gazów przyniesie nam ryż.

Mało kto wie, że witamina C przyjmowana w tabletkach również może być przyczyną wzdęć i powstawania gazów. Dlatego osoby przyjmujące ponad 500 mg witaminy C w pastylkach powinny zmniejszyć dawkę do 200 mg, a resztę uzupełniać jedząc cytrusy czy słodką paprykę. Witamina C, która się w nich znajduje nie powoduje bowiem wzrostu produkcji gazów.

Jak pozbyć się gazów jelitowych?

Istnieje kilka prostych patentów które w prosty i naturalny sposób wpływają na ograniczenie wydzielania uciążliwych gazów.

Każdy z nas bez wątpienia zna aromatyczną przyprawę, jaką jest kminek. Jest on częstym dodatkiem smacznych chlebów, sosów, czy aromatyczną zaprawą mięs i ryb. Faktem jest natomiast, że przyprawa ta wpływa dobroczynnie na nasz organizm i pomaga nam likwidować i minimalizować ilość uciążliwych gazów. Spowodowane jest to tym, że kminek w naturalny sposób poprawia trawienie dzięki czemu – w prosty sposób zapobiega gromadzeniu się gazów!

Niektórzy go uwielbiają, niektórzy zaś nienawidzą. Mowa o czosnku! Ta aromatyczna przyprawa znajduje szereg swoich zastosowań w kuchni, lecz nie każdy z nas wie, że pomaga w naturalny i prosty sposób przeciwdziałać gromadzącym się gazom! Ząbek czosnku dodany do naszych codziennych potraw wpływa na lepsze trawienie i pomaga nam wyzbyć się uciążliwych wzdęć i gazów.

Jak każdy z nas wie – znakomitą i naturalną metodą na zaparcia i problemy związane z uciążliwymi gazami jelitowymi są napary z ziół. Faktem jest bowiem, że środki naturalne i stosowane od pokoleń są zazwyczaj bardziej praktyczne i skuteczniejsze w działaniu niżeli te dostępne chociażby w formie tabletek.

Borykając się z problemami uciążliwych gazów zaleca się picie naparu z rumianku czy mniszka lekarskiego. Wpłynie to na znaczną poprawę trawienia, ograniczenie ilości gazów jelitowych, a dodatkowo – pomoże oczyścić i uwolnić od uciążliwych toksyn nasz organizm!

Cytryna jest owocem, który bez wątpienia posiada wierną rzeszę swoich fanów. Jest doskonałym dodatkiem wielu deserów, napojów, choć sprawdzi się również jako wydobywająca smak i aromat, naturalna przyprawa do ryb. Niewielu z nas jednak wie, że poza kulinarną sferą życia, cytryna wykazuje również szereg właściwości, które wpływają na poprawę trawienia! Sok z cytryny jest bowiem naturalnym środkiem, który zmniejsza wydzielanie uciążliwych gazów!

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.