Dyskopatia – przyczyny objawy i domowe sposoby leczenia

Bóle kręgosłupa i pleców dotykają coraz większej liczby osób, niestety w ostatnich czasach narzekają na nie również ludzie młodzi. Wszystko spowodowane jest spędzaniem wielu godzin w niewygodnej pozycji siedzącej, która uniemożliwia naszym kręgosłupom odpoczynek. Skarży się na nie już ok. 30% ludzi w wieku między trzydziestym, a pięćdziesiątym rokiem życia. Okazuje się, że zwykłe łamanie w krzyżu, może przerodzić się w poważną chorobę, którą jest dyskopatia. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważne, by nie lekceważyć pierwszych oznak silnych bólów pleców.

Przyczyny dyskopatii

Nietrudno domyślić się, skąd biorą się takie problemy. Nie trzeba być odkrywcą, aby stwierdzić, że dzisiejsze społeczeństwo prowadzi siedzący tryb życia. Krótki sen w niewygodnej, nieodpowiedniej dla kręgosłupa pozycji, jazda do pracy, kolejne godziny siedzenia za biurkiem, powrót do domu samochodem bądź autobusem w pozycji siedzącej, gdzie spędzamy wieczór również na siedząco. Niestety taki porządek dnia nie wpływa korzystnie na nasze kręgosłupy, które stają się coraz bardziej obciążone. Zapominamy, jak wiele zawdzięczamy naszym kręgosłupom i przestajemy o nie dbać.

Dyskopatia może objawiać się ostrym, promieniującym bólem w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa, podrażnieniem nerwów, drętwieniem pośladków, nóg czy dłoni – w zależności od tego, czy mamy do czynienia z dyskopatią szyjną czy też lędźwiową. Choroba objawia się uwypukleniem jądra miażdżystego, które jest elementem krążka międzykręgowego. Ten z kolei podrażnia i uciska rdzeń kręgowy, co powoduje silny, rwący ból. Niestety młodzi ludzie często ignorują takie dolegliwości, tłumacząc sobie, że to zwykłe nadwyrężenie czy przemęczenie. Należy jednak pamiętać, że tylko wcześnie wykryta dyskopatia nie przerodzi się w długotrwałą zwyrodnieniową chorobę kręgosłupa, która doprowadzi nas na stół operacyjny. Dlatego właśnie tak ważne jest, abyśmy pamiętali o kontrolnych wizytach u lekarza oraz odpowiedniej ilości ruchu.

Leczenie dyskopatii

Jeżeli ból kręgosłupa nie jest bardzo silny i przewlekły, możemy spróbować sami sobie pomóc .Istnieje kilka metod, których stosowanie powinno do pewnego stopnia uśmierzyć ból.

  • Warto zacząć od ułożenia się wygodnej, odciążającej kręgosłup pozycji na podłodze. Spróbuj położyć się na boku w tak zwanej pozycji embrionalnej czyli z kolanami uniesionymi do klatki piersiowej. Jeżeli taka pozycja nie przynosi ulgi, ułóż się na brzuchu i wyciągnij ręce wzdłuż tułowia.
  • Bardzo przydatne okazują się również środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przy silniejszym bólu pomocne mogą się okazać tabletki, natomiast przy lżejszym, mniej natężonym powinny wystarczyć żele lub maści.
  • Innym domowym sposobem radzenia sobie z początkami dyskopatii są zimne lub gorące okłady. Te pierwsze zablokują przewodzenie bólu przez nerwy, a drugie rozluźnią spięte mięśnie.

Kiedy problemy z kręgosłupem nasilają się i powtarzają coraz częściej, to znak, że należy wybrać się do lekarza, który prawdopodobnie zleci badanie RTG, rezonans magnetyczny, a także tomografię komputerową kręgosłupa.. Na szczęście okazuje się, że w większości przypadków – ok. 90% stosowana jest rehabilitacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb chorego. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie rozciągające i wzmacniające ćwiczenia czy rozluźniające masaże. Wsparciem dla rehabilitacji jest leczenie farmakologiczne w momencie zaostrzeń. Warto pamiętać, że takie praktyki nie w każdym wypadku całkowicie zahamują dyskopatię i spowodują cudowne ozdrowienie naszego kręgosłupa. W niektórych, jednak bardzo rzadkich przypadkach konieczna jest ingerencja chirurgiczna.

Na stół operacyjny trafia ok. 20% chorujących na dyskopatię. Są to zazwyczaj skrajne przypadki, związane z nietrzymaniem moczu, stolca czy problemy z czuciem. Wachlarz metod stosowanych przy tym schorzeniu jest spory. Lekarze mogą zastosować:

  • Blokadę np. farmakologiczną, termiczną, chemiczną
  • Ablację czyli operacyjne usunięcie części krążka międzykręgowego, które odpadły
  • Operację endoskopową lub mikroskopową
  • Wszczepianie umocnień międzywyrostkowych oraz wstawianie sztucznych dysków.

Najważniejsze jednak, by starać się zapobiegać chorobie, nie ją leczyć. Dlatego właśnie tak ważne jest, by pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej wagi, wprowadzeniu ruchu do naszego stylu życia, zapewnieniu kręgosłupowi odpowiedniego dla niego odpoczynku, a także w razie powtarzających się dolegliwości skontaktować się z internistą

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.