Dyskopatia szyjna. Sposoby leczenia
Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego i jeden z pierwszych zwiastunów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Towarzyszą temu dolegliwości bólowe powodowane na dwa sposoby: przez podrażnienie wywołane uciskiem mechanicznym lub problemami z przemianą materii. Poznaj na czym polega dyskopatia szyjna. Sposoby leczenia schorzenia dają szansę na uniknięcie wielu groźnych powikłań i w dużym stopniu znoszą ból.
Przyczyny dyskopatii
Do niedawna uważano, że główną przyczyną dyskopatii są urazy mechaniczne. Obecnie zwraca się większą uwagę na przebieg zmian chemicznych powodujących błędne koło chorobowe. Krążki międzykręgowe muszą mieć dostarczoną odpowiednią ilość tlenu, co jest szczególnie ważne zważając na fakt, że w jego budowie brakuje naczyń krwionośnych dostarczających ten pierwiastek. Gdy brakuje tlenu rośnie pH a to wywołuje martwicę i włóknienie struktury kostnej. Kumulują się toksyczne produkty przemiany materii.
Co szkodzi kręgosłupowi?
Dyskopatia szyjna jest leczona za pomocą ćwiczeń rehabilitacyjnych, jednak udowodniono, że zbyt intensywne ćwiczenia czy inne nadmierne obciążenie wpływają negatywnie na funkcję kręgów. Dyskopatię szyjną próbuje się leczyć na wiele sposobów, przede wszystkim eliminując czynniki zwiększające ryzyko bólu. Modyfikuje się więc sposób pracy za biurkiem, co jest ważne nie tylko wśród osób dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które łatwo przyswajają sobie wzorce zachowania. Nauka poprawnego siedzenia, potrzeba przerw w ciągu pracy, unikanie palenia tytoniu – te czynniki mogą mieć znaczący wpływ na przebieg choroby i zadecydować o funkcjonowaniu w życiu.
Przebieg dyskopatii szyjnej
Dyskopatia szyjna przebiega w kilku etapach. W zaawansowanej chorobie dochodzi do uszkodzenia kości kręgosłupa. Utrzymujący się stan zapalny kręgów powoduje ich przerastanie i uciskanie na nerwy, co powoduje typowe objawy dyskopatii: ból, drętwienie, niemożność poruszania szyją. Słabe kości przenoszą automatycznie ciężar na otaczające więzadła i mięśnie, co tylko zwiększa nasilenie dolegliwości bólowych.
Objawy dyskopatii to:
- Ból przenoszony wzdłuż nerwów, tzw. rwa kulszowa
- Zaburzenia czucia: drętwienie, mrowienie
- Niedowład – od osłabienia do całkowitego zaniku mięśni
Metody leczenia dyskopatii szyjnej
Dyskopatię szyjną potwierdzą badania : RTG kręgosłupa w projekcji przedniej/tylnej oraz bocznej, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny kręgosłupa. Leczenie nieinwazyjne jest prowadzone w zdecydowanej większości przypadków, ponieważ nasilające się dolegliwości bólowe, prędzej czy później, zmuszają do wizyty u lekarza. Nieoperacyjne metody leczenia dyskopatii szyjnej to rehabilitacja, fizjoterapia i uśmierzanie bólu lekami. Metody chirurgiczne są brane pod uwagę dopiero wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi żadnej poprawy. W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego, który polega najczęściej na usunięciu chorego dysku (nukleotomia). Jest to metoda mało inwazyjna a u osób do około 40 roku życia pozwala na zastosowanie tzw. protezy dysku, która odtwarza ruchomość i elastyczność usuniętego dysku.
Sposoby leczenia dyskopatii:
- przenośna skórna nukleoplastyka laserowa PLDD
- nukleoplastyka metodą Disc-FX
- nukleotomia endoskopowa z dojścia tylnego lub bocznego
- mikrodyscektomia szyjna z implantem cage, OP, prodisc
Ćwiczenia na ból karku
Rehabilitacja w dyskopatii odcinka szyjnego jest najczęstszą formą leczenia. Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające dają tylko chwilową ulgę, ale nie zniosą dolegliwości na stałe. Często na początku stosuje się gorset, by unieruchomić i tym samym odciążyć kręgosłup. Później warto ćwiczyć, by wzmocnić stabilność karku. Ćwiczenia rozciągające zwiększają przestrzenie międzykręgowe, dzięki czemu odciążane są nerwy i znika część dolegliwości bólowych. Masaże i leczenie ciepłem natomiast rozluźnia mięśnie i więzadła i relaksuje.
Maść znieczulająca z konopi
Przykładowe ćwiczenia na dyskopatię szyjną:
Usiądź na krześle z wyprostowanym kręgosłupem. Prawą dłoń przyłóż do prawego ucha. Uciskaj głową na dłoń przez 5 sekund stawiając jak największy opór ręką. Odpocznij kila sekund i powtórz zadanie jeszcze dziesięć razy. Zmień stronę. Kolejne ćwiczenia mają podobny przebieg tylko zmieniają się kierunki nacisku głowy i oporu dłoni. Przyłóż dłonie do czoła i uciskaj głowę do przodu. Możesz także spróbować tego samego trzymając ręce na potylicy. Rozluźniaj ucisk po około 5 sekundach, rób wymaganą przerwę i powtarzaj.
Kolejne polecane ćwiczenia polegają na rozciąganiu mięśni na boki i w skręcie. Usiądź na krześle i połóż prawą dłoń pod pośladek. Drugą dłoń połóż na prawym uchu trzymając rękę nad głową. Głowę kieruj w prawo a opór ręki w lewo. Trzymaj opór przez 10 sekund lub mniej. Rozluźnij mięśnie. W czasie ćwiczenia zachowaj ciało w pozycji wyprostowanej. W kolejnym ćwiczeniu połóż prawą dłoń na lewym policzku. Próbuj skręcać głowę przeciwko oporowi reki. Następnie rozluźnij mięśnie a dłonią rozpocznij rozciąganie w przeciwną stronę. Czas napięcia ok 10 sek, a rozciąganie 20 sek. Nie obracaj klatki piersiowej, tylko odcinek szyjny.
Dyskopatia szyjna. Sposoby leczenia są tutaj zróżnicowane, ale bardzo ważne, aby szybko reagować na pojawiające się dolegliwości. Pamiętajmy, że ruch i zdrowy tryb życia zmniejszają ryzyko wystąpienia tej choroby o czym należy uczyć już najmłodszych.