Uraz kolana. Uszkodzona łąkotka – postępowanie

Uszkodzona łąkotka jest najczęstszym urazem kolana obserwowanym mroźną porą. Nie mówimy tu tylko o upadkach na stoku, ale o towarzyszącym ryzyku poślizgnięcia na nieodśnieżonym chodniku czy oblodzonych schodach. Nawet zwykły z pozoru spacer może skończyć się bardzo nieprzyjemnie, bo na pogotowiu. Jak tego uniknąć podpowiadamy w artykule Uraz kolana. Uszkodzona łąkotka – postępowanie.

(Nie)bezpieczne szusowanie

Jeżdżąc na nartach lub snowboardzie musimy być przygotowani na każdą ewentualność, także groźny upadek. Jest na to spora szansa, jeśli nie przygotowaliśmy się fizycznie do wyjazdu. Na stoku pracują głównie nasze nogi, a nieodpowiedni sprzęt lub niepoprawne wiązania mogą utrudnić pracę mięśni, że staną się one obolałe i nadwyrężone. Jeśli chcesz tego uniknąć zażywaj kilkuminutowej rozgrzewki przed planowanym zjazdem. Na wyjazd dobrze zabrać ze sobą maść rozgrzewającą lub znieczulającą, która uśmierzy ból, gdy ten już się pojawi. Jeśli jesteś po przebytym urazie baw się ostrożniej, bo z każdym kolejnym upadkiem więzadła, mięśnie i kości regenerują się coraz wolniej i niestety gorzej. Jeśli po upadku odczuwasz ból, drętwienie lub czujesz, że noga nie działa prawidłowo zaczekaj na pomoc. Zdecydowanie powinieneś dać odpocząć stawom na dzień lub dwa, w przeciwnym wypadku objawy mogą wzmóc się na sile.

Objawy silnego urazu kolana

  • Opuchlizna pojawiająca się kilka godzin po urazie kolana;
  • Ograniczona mobilność, problem z rozprostowaniem i zgięciem nogi;
  • Brak oporu podczas obciążania nogi w pozycji stojącej, tzw. uciekanie kolana;
  • Rosnący ból;

Objawy urazu łąkotki

  • Ból po stronie bocznej lub przyśrodkowej kolana, nasilający się w czasie wysiłku lub bezpośrednio po nim
  • Ograniczenie zakresu ruchomości kolana – kłopot z wyprostowaniem lub zgięciem (zablokowanie) kolana
  • Opuchnięcie, będące skutkiem gromadzenia się w stawie nadmiernej ilości płynu
  • Trzaski
  • Przeskakiwanie w kolanie
  • Uczucie braku stabilności

Postępowanie przy urazie kolana

  • Daj nodze odpocząć. Nie kontynuuj chodzenia/zjazdu. Nie próbuj poruszać kolanem;
  • Chłodź kolano kostkami lodu owiniętymi w ręcznik przez 15 minut. Czynność powtarzaj co kilka godzin;
  • Załóż bandaż elastyczny aby zmniejszyć obrzęk i ból. Możesz zażyć tabletki przeciwbólowe lub użyć maści na urazy;
  • Zgłoś się do lekarza na prześwietlenie i punkcję jeśli dokucza ci woda w kolanie;
  • Odciążaj nogę, dużo odpoczywaj, załóż gips lub ortezę, która będzie mniej dokuczliwa. Nie zapominaj o zastrzykach przeciwzakrzepowych!

Nigdy nie odwlekaj wizyty u ortopedy, ponieważ nieleczone uszkodzenia więzadeł i łąkotki pogłębiają się i powodują nieodwracalne zmiany zwyrodnieniowe.

Maść przeciwzapalna Naklofen na urazy

Kiedy potrzebna artroskopia?

W zależności od uszkodzeń specjalista może zaproponować leczenie zachowawcze – czasowe unieruchomienie i rehabilitację usprawniającą pod okiem fizjoterapeutów. W przypadku poważniejszych uszkodzeń – jak zerwanie więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego, lub uszkodzenia łąkotek konieczne może być leczenie operacyjne  – artroskopia kolana z naprawą uszkodzonych struktur. Gdy łąkotka nie została uszkodzona zaleca się leczenie zachowawcze, ponieważ drobne pęknięcia zregenerują się same. Jeśli pęknięcia są znaczące, tkankę należy zszyć artroskopowo. Jeśli doszło do poważniejszych uszkodzeń w kolanie umieszcza się implant, który z czasem zostaje naturalnie zastąpiony przez zdrową tkankę a sam ulega rozpuszczeniu.

Uszkodzenie łąkotek to statystycznie jeden z najczęstszych urazów struktur stawu kolanowego. Utrudnia a nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie w czynnościach codziennych i sportowych. Uraz kolana po upadku należy szybko i skutecznie leczyć, aby nie dopuścić do rozwoju poważniejszych schorzeń. Niestety bardzo rzadko spotykane są samoistne naprawy uszkodzonej łąkotki. I dzieje się tak tylko w przypadku uszkodzenia niewielkiego stopnia, zlokalizowanych na wewnętrznej części łąkotki (jest ona ukrwiona i ma zdolność do regeneracji). Funkcja łąkotki to bardzo ważne amortyzowanie wstrząsów podczas chodu, dlatego nie lekceważ pierwszych objawów i zawsze reaguj w porę na pojawiający się ból. Uraz kolana. Uszkodzona łąkotka  postępowanie  mamy nadzieję, że rozwialiśmy chociaż część wątpliwości co do zachowania po upadku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.