Suchość pochwy – przyczyny, objawy zapobieganie i leczenie
Wiele kobiet zmaga się z suchością pochwy. Czym to jest spowodowane? Najczęściej powodem jest niedobór estrogenów. Szczególnie przed okresem to właśnie hormony sprawiają, że pojawia się suchość pochwy. Co zrobić, kiedy dopadnie nas ta dolegliwość? Najczęściej przed miesiączką pojawia się uczucie suchości w pochwie. Dzieje się tak ponieważ wówczas spada poziom estrogenu, który sprzyja nawilżeniu pochwy. Wzrasta zaś poziom progesteronu. Także suchość pochwy przed okresem jest czymś naturalnym i nie powinno budzić obaw. Należy pamiętać, że nie każda kobieta zmaga się przed miesiączką z suchością pochwy. Jak mówią ginekolodzy zależy to od organizmu kobiety. U wejścia pochwy kobieta czuje wilgoć praktycznie cały czas. Raz kobieta czuje to bardziej raz mniej. Jeśli znajdujemy się w czasie owulacji, to pojawia się dodatkowo uczucie śliskości, a śluz często wydobywa się na zewnątrz. Mokro robi się także, gdy kobieta jest podniecona i pobudzona. Jest to oznaka, że kobieta jest gotowa do odbycia stosunku. Istotny jest wtedy estrogen. Przed miesiączką jego stężenie w krwi spada, co może przyczyniać się do suchości w pochwie.
Czym jest suchość pochwy?
Suchość pochwy to nic innego jak uczucie dyskomfortu w pochwie objawiające się wrażeniem tarcia między jej ściankami. Spowodowane jest to brakiem nawilżenia pochwy w odpowiednim stopniu. Dodatkowymi objawami są pieczenie wywołane obcieraniem a nawet kłucie. Podobne objawy występują przy zapaleniu pęcherza. Symptomem odróżniającym te dwie dolegliwości jest to, czy powyższe objawy mają miejsce przed miesiączka lub w innym, nieregularnym okresie.
Suchość pochwy dotyka kobiety nie tylko w okresie menopauzy, ale też kobiet, które ukończyły 20 czy 30 lat. Statystyki podają, ze co czwarta kobieta w Polsce zmagała się lub zmaga z suchością pochwy. Taka dolegliwość może wydawać się błaha, ale tak naprawdę utrudnia życie w dużym stopniu. Przede wszystkim sprawia, że poprzez ból przy każdym ruchu nie daje o sobie zapomnieć. Co więcej, nie daje o sobie zapomnieć nawet w sytuacjach łóżkowych, ponieważ kiedy dochodzi do zbliżenia często niemożliwe jest współżycie będące niczym innym jak nieprzyjemnym incydentem.
Przyczyny suchości pochwy
Główna przyczyna suchości pochwy leży w układzie hormonalnym. Zmiany w ilości wydzielanych hormonów powodują zaburzenia w gospodarce wodnej, co skutkuje między innymi suchością pochwy. Spadek żeńskich hormonów płciowych skutkuje zaburzeniem fizjologii błony śluzowej. Dolegliwości można się spodziewać podczas menopauzy, przed miesiączka a także ze okresie trwania ciąży i karmienia.
Inną przyczyną suchości pochwy może być farmakoterapia, czyli lekarstwa przyjmowane na co dzień. Ich działanie powoduje uleczenie pewnych, dedykowanych schorzeń ale niestety odbija się echem w całym organizmie. Również leki antykoncepcyjne, leki przeciw alergii, nietrzymaniu moczu oraz antybiotyki pozostawiają ślad w postaci wpływu na gospodarkę wodną organizmu.
Kolejne, jednak znacznie rzadziej spotykane powody suchości pochwy to: alergia na materiał podpaski, tamponu lub wkładki, perfumowane przedmioty higieniczne a także stres, przemęczenie oraz wizyty na basenie i w saunie. Również stres przed stosunkiem powoduje, że środowisko wewnętrzne kobiety nie będzie gotowe na stosunek. Ważną przyczyną suchości pochwy są również nawyki żywieniowe. Bogata w cukry, a uboga w witaminy dieta powoduje spadek odporności i spadek nawodnienia. Dodatkowo jedzenie słodyczy może wpływać na rozmnażanie się bakterii, co w konsekwencji może doprowadzić do infekcji.
Objawy suchości pochwy
Objawy suchości pochwy należy umieć odpowiednio rozpoznać, ponieważ wcześniejsze rozpoznanie skraca okres dyskomfortu i zwiększa efektywność leczenia.
Do objawów zaliczamy:
- Świąd sromu i pochwy,
- Uczucie otarcia wewnątrz pochwy,
- Zaczerwienienie spowodowane otarciami i pieczenie,
- Ból i upławy
- Brak śluzu oczyszczającego pochwę powoduje infekcje grzybicze, wirusowe i bakteryjne,
- Ból podczas seksu i dyskomfort podczas chodzenia,
- W ostateczności: krwawienia i spękania błony śluzowej,
Zapobieganie suchości pochwy
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zapobieganie polega na umiejętnym podmywaniu się – bez irygacji, dzięki czemu nie wypłukujemy śluzu stanowiącego naturalną barierę ochronną. Nie należy tez przyjmować różnych leków przy byle przyczynie. Do tego należy czytać ulotki i działania niepożądane. Antykoncepcję należy zacząć używać po konsultacji z lekarzem, a wżyciu codziennym przestrzegać zbilansowanej diety, nie dając drobnoustrojom szansy na rozmnażanie i rozprzestrzenianie się. Jeśli zaistnieją już nawet delikatne symptomy należy zacząć podczas stosunku używać żelu na bazie wody, który nawilży pochwę. Ponadto udając się na basen czy siłownię można zaaplikować sobie żel z pałeczkami kwasu mlekowego, który zabezpieczy organizm przed przedostawaniem się bakterii i działaniem chemikaliów takich jak np. chlor.
Leczenie przez nawilżanie
Podstawą leczenia suchości pochwy jest jej nawilżanie, czyli leczenie objawowe. Taki zabieg złagodzi symptomy i przywróci komfort. Jeśli suchość pochwy jest na tyle dokuczliwa, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, można zażyć tabletki dopochwowe, globulki oraz kremy nawilżające. Większość z nich można bez problemu kupić w aptece bez recepty. Preparaty te mają w sobie m.in. kwas hialuronowy oraz kwas mlekowy. Przed współżyciem można też zastosować lubrykanty (żele), które od razu nawilżą pochwę. Żele te sporządzone są na bazie wody, mają w sobie składniki nawilżające takie jak kolagen, proteiny jedwabne, wyciąg z bambusa, witaminę E, a także substancje przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Istnieją również takie, które sporządzone są na bazie gliceryny. Problemem jest jednak ich późniejsze wymycie, a pozostawienie ich może spowodować infekcję. Warto więc sięgać po preparaty hipoalergiczne i bezzapachowe.
U mnie po porodzie wystąpił problem suchości pochwy, był na tyle dokuczliwy że seks stał się bolesny. Farmaceutka poleciła mi provag żel, który ma właściwości nawilżające i łagodzące, zawiera kwas mlekowy dzięki czemu pomaga utrzymać prawidłowe pH pochwy. Probiotyk brałam całą ciąże i również w okresie połogu, bo bałam się infekcji, na szczęście mnie nie dopadły.
a mi pomógł probiotyk ginekologiczny, suchość miałam gdy karmiłam piersią później, Kiedy przeszłam na karminie dziecka butelką problem zniknął. Mój lekarz mówi że tak się może zdarzyć, kobieta ma zwiększoną ilość prolaktyny do tego dochodzi gwałtowny spadek wysokiego w okresie ciąży poziomu estrogenów. Brałam lacibios femina i uważam że mi pomógł z uczuciem suchości i podrażnienia.
Mnie w okresie połogu, na przyspieszenie gojenia rany położna poleciła stosowanie Hydrovagu. Pozostałe globulki wykorzystałam właśnie kiedy suchość pochwy doskwierała nawet w ciągu dnia.Hydrovag nie tylko przywrócił normalne nawilżenie okolic intymnych ale tez chroni przed infekcjami.