Co oznacza drętwienie rąk i stóp?

Drętwienie rąk i nóg może być łagodnym, tymczasowym stanem, który z łatwością rozwiążemy domowymi sposobami. Jednakże w niektórych przypadkach powtarzające się parestezje mogą być objawem poważniejszych chorób. Dlatego objawów nie powinno się ignorować a w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej udać się do lekarza. Co oznacza drętwienie rąk i stóp?

Gdy ciało drętwieje

Drętwienie to szerokie pojęcie, którego używamy do opisania uczucia porównywanego do paraliżu, wbijania szpilek, brak czucia czyli reakcji fizycznej na bodziec. Często drętwieją nam ręce podczas niewygodnego snu lub nogi po wstaniu z pozycji siedzącej. To dlatego, że nasz system krwionośny nie doprowadził do nich wystarczająco dużo krwi. Epizody drętwienia zdarzają się także z zimna, mogą wystąpić wokół ust podczas ataku migreny i co jakiś czas nachodzić różne części naszego ciała. Jednak najważniejszy w tych wszystkich przypadkach jest fakt, iż wszystkie one mogą być szybko i skutecznie zażegnane w domu. Natomiast, gdy drętwienie zdarza nam się zbyt często i mamy wrażenie, że jest tylko objawem poważniejszej choroby, powinniśmy zacząć szukać odpowiedzi.

Objawy drętwienia:

  • Brak czucia w kończynach
  • Od pieczenia po ostry ból
  • Osłabienie kończyny

Przyczyny drętwienia rąk i nóg

Parestezje mogą być symptomem zwiastującym poważniejsze dolegliwości, przykładowo uszkodzenie nerwu, które z czasem postępuje. To właśnie najczęstsza przyczyna drętwienia rąk i nóg. Przekłada się to na całkowity brak zdolności odczuwania bodźców zewnętrznych, dlatego niesie za sobą poważne zagrożenia. Dodatkowo istnieje wiele czynników fizycznych i emocjonalnych, które powodują czasowe lub trwałe drętwienie rąk i nóg, a są to:

Niedobory witamin i minerałów – nieodpowiednia dieta zwiększa ryzyko niedoborów, a wraz z nimi różnych dolegliwości. Niedobór witamin z grupy B uwrażliwia nas na drżenie mięśni, mrowienie na skórze i drętwienie całych kończyn. Jeśli podejrzewasz, że to może cię dotyczyć, rozpocznij suplementację. Równie prawdopodobne jest drętwienie z powodu niskiego ciśnienia, a te dokucza szczególnie osobom szczupłym. Pomyśl więc, czy twoja cała dieta nie wymaga nowego podejścia.

Ucisk nerwu – drętwienie może pojawić się, gdy siedząc lub stojąc długo w jednej pozycji utrudniasz krążenie, najczęściej w nodze. Długotrwały nacisk na nerw wywołuje mrowienie, uczucie wbijania igieł w skórę i drętwienie przy próbie zmiany pozycji. Takie długotrwałe drętwienie może prowadzić do wielu dalszych konsekwencji:

  • Cieśnie nadgarstka
  • Przesunięcie lub wypadnięcie dysku
  • Zniszczenie nerwu

Zespół cieśni nadgarstka to długotrwała presja na nerwy nadgarstka, powszechne schorzenie u osób używających klawiatury i wykonujących inne czynności nadwyrężające ten staw. Zmiany chorobowe w kręgosłupie mogą powodować na przesunięciu kręgów, które zaczną uciskać na nerw i powodować ból oraz drętwienie pleców, nóg i rąk. Ponadto istnieje wiele chorób, które bezpośrednio wiążą się z uszkodzeniem nerwów. Są to cukrzyca, stwardnienie rozsiane i napady padaczkowe. Bardziej poważne stany chorobowe obejmują udar, dusznicę i chorobę tętnic obwodowych, w których istnieje duże zmniejszenie dopływu krwi do mózgu, serca, lub innych części organizmu, co prowadzi do osłabienia, utraty czucia a czasami nawet paraliżu. Niedoczynność tarczycy może prowadzić do wielu dolegliwości, w tym osłabienia, zmęczenia, zwiększonej wrażliwości na zimno i drętwienie. Drętwienie rąk i nóg po alkoholu to wynik toksyn dostających się to krwioobiegu z rozpoczęciem trawienia metanolu. Drętwienie może towarzyszyć ci po ugryzieniu, radioterapii i przy przechodzeniu zakażeń wirusowych jak półpasiec. Drętwienie rąk i nóg podczas snu miewa swoją oddzielną nazwę – porażenie przysenne, które nie jest stanem zagrażającym życiu.

Czynniki emocjonalne i psychologiczne

Jeżeli odczuwasz częste drętwienie, ale twoje wyniki badań nie odstają od normy, prawdopodobnie cierpisz na objaw psychosomatyczny – związany z twoją fizycznością, ale zakorzeniony w psychice. Ostry stres, niepokój, lęki oraz obawy mogą spowodować symptomy jak przyspieszone tętno, szybsze bicie serca, nerwowość? dlaczego więc nie miałyby wpływać na odczucia podskórne? O drętwienie często posądza się migreny i choć objawy skupiają się wokół głowy, to możesz odczuć je także na stopach i dłoniach. Mniej znane przyczyny to choroby autoimmunologiczne, które ujawniają się w największym stresie – zarówno fizycznym jak i psychicznym.

Maść borowinowa w leczeniu bólu różnego pochodzenia

Leczenie drętwienia

Drętwienie spowodowane naciskiem na nerw, niedoborem żywieniowym, spadkiem temperatur i innym niegroźnym czynnikiem może być skutecznie zlikwidowane w domu. Jeśli zależy ci na długotrwałym pozbyciu się problemu, rozważ zmianę pozycji ciała, rozciąganie, masaż. Wykonuj je nawet kilkakrotnie w ciągu dnia aż do uzyskania widocznej poprawy. Może to potrwać nawet kilka miesięcy.

Spróbuj leczniczej mocy ciepła i zimna, które stymulują przepływ krwi. Ciepła kąpiel, plastry rozgrzewające i położenie się na chwilę pod kołdrą powinny pomóc. Jeśli jesteś wrażliwy na zimno ubieraj się na cebulkę – dzięki temu skuteczniej zachowasz ciepło i mniej go utracisz.

Przyjmuj suplementy diety: witaminy i minerały, szczególnie jeśli masz skłonność do chorowania, masz wahania wagi i jesteś drobnej postury. To pomoże ci zażegnać niedobory i powrócić do zdrowia. Twoje odczucie drętwienia i mrowienia w ciele także powinno się zmniejszyć.

Spróbuj technik relaksacyjnych: głębokiego oddechu, nad którym masz kontrolę, relaks i długi sen mogą pomóc zmniejszyć płytki oddech i odżegnać drętwienie czy sztywność.

Ostatnia opcja to zabiegi lecznicze – jeśli drętwieniu towarzyszy ból jak przy cieśniach nadgarstka, to spróbuj maści przeciwbólowej lub ciepłych okładów.

W tych warunkach, trzeba uzyskać leczenie, które może obejmować chirurgiczne usunięcie kompresji, naprawy nerwu lub zarządzania medycznej w celu poprawy krążenia krwi. Wybieraj je częściej niż tabletki przeciwbólowe, które mogą okazać się zbytnim obciążeniem przy dłuższym stosowaniu. Jeśli objawy są wynikiem choroby, pozostawaj w stałym kontakcie z lekarzem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.