Kamienie nerkowe a dieta. Dieta w kamicy
Kamienie nerkowe tworzą się, gdy substancje zawarte w moczu, takie jak wapń, fosfor i szczawiany stają się ponadprzeciętnie skoncentrowane. Organizm wykorzystuje pokarm aby pozyskiwać energię oraz naprawiać uszkodzenia. Pozostałą część uznaje za odpady, które są wydalane z krwioobiegu do nerek i stamtąd wydalane z moczem. Dieta jest więc zasadniczym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie i hamowanie powstawania kamieni nerkowych. Do tego dochodzi osobista podatność na tworzenie kamieni. Wśród pozostałych czynników warto wymienić geny, środowisko, masę ciała i ilości spożywanych płynów. Dieta w kamicy powinna być ustalana indywidualnie z każdym pacjentem, ale niektóre zalecenia są wspólne dla wszystkich.
Cztery rodzaje kamieni nerkowych
- Kamienie wapniowe są najczęstszym typem kamieni nerkowych i występują w dwóch głównych formach: szczawianu wapnia i fosforanu wapnia. Kamienie szczawianu są bardziej powszechne.
- Kamienie kwasu moczowego tworzą się, gdy mocz jest zbyt kwaśne. Dieta bogata w substancje zwane purynami z białka zwierzęcego (mięso, ryby, skorupiaki) może zwiększyć stężenie kwasu moczowego w moczu.
- Kamienie wynikające z zakażenia nerek. Wystarczy usunąć je z dróg moczowych za pomocą leków moczopędnych, np. Urofuraginum i zapobiegać ponownej infekcji, by pozbyć się kamieni raz na zawsze.
- Kamienie cystynowe wynikać z zaburzeń genetycznych, które powoduje przedostawanie się cystyny przez nerki i do mocz. Tworzy kryształy, które mają tendencję do wytrącania się w kamień.
Przedstawione rodzaje kamieni mają swoją rolę w dobieraniu diety. Na przykład ograniczenie szczawianów w diecie może pomóc w zapobieganiu kamieniom szczawianu wapnia, ale nie robi nic, aby zapobiec kamieniom kwasu moczowego. Niektóre zalecenia dietetyczne odnoszą się do więcej niż jednego typu kamienia. Głównym zaleceniem jest picie wystarczającej ilości płynów, które pomagają zapobiegać wszelkiego rodzaju kamieniom nerkowym. Płyn rozcieńcza i spłukuje materiał, z którego mógłby powstać kamień. Aby dowiedzieć się jaki typ kamieni posiada dana osoba należy oddać jego próbkę do badania lub pobrać krew i mocz w celu sprawdzenia jakich związków chemicznych jest w nich najwięcej. Kamienie nerkowe a dieta to ściśle powiązane ze sobą elementy. Możemy zapobiegać kamieniom poprzez zwiększenie podaży płynów (woda i soki cytrusowe są najbardziej polecane) i zmniejszenie spożycia sodu, białka zwierzęcego, wapnia i szczawianu.
Dieta przy kamieniach szczawianowych
- zmniejszenie sodu, białka zwierzęcego z jaj, mięs i ryb
- przyjmowanie suplementów wapnia takich jak Doppelherz Aktiv
- unikanie produktów bogatych w szczawiany, takie jak szpinak, rabarbar, orzechy, otręby pszenne
Dieta przy kamieniach wapniowych
- zmniejszenie sodu, białka zwierzęcego
- przyjmowanie suplementów wapnia (najlepiej z witaminą C)
Suplement diety Nefrocaps zalecany w kamicy nerkowej
Dieta przy kamieniach moczanowych
- ograniczenie białka zwierzęcego
Niektóre badania sugerują, że napoje cytrusowe takie jak lemoniady i sok pomarańczowy chronią przed kamieniami nerkowymi, ponieważ zawierają cytrynian, który zatrzymuje produkcję kamieni. Jeśli masz kamienie cystynowe powinieneś pić nawet więcej niż 2 litry płynów dziennie.
Ryzyko kamieni nerkowych zwiększa się wraz ze wzrostem dziennego spożycia sodu. Ludzie, którzy cierpią na kamienie szczawiany lub fosforany powinny ograniczyć spożycie sodu nawet jeśli przyjmują leki zapobiegające tworzeniu kamieni. Ogranicz jego spożycie do 2300 mg na dobę. Wysoki poziom sodu ma przetworzona żywność z mięsa, zupy oraz warzywa w puszkach. Oprócz nich sód znajdziemy w glutaminianie sodu, wodorowęglanach sodu, azotanie sodu i innych konserwantach z sodem w nazwie.
Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości szczawianu może zwiększyć ilość szczawianu w moczu, w którym łączy się z wapniem, tworząc kamienie. Należy unikać szczawianów w szpinaku, rabarbarze, orzechach, otrębach pszennych.
Jak zapobiegać kamieniom nerkowym?
Kamienie nerkowe są uzależnione od diety, ale także naszej wagi. Badania wykazały, że nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, w szczególności kamieni kwasu moczowego. Polecana dieta w kamieniach nerkowych lub ich podejrzeniu powinna być bogata w owoce i warzywa, umiarkowana w niskotłuszczowe produkty mleczne, a uboga w białko zwierzęce.
Dietę warto wspomagać lekami ułatwiającymi oddawanie moczu i działającymi moczopędnie. To bardzo skuteczna metoda, która sprawdzi się nawet w ataku kamieni nerkowych. Gdy kamień zostanie wydalony wraz z moczem najlepiej jest go zachować i przesłać do badań laboratoryjnych. Przy lekach o działaniu moczopędnym nie zapominaj o dobrym nawadnianiu ciała, co najmniej 2 litrów na dobę. Dieta nie powinna być zasobna w sól, ale mitem jest, że wapń zwiększa ryzyko kamieni szczawianowych. Wapń w przewodzie pokarmowym wiąże szczawianu z żywnością i utrzymuje go przed wejściem do krwi, a następnie do układu moczowego, w którym może on utworzyć kamień.