Wzdęcia i wzdęty brzuch

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć czym są wzdęcia. Przez nie nasz brzuch może wydawać się większy, co zaniża naszą samoocenę i poczucie atrakcyjności. Szczególnie dotyczy to pań, które często nakładają krótkie, bądź obcisłe ubrania, przez co wzdęty brzuch jeszcze bardziej uwidacznia się.

Badania wykazują, że niespełna pięćdziesiąt procent wizyt gastroenterologicznych dotyczy właśnie tego problemu. Jest to dość duża liczba ludzi zważywszy na ilość chorób z jakimi mogą się zgłaszać do specjalisty. Najczęściej wzdęcia dokuczają kobietom między trzydziestym, a czterdziestym rokiem życia. Zazwyczaj postrzegane są jako problemowe ze wspomnianych wcześniej względów estetycznych. Zazwyczaj lekarze bagatelizują je nie szukając ich dogłębnej przyczyny.

Okazuje się, że znaczącym problemem jeśli chodzi o wzdęcia jest brak odpowiednich narzędzi badawczych i jednej, prawidłowej definicji owej przypadłości. Bardzo ważne jest ustalenie, co osoba zmagająca się ze wzdęciem, rozumie jako odczucia gazów w jelitach czy powiększenie się obwodu brzucha. Należy przeprowadzić odpowiedni wywiad, by wyeliminować pomyłki. Warto wiedzieć, że zaledwie 59% kobiet, które zgłosiły się do lekarza z tym problemem, miały większy niż normalnie brzuch. U pozostałych nie było takiego objawu.

Wzdęcia – przyczyny

Należy wiedzieć, że wzdęcia są jednym z objawów zespołu jelita drażliwego. Większość osób zmagających się z tym problemem powinno poddać się farmakoterapii. Niestety wiele osób nie chce zgłosić się z tym do specjalisty.

Zdrowy człowiek w swoim organizmie może zmieścić od 150 ml do 200 ml gazów. Skąd pochodzą?

  • z powietrza, które połykamy (najczęściej podczas posiłków)
  • z różnego rodzaju reakcji chemicznych
  • z dyfuzji krwi
  • z fermentacji bakteryjnych

Ważną rolę, jeśli chodzi o wzdęcia, odgrywa źle działająca gospodarka gazów jelitowych. Ona zajmuje się bowiem produkcją oraz transportem i uwielbianiem z naszego przewodu pokarmowego gazów.

To w jaki sposób są produkowane gazy zależy od składników, które nie zostały wchłonięte do fermentacji bakteryjnej (wszystko dzieje się w jelicie cienkim) oraz flory bakteryjnej (jej składu oraz rozmieszania). Zdarza się, iż dochodzi do tzw. przerostu bakteryjnego w jelitach. Świadczy to o tym, że w naszym organizmie obecna jest patologiczna flora, bądź niefizjologiczne gatunki bakterii (które pojawiają się w jelicie cienkim). Może tak się stać np. po resekcji żołądka, bądź części jelit.

Warto wiedzieć, iż wzdęcia zazwyczaj najbardziej dokuczają nam w ciągu dnia. Często dzieje się to podczas posiłków (połykanie powietrza np. przy zbyt szybkim jedzeniu, sprzyja pojawianiu się wzdęć).

U osoby zdrowej gazy przemieszczają się i usuwają bez większych objawów na drodze pasażu jelitowego. Organizm ludzki jest tak skonstruowany, że mechanizmy fizjologiczne nie dopuszczają do gromadzenia się gazów. Dzięki temu wzdęcia się nie pojawiają.

Przy wzdęciach istotna jest odpowiednia dieta. Badania wykazały, że białka i tłuszcze znacząco zwiększają i sprzyjają wchłanianiu się gazów, co jest też niebezpieczne. Przeciwne działanie mają cukry.

Jak gazy są usuwane z organizmu ludzkiego?

Dzieje się to poprzez:

  • Przesunięcie gazów do krwi,
  • Gazy mogą być zużyte przez różnego rodzaju bakterie
  • Odbijanie
  • Wydalanie

Wzdęcia – najczęstsze przyczyny:

  • zła dieta. Zbyt szybkie spożywanie posiłków, popijanie ich różnymi napojami gazowanymi sprzyja pojawieniu się wzdęć.
  • Dieta wysokotłuszczowa i bogata w węglowodany.
  • Zażywanie lekarstw o działaniu przeczyszczającym i odchudzającym
  • Kształt brzucha – niepoprawne rozciąganie mięśni brzucha po spożytym posiłku
  • Ostre i przewlekłe choroby
  • Zatrzymywanie gazów (kultura wymaga, by wstrzymywać je w obecności innych)
  • Nadwrażliwość trzewna

Wzdęcia – leczenie:

Leczenie wzdęć nie należy do najprostszych. Bardzo często jest ono trudne i nie przynosi oczekiwanych efektów. Dlatego też warto stosować profilaktykę i uświadomić ich jakie zachowania mogą narażać ich na pojawienie się tego problemu.

Lekarze zgodnie przyznają, iż jeśli chodzi o profilaktykę wzdęć, to najważniejsza jest dieta. Zalecane jest również uprawianie sportów i aktywność ruchowa. Sprzyja to bowiem przyspieszeniu pasażu gazów jelitowych. Wzmocnione mięśnie brzucha także zapobiegną pojawieniu się dolegliwości.

Posiłki należy jeść regularnie, o określonych, stałych porach dnia 4-5 razy dziennie.

Wzdęciom sprzyjają także napoje gazowane, których powinniśmy się wystrzegać. Warto także ograniczyć nadmiar białek, tłuszczu i węglowodanów. Specjaliści zalecają również zrezygnowanie z gumy do żucia oraz słodzików.

W odpowiedniej diecie powinny się znaleźć przede wszystkim probiotyki. Dzięki nim uda nam się zahamować rozwój bakterii, które odpowiadają za produkcję gazów oraz przywrócimy równowagę w jelitach. Probiotyki są bezpieczne i powszechnie dostępne, dzięki czemu stają się jedną z lepszych opcji profilaktyki wzdęć.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.