Przepuklina rozworu przełykowego

Odczuwając uciążliwą zgagę, nudności i skarżąc się na ogólne złe samopoczucie często zastanawiamy się nad tym, co może być przyczyną takiego samopoczucia. Faktem jest, że są to objawy dość ogólne, choć w połączeniu z kwasowym posmakiem, który non stop zalega w naszych ustach możemy domyślać się, że dotknęło nas popularne schorzenie nazywane przepukliną rozworu przełykowego.

Najczęściej chorują na nią osoby starsze. Badania wykazały, że częściej dotyka także osoby, które prowadzą zbyt intensywny i nerwowy tryb życia. Przepuklina grozi również palaczom i osobom otyłym.

Przepuklina rozworu przełykowego pojawia się w momencie, gdy żołądek przemieszcza się do góry. Wówczas część dostaje się do klatki piersiowej. Przyczyną powstawania przepukliny jest problem z prawidłowym funkcjonowaniem przepony.

Jak wiadomo przepona oddziela klatkę piersiową człowieka od jego jamy brzusznej (jest jakby przegrodą). Jest ona cienkim, szerokim mięśniem obejmującym dolną część przełyku. Punkt, gdzie przełyk przechodzi poprzez ową przegrodę nazywa się właśnie roztworem przełykowym. Jeśli zdarzy się tak, ze ulegnie on osłabieniu, rozluźnieniu czy rozciągnięciu, wówczas nie będzie ściśle przylegał do przełyku. Spowoduje to, że nie będzie on działał prawidłowo, a przepona nie będzie miała możliwości utrzymania żołądka tam, gdzie powinien być.

Specjaliści wymieniają pięć różnych odmian przepukliny rozworu przełykowego. Okazuje się, że znacząca większość (około 90%) to tzw. przepuklina wślizgowa. Polega ona na tym, że przełyk swobodnie przemieszcza się po rozworze przełykowym. Żołądek porusza się zaś w wyżej niż przepona. Nazwa ta wzięła się stąd, iż przypomina to wśliźnięcie się fragmentu żołądka w część przełyku.

 

Foto:

Właściwość:

Rozmiar:

Producent:

Pastylki na zgagę 48 pastylek Rennie

Saszetki na zgagę

10 ml

Refluxin-M

Przepuklina – objawy

Czym objawia się przepuklina rozworu przełykowego? Osoby, które się z nią zmagają najczęściej skarżą się na zgagę, problemy z przełykaniem i bólach w okolicach klatki piersiowej. Należy pamiętać, że wiele innych chorób objawia się bardzo podobnie. Przy przepuklinie dochodzi jednak do cofnięcia się kwasu żołądkowego. Gdy trafia on do przełyku  podrażnia go. W następstwie dochodzi do stanu zapalnego błony śluzowej, która wyściela wnętrze przełyku. Przepuklina objawia się też pieczeniem oraz uciskiem w okolicach mostku, serca, pojawiają się duszności i pocenie się. Charakterystyczne jest to, że wymienione objawy ustępują zazwyczaj godzinę po posiłku. Warto wiedzieć, że często mylnie stwierdza się, że może to być zawał lub niedokrwienie serca. Dowodem na to, że jest to właśnie przepuklina są towarzyszące powyższym objawom wymioty, gorzkie odbijania się czy zatrzymywanie się jedzenia w przełyku.

Czynniki generujące powstanie przepukliny

Faktem jest, że na wystąpienie przepukliny rozworu przełykowego narażeni jesteśmy przez całe swoje życie, a niektóre, na pozór niegroźne czynności mogą prowadzić do wystąpienia tego uciążliwego schorzenie. Chcąc uniknąć tej choroby powinniśmy przede wszystkim unikać wysiłku i niektórych prac.

Faktem jest, że czynnikiem, który często zwiększa ryzyko powstania przepukliny rozworu przełykowego jest praca – szczególnie ta, która wymaga długotrwałego pochylenia i dźwigania nadto ciężkich przedmiotów. Na występowanie przepukliny są więc narażone szczególnie osoby pracujące na co na roli oraz Ci z nas, którzy pracują na magazynach i sortowniach. Grupą zawodową, narażoną na powstanie przepukliny są również pielęgniarki, które wykonując większość iniekcji i czynności higienicznych przy pacjencie muszą przyjmować pozycję pochyloną.

Warto wspomnieć również o tym, że czynnikiem generującym powstanie przepukliny rozworu przełykowego może być silny kaszel, który powodować mogą zarówno infekcje i zakażenia gardła ale również różnego rodzaju alergie i astma. Zdarza się również, że silny kaszel jest symptomem świadczącym o podrażnieniu naszego gardła poprzez środki chemiczne. Częsty, intensywny kaszel i związany z nim wysiłek jest jednym z czynników, które generują powstanie przepukliny.

Przepuklina – przyczyny

Do dziś nie udało się jednoznacznie określić co sprawia, że powstaje przepuklina. Dlatego też tak trudno jej zapobiegać. Lekarze sądzą, że może być ona spowodowana osłabieniem mięśniowego pierścienia, który jest wokół końca przełyku. Aczkolwiek, przepuklina może też być następstwem przewlekłych zaparć, urazów jamy brzusznej, ciąży, podnoszeniem zbyt ciężkich rzeczy (wszystko wiąże się z napinaniem mięśni brzucha). Okazuje się, że przepuklina najczęściej dotyka osoby po 50 roku życia i tych, którzy palili, bądź palą, papierosy. Częściej zmagają się z nią kobiety niż mężczyźni.

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego:

Specjalista może zdiagnozować przepuklinę rozworu przełykowego po dokładnie przeprowadzonym wywiadzie i zbadaniu pacjenta. Należy jednak wykonać badanie endoskopowe górnej części przewodu pokarmowego, by stwierdzić, że na 100% jest to przepuklina (jak wspomniano wcześniej wiele chorób ma podobne objawy). Podczas tego badania najwięcej uwagi przykłada się do końcowej części przełyku oraz jego ujściu do żołądka. Stosuje się wówczas prześwietlenie RTG, bada ciśnienie w przełyku, EKG i tomografię komputerową.

Jak uniknąć zachorowania?

Faktem jest, że najefektywniejszym sposobem zniwelowania ryzyka wystąpienia przepukliny rozworu przewodu przełykowego jest najzwyczajniej w świecie omijanie ciężkich prac, wymagających przenoszenia ciężkich przedmiotów i pracy w pozycji pochylonej. Faktem jest jednak, że nikt z nas nie może ot tak zmienić fachu. Istnieje jednak prosty sposób, który pozwala na zmniejszenia ryzyka wystąpienia tego uciążliwego schorzenia. Świetnym trikiem jest wykonywanie prostych ćwiczeń oddechowych, które powinniśmy wykonywać w pozycji leżącej, z kolanami podciągniętymi do góry. Jedną dłoń należy umieścić na brzuchu i wykonać 20 głębokich oddechów, gdzie wdech wykonujemy nosem, a wydech za pomocą ust. Wykonując oddechy powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby oddechy były na tyle głębokie, by część brzuszna unosiła się znacznie mocniej niż klatka piersiowa. Regularne wykonywanie takich oddechów wzmacnia przeponę co skutecznie zmniejsza ryzyko zachorowania na przepuklinę rozworu przełykowego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.