Nawilżenie dla oczu
Osiem godzin dziennie spędzane przed komputerem odbija się na twoich oczach. Możesz jednak łatwo zwalczyć ich zmęczenie, zaczerwienienie czy ból. Poznaj najlepsze patenty.
Mimo krążących mitów, spędzanie życia przed komputerem nie psuje wzroku, nie powoduje zaćmy ani nie sprzyja jaskrze. Promieniowanie, które emitują monitory nie przypomina ani trochę rentgenowskiego i jest całkowicie bezpieczne dla oczu. Nie oznacza to jednak, że praca na komputerze, a potem oglądanie godzinami Netflixa nie ma wpływu na twoje oczy. Może powodować ich zmęczenie, podrażnienie, ból, a nawet stany zapalne i choroby. Emitowane przez monitory ciepło sprzyja też wysuszaniu oczu i podrażnieniom. Sprawdź jak sobie z tym najlepiej radzić.
*Zespół suchego oka
To najczęstsza dolegliwość, jaka może cię dopaść przed komputerem. Wszystko dlatego, że wpatrując się w monitor dużo rzadziej mrugasz. Naukowcy wyliczyli, że nawet o 50 procent. Oczy stają się wtedy gorzej nawilżone i łatwiej osiadają na nich zanieczyszczenia. Jakie objawy mogą świadczyć o zespole suchego oka? Wysuszenie, zaczerwienienie oczu, uczucie piasku pod powiekami, ból gałek ocznych. Długotrwałe wysuszenie może sprzyjać też infekcjom, np. zapaleniu spojówek.
Rozwiązanie: Zadbaj o prawidłowe nawilżenie oczu i zawsze trzymaj na biurku krople do oczu z kwasem hialuronowym czy sól fizjologiczną. Kupisz je w aptekach, drogeriach i w internecie, np. na https://allegro.pl/kategoria/korekcja-wzroku-krople-nawilzajace-122426. Stosuj je co dwie, trzy godziny, zawsze gdy czujesz, że oko staje się przesuszone i zaczynasz widzieć jak przez mgłę. Picie wody czy nawilżacz powietrza nie wystarczą. Dlatego przy zespole suchego oka stosowanie kropli do oczu powinno stać się dla ciebie tak naturalne jak używanie kremu nawilżającego do twarzy. Wypróbuj też gimnastykę powiek. Nie musisz nawet wstawać od biurka. Co pół godziny, przez 30 sekund zaciskaj i rozluźniaj oczy. W ten sposób pobudzisz je do produkcji łez i zagwarantujesz im naturalne nawilżenie. Przez pierwsze 15 minut po włączeniu komputera staraj się też z niego nie korzystać. To właśnie wtedy emituje najwięcej ciepła, które może drażnić oczy.
*Widzenie komputerowe
Zazwyczaj pojawia się, gdy spędzasz zdecydowanie zbyt wiele czasu przed komputerem. Oprócz objawów, które towarzyszą zespołowi suchego oka, możesz mieć też notoryczne bóle głowy, szyi, barków, a także niewyraźnie widzieć. Widzenie komputerowe najczęściej dotyka osoby z wadami wzroku, ale wywołać je może nawet zły rozmiar czcionki w tekście.
Rozwiązanie: Eksperci wyliczyli, że najlepsza dla wzroku jest czcionka o rozmiarze od 10-12 pt. Równie ważne jest ustawienie monitora. Powinien znajdować się w odległości 40-60 cm od twoich oczu. Zadbaj też o prawidłową postawę przy komputerze i wygodne krzesło, które wspiera odcinek lędźwiowy. To takie, przy którym nie musisz pochylać się nad monitorem. Bardzo ważne jest nawilżanie oczu kroplami do oczu, które zapobiegną ich podrażnieniom i infekcjom. Zwłaszcza jeśli nosisz szkła kontaktowe, bo wyschnięta soczewka może doprowadzić do zapalenia spojówek i uszkodzenia rogówki. Aby wzmocnić wzrok i zapobiec zamglonemu widzeniu przyjmuj też suplementy z witaminami A, C i E, cynkiem, selenem, magnezem, choliną, luteiną i zeaksantyną. Pamiętaj, żeby stosować je razem z kroplami do oczu, a nie jako ich alternatywę.
*Ból oczu
Po kilku godzinach pracy przed komputerem masz wrażenie, że twoje powieki są jak z ołowiu? Nic dziwnego. Wpatrywanie się ciągle w jeden punkt, w tym wypadku monitor, powoduje przeciążenie mięśni gałki ocznej. To tak jak z siłownią. Gdy trenujesz codziennie tylko nogi, łatwo o niekończące się zakwasy i kontuzje.
Rozwiązanie: Odciążaj mięśnie gałki ocznej. Pomoże ci proste ćwiczenie. Co 20 minut rób przerwę w pracy i przez 20 sekund wpatruj się w punkt oddalony o kilka metrów od komputera. To pomoże zrelaksować mięśnie. Ich zmęczenie wpływa też na słabszą produkcję łez i wysychanie oczu. Dlatego regularnie stosuj krople do oczu z kwasem hialuronowym lub solą fizjologiczną.