Jakie są bezpieczne leki w ciąży?

Ciąża jest momentem w życiu kobiety, gdy powinna stać się bardziej ostrożna i uważniej słuchać potrzeb swojego ciała. Wraz z ciążą pojawiają się ograniczenia co do wykonywania sportu, wybieranych zabiegów kosmetycznych i spożywanych produktów. Te 9 miesięcy nie zwalnia nas jednak z ludzkiego bólu, przyziemnego przeziębienia czy alergii, którą odczuwamy bez względu na stan błogosławiony. Niestety nie wszystkie leki, a właściwie zdecydowana większość z nich nie nadaje się do zażywania w trakcie ciąży.

Leki bezpieczne w ciąży to takie, które nie przedostaną się do płodu i nie wpłyną na jego drogę rozwoju. Gdy kobieta jest pewna ciąży powinna przede wszystkim zaprzestać zażywania leków, witamin i środków przeciwbólowych. Niezbędna będzie wizyta u lekarza, który pomoże wyszukać zamienników dotąd przyjmowanych preparatów oraz przedstawi nowe potrzeby naszego ciała. Jeśli ciąża jest planowana, warto zawczasu pomyśleć o wizycie lekarskiej, by wykonać niezbędne badania i przekazać zalecenia co do prowadzenia zdrowego, świadomego trybu życia.

Leki w ciąży – przeciwwskazanie

Kobiecy organizm jest tak zaprogramowany, by zajść w ciążę w odpowiednim ku temu momencie. Jeśli nieświadome swojego stanu przyjmowałyśmy leki niewskazane w ciąży, nie oznacza to, że płód będzie zagrożony. Mimo wszystko decydując się na leki w ciąży należy brać pod uwagę, że II i III trymestr życia płodowego jest najbardziej odporny na działanie medykamentów. Jeśli nasz ginekolog przypisze odpowiedni lek, nie musimy bać się go przyjmować. To od zdrowia matki będzie zależała przyszłość dziecka i najważniejsze jest utrzymanie pełni sił rodzicielki. Dlatego nawet antybiotyki w ciąży nie są bezwzględnie zakazane. Wystarczy, że lekarz wybierze te łagodniejsze dla zdrowia z grupy penicylin. Zaniechajmy samodzielnego leczenia w ciąży z użyciem leków pozostałych po poprzedniej kuracji. Takie środki mogą stanowić realne zagrożenie dla dziecka bez względu na jego wiek.

Leki na przeziębienie w ciąży bez recepty

Przeziębienie w ciąży powinno się łagodzić domowymi sposobami. Pomoże w tym niezawodny czosnek, cebula, cytryna bogata w witaminę C i sok z malin bogaty w naturalnie występujące salicylany o działaniu przeciwzapalnym. Witaminę C i czosnek możesz przyjmować także w tabletkach – Rutinoscorbin i Aliofil. Gardło płuczmy rumiankiem lub szałwią lekarską. Możemy skorzystać z gotowych mieszanek np. Septosan z szałwią, tymiankiem i miętą. Dodatkowo możemy postawić na inhalacje z użyciem olejku herbacianego o działaniu antyseptycznym. Nie zaszkodzą sztyfty do nosa z eukaliptusem tj. Aromactiv czy nacieranie gardła płynem Amol. Na ból gardła polecane są tabletki do ssania dedykowane kobietom w ciąży i te homeopatyczne, np. Prenalen. Wśród lekarzy przeważa pogląd, że leki homeopatyczne są najbezpieczniejszym wyborem w ciąży, gdyż zawierają małe dawki składników aktywnych.

Kwas foliowy

Witaminy w ciąży

Wskazane jest, by przed ciążą zażywać kwas foliowy, który odpowiada za prawidłowy rozwój psychiczny dziecka i zapobiega rozwojowi wad układu nerwowego. Kwas foliowy dla kobiet w ciąży posiada wiele producentów Pregnamed czy Olimp. Witaminy w ciąży, choć dostępne bez recepty (Pregnavit, Centrum Materna) powinny być przyjmowane w porozumieniu w lekarzem, gdyż główną zasadą przyszłych matek jest przyjmować jak najmniej leków i tylko w rzeczywistej potrzebie. Jeżeli przed ciążą okaże się, że przyszła mama posiada niedobory danych składników, lekarz przepisze te najodpowiedniejsze. Wiele środków witaminowych zawiera już kwas foliowy czy żelazo, dlatego należy uważać, by ich nie przedawkować.

Leki przeciwbólowe w ciąży

Przyszłe mamy muszą ograniczyć ich stosowanie do niezbędnego minimum. W podbramkowej sytuacji najbezpieczniej jest zażyć paracetamol, np. Codipar, Panadol. Lepiej natomiast nie sięgać po środki z kwasem salicylowym takie jak polopiryna i aspiryna, gdyż często zażywane mogą niekorzystnie wpływać na krzepliwość krwi u dziecka. Aby zmniejszyć ból, zupełnie spokojnie możesz w ciąży stosować preparat przeciwgorączkowy ? syrop Pyrosal z paracetamolem.

Kłopoty trawienne w ciąży

Główna zasada to nie stosować środków przeczyszczających. Są one zbyt silne i mogą powodować mimowolne skurcze macicy. Biegunka i zaparcia to częste problemy związane ze zmianami hormonalnymi przyszłej mamy. By im przeciwdziałać można zażyć węgiel medyczny lub Trilac wspomagający pracę układu pokarmowego. Niezastąpione przy zaparciach są suszone śliwki. Kłopoty ze zgagą, wzdęciami zniosą leki bezpieczne w ciąży takie jak: Maalox czy Espumisan. Należy tylko zwracać uwagę na wskazany na opakowaniu czas przyjmowania leku.

Infekcje układu moczowego w ciąży

Infekcje układu moczowego występują u średnio co dziesiątej ciężarnej i dotyczą najczęściej zapalenia pęcherza. Wynika to z faktu obniżonej odporności kobiety w ciąży. Na zapalenie pęcherza pomogą domowe sposoby, np. sporządzenie wywaru z owoców żurawiny, ciepłe kąpiele, odpoczynek, spożywanie witaminy C i unikanie cukrów. Przy lżejszej infekcji dozwolone jest przyjmowanie leków bez recepty, np. Urosept. Odkażająco działa również wywar z korzenia pietruszki. Należy pamiętać, by przed zażyciem leku poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.