Dni płodne – czas występowania, charakterystyka, objawy
Dni płodne to dni przypadające na okres owulacji u kobiety. W tym czasie dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i przemieszcza się do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia. Zazwyczaj dni płodnych jest około pięciu lub więcej. Mimo, że komórka żyje tylko od 6 do 12 godzin, plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet do 6 dni, co sprawia, że komórka może zostać zapłodniona plemnikiem, który dotarł do niej niedługo przed lub po owulacji.
Dni płodne – objawy, jak rozpoznać?
Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem ze śluzu. W trakcie kolejnych dni, kiedy komórka jajowa przygotowuje się do uwolnienia z jajnika, następuje rozszerzenie się szyjki macicy i zwiększona produkcja śluzu – najpierw jest on lepki i biały, potem zmienia się w przejrzysty i śliski. Kobieta ma wrażenie wilgotności i śliskości w okolicach narządów płciowych. Od momentu pojawienia się śluzu do rozpoczęcia owulacji mija około 6 dni. W czasie owulacji u wielu kobiet występuje nieznaczne podwyższenie temperatury ciała (około 0,2 stopnie Celsjusza). Może również pojawić się charakterystyczny ból owulacyjny, występujący najczęściej po prawej lub lewej stronie podbrzusza. Kobieta może odczuwać również ból lędźwi. W okresie przedowulacyjnym częstym zjawiskiem jest plamienie z dróg rodnych. Nie jest ono niebezpieczne, to normalne zjawisko związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Wiele kobiet zauważa, że w czasie dni płodnych następuje u nich wzrost dobrego samopoczucia, poprawia się zdolność koncentracji oraz zwiększa się ochota na seks. Również piersi mogą być wyjątkowo wrażliwe i napięte. Dni płodne wypadają zazwyczaj w połowie cyklu menstruacyjnego. Przyjmując, że przeciętny cykl trwa 28 dni, owulacja przypadnie na 14 dzień cyklu. Największe szanse na poczęcie to doba przed owulacją oraz sam dzień owulacji.
Jak dokładnie obliczyć dni płodne?
Dni płodne możemy obliczyć zarówno prowadząc dokładne zapiski i obserwując swój organizm, jak i korzystając z ogólnodostępnych kalkulatorów internetowych. Regularnie uzupełniając kalendarzyk dni płodnych, wystarczy odjąć od najkrótszego cyklu 18 dni. W ten sposób uzyskamy informację, kiedy wypada pierwszy dzień płodny. Ostatni dzień płodny obliczamy, odejmując 11 dni od najdłuższego cyklu. Pamiętajmy, że nie każda kobieta w identycznym stopniu odczuwa objawy owulacji, dlatego w przypadku niektórych wyznaczenie dni płodnych jest proste, a u innych znacznie trudniejsze. Poza tym regularność cyklu może zależeć od różnych czynników, zakłócają go na przykład stres, infekcje, a nawet podróż.
Inne metody rozpoznawania dni płodnych
Przydatnym i ciekawym wynalazkiem są tak zwane „testy paskowe”, które bazują na zjawisku nagłego wzrostu poziomu hormonu luteinizującego (LH) w moczu przed owulacją. Jest to dobra metoda dla kobiet, które pragną zajść w ciążę. Pasek należy zanurzyć w moczu – jeśli wynik jest pozytywny, owulacja powinna nastąpić w ciągu 24-36 godzin od momentu zrobienia testu. Zestaw takich pasków kosztuje około 20 złotych. Jeśli nie zadowala nas taka metoda sprawdzania płodności, można zaopatrzyć się w znacznie droższy elektroniczny wskaźnik płodności, który przechowuje w pamięci szczegółowe dane o temperaturze ciała i o długości ostatnich cykli. Dzięki temu unikniemy codziennego sporządzania notatek. Koszt takiego urządzenia to około 500 złotych. Istnieją także specjalne komputery, które analizują cykl menstruacyjny na podstawie pomiaru temperatury spod języka. Tego typu komputer jest w stanie wskazać, w jakim momencie cyklu znajduje się użytkowniczka, kiedy wystąpią u niej dni płodne i niepłodne, oraz moment owulacji. Co ciekawe, urządzenie może również pokazać, kiedy wystąpią największe szanse na poczęcie chłopca lub dziewczynki. Niestety koszt takiego komputera wynosi nieco poniżej 3 tysięcy złotych.
Którą metodę wybrać?
W celu uzyskania jak najlepszego i najdokładniejszego wyniku bez wysokich kosztów, najlepiej połączyć ze sobą kilka dostępnych metod. Nie warto w stu procentach ufać internetowym kalkulatorom ani nawet samodzielnie sporządzonym kalendarzykom. Niezwykle ważne jest obserwowanie własnego ciała i zachodzących w nim zmian. Zwracajmy uwagę na wydzieliny z dróg rodnych, temperaturę ciała i nasze samopoczucie. Pamiętajmy, że w ciążę można zajść nie tylko w trakcie pierwszego dnia owulacji oraz w dzień, który ją poprzedza. Mamy na to około pięciu dni.