11 śmiertelnych objawów raka piersi – jak zapobiec powstaniu nowotworu?

Słowo „rak” napełnia nas strachem, wynika on jednak najczęściej z naszej nieświadomości. Rakowi piersi można zapobiec, co więcej – w przypadku wczesnego wykrycia można go wyleczyć.

Strach należy jednak zastąpić świadomością zagrożenia i silną wolą pokonania choroby. Czym właściwie jest rak? Nowotwór powstaje z mutacji, które inicjują zmiany w genach regulujących wzrost komórek i dbających o ich zdrowie.

Geny znajdują się w jądrze komórki i w pewien sposób kontrolują komórkę. Komórki w naszym ciele zazwyczaj rozmnażają się w sposób uporządkowany – nowe, zdrowe komórki zastępują stare i obumarłe. Czasami jednak wskutek mutacji powstają zmiany w strukturze komórkowej, które powodują nieuporządkowany i niekontrolowany rozwój innych komórek.

Guz może mieć dwa typy: łagodny (uważany za nieszkodliwy) lub złośliwy (mający tendencję do przerzucania się na inne komórki, powodując potencjalne problemy ze zdrowiem). Łagodne nowotwory nie są szkodliwe – ich wzrost jest bardzo powolny, nie atakują także pobliskich, zdrowych tkanek, nie powodują tez przerzutów na inne części ciała.

Czym jest rak piersi?

Określenie rak piersi dotyczy nowotworu złośliwego, który wyrósł z komórek w piersi. Proces ten rozpoczyna się najczęściej w gruczołach mlecznych i  kanalikach mlecznych. Kanaliki mleczne to ścieżki wyprowadzające mleko do sutka.

Gdy komórki nowotworowe zaczynają się rozwijać, podstępnie atakują pobliskie zdrowe tkanki, wpływają też na pobliskie węzły chłonne pod pachami. Głównym zadaniem węzłów chłonnych jest filtrowanie obcych substancji z organizmu. Gdy komórki rakowe dostaną się do węzłów chłonnych mogą powodować przerzuty do innych części ciała.

Przyczyny raka piersi:

 • 5-10% – nieprawidłowości genetyczne – dziedziczymy nieprawidłowy gen z puli genów matki lub ojca
 • 85-90% – proces starzenia się, złe odżywianie się, stres, niezdrowy tryb życia. Czasami nowotwór powstaje z kulminacji wszystkich tych przyczyn.

Rak piersi – objawy

Raka piersi rozpoznaje się u 1 na 8 kobiet i u 1 na 1000 mężczyzn. Jego objawy to:

 • Stwardnienie skóry na piersiach
 • Nadżerki na skórze piersi
 • Zaczerwienienia i gorąco – mogą wydawać się nieszkodliwe, czasami jednak to oznaka nowotworu.
 • Wycieki z piersi – wycieki powinny być zawsze zbadane
 • Zmiany w strukturze skóry
 • Guzki
 • Rośnięcie nowych lub stwardnienie żył
 • Wessanie sutka
 • Nowopowstała asymetria pomiędzy piersiami
 • Pomarańczowa skóra piersi
 • Niewidzialne grudki – gdy dotykając piersi wyczuwasz coś co przypomina groch lub nasiona cytryny koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Nigdy nie ignoruj powyższych objawów. Wczesna diagnoza ma ogromny wpływ na powodzenie leczenia.

Jak zapobiec nowotworowi piersi?

Wszystko co robimy od świtu do nocy ma wpływ na powstawanie lub zwalczanie raka piersi. Znaczenia ma to, czy dużo pijemy, ćwiczymy, unikamy BPA (Bisfenolu A), parabenów oraz innych potencjalnie szkodliwych substancji rakotwórczych.

Oprócz śledzenia zmian w wyglądzie piersi powinnaś mieć na uwadze także historię zdrowia twoich rodziców, dziadków i rodzeństwa.

Ćwicz

Ćwiczenia mogą zapobiec rakowi piersi w znacznym stopniu. Zdecydowanie pomagają kontrolować wagę, chronią także przed nadmiernym wytwarzaniem estrogenu, który odpowiada za przerost komórek i powstawanie guzów.

Zanim przejdziesz menopauzę, estrogen dostarczany jest z jajników. Potem otrzymujesz go jednak z tkanek tłuszczowych, a więc im większa masa ciała, tym większe ryzyko na zachorowanie na nowotwór.

Ćwiczenia regulują także balans pomiędzy dobrym i złym estrogenem. Ćwicz przynajmniej 150 minut w każdym tygodniu.

Uważaj na hormonalną terapię zastępczą

Długotrwałe stosowanie połączenia estrogenu z progesteronem może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Gdy w procesie menopauzy nadal potrzebujesz terapii hormonalnej upewnij się, że przyjmowane dawki to niezbędne minimum, a terapia nie trwa zbyt długo.

Karmienie piersią to najlepsza opcja

Naturalne karmienie piersią wpływa korzystnie na zdrowie matki. W czasie karmienia piersią kobieta nie ma menstruacji – ogranicza tym samym liczbę cykli menstruacyjnych w swoim życiu. Dzięki temu jest mniej narażona na działanie szkodliwych estrogenów.

Witamina D dla dorosłych

Odżywiaj się zdrowo

Badania wykazały, że kobiety spożywające więcej karotenoidów mają mniejszą szansę na zachorowanie na raka piersi. Karotenoidy znajdziemy w marchwii, warzywach liściastych i czerwonej papryce.

Działanie prewencyjne mają też znajdujący się w pomidorach likopen i sulforafan w brokułach. Rekomenduje się spożywanie 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia.

Trzymaj się z dala od przetworzonej żywności, wybieraj produkty z pełnego ziarna, nie spożywaj więcej niż 1 porcji alkoholu dziennie.

Sprawdź swoje geny

Jeśli w twojej rodzinie występowały nowotwory, powinnaś wziąć pod uwagę poradę genetyczną. Jeśli posiadasz mutację genetyczną BRAC1 i BRAC 2 to ryzyko wystąpienia raka wzrasta.

Jedz czosnek

Czosnek zawiera alicynę – enzym o właściwościach bakteriobójczych i antynowotworowych.

Jedz więcej fasoli

Kobiety spożywające fasolę i warzywa strączkowe dwa razy w tygodniu rzadziej chorują na raka piersi. Dzieje się to dzięki ich zdolności do hamowania enzymów uczestniczących we wzroście guza.

Rzuć palenie

Palenie wpływa na zwiększenie ryzyka powstania nowotworu każdego typu. Palacze częściej chorują na raka żołądka, wątroby, prostaty, jelit i piersi.

Rzuć palenie i namawiaj wszystkich z twojego otoczenia by zrobili to samo – palenie bierne jest również szkodliwe.

Wyeliminuj stres

Możesz wypróbować różne techniki oddychania czy też jogę i medytację. Ważne jest także dobre wysypianie się.

Zoptymalizuj poziom witaminy D

Wiele badań potwierdziło, że witamina D zmniejsza ryzyko raka piersi o połowę. Kontroluj więc jej poziom w swoim ciele. Jeśli masz jej za mało używaj suplementów diety, korzystaj także jak najczęściej z promieni słonecznych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.