Ksylitol na odchudzanie – właściwości zdrowotne cukru brzozowego, kalorie

Kto nie poszukiwał chociaż raz w swoim życiu zdrowego zamiennika cukru? O białym cukrze mówi się biała śmierć, gdyż może doprowadzić do wielu niepożądanych chorób jak cukrzyca, nadwaga i otyłość, które nieleczone w konsekwencji faktycznie mogą doprowadzić do śmierci organizmu. Zatem jak słodzić, kiedy cukier jest tak niezdrowy? Jednym z pierwszych słodzików na rynku pojawił się aspartam, dzisiaj mówi się, że to najgorszy i najbardziej niezdrowy z dostępnych na rynku substancji słodzących. Jednak w XIX wieku wynaleziono ksylitol – cukier brzozowy, który ma przynieść same korzyści ze słodzenia tym produktem.

Co to jest ksylitol

Ksylitol to cukier alkoholowy, jednak jego nazwa jest nieco mylna. Przyrostek alkoholowy pochodzi od budowy cząsteczki i nijak się ma do alkoholu, który spożywamy z różnych okazji, zatem nie da się nim upić. Kolejną nazwą na tą substancję jest określenie cukier brzozowy, gdyż Finowie, którzy „wynaleźli” ten produkt produkowali go z brzozy. Współcześnie używa się chemicznych zamienników z których produkowany jest ksylitol, ale nie umniejsza to jego wartościom odżywczym.

Ksylitol występuje w różnych gumach do żucia, cukierkach, słodyczach i produktach bezpiecznych dla cukrzyków pod towarową nazwą E967, więc często spożywamy go nie zdając sobie sprawy z tego faktu. Oprócz tego ksylitol powstaje w naszym układzie pokarmowym w trakcie trawienia niektórych produktów, a następnie zostaje wchłonięty, co wskazuje na to, że jest on bezpieczny i wręcz naturalny dla naszego organizmu.

Kaloryczność, indeks glikemiczny cukru brzozowego

Podczas kiedy kaloryczność białego cukru wynosi 400kcal/100gram produktu, to ksylitol jest niemal 40 – stokrotnie mniej kaloryczny a jego indeks glikemiczny jest o 17 punktów niższy niż zwykłego cukru. Z tego względu jest bezpieczny dla osób z cukrzycą i każdym, kto ma podwyższone ryzyko posiadania cukrzycy. Co za tym idzie również osoby z nadwagą powinny zastanowić się nad zamianą białego cukru na cukier brzozowy.

Właściwości ksylitolu

Ksylitol jest uważany za niesamowity środek, który pomaga leczyć wiele schorzeń, na które cierpimy. Nikt by się nie spodziewał, że jest on dodawany nawet do past do zębów, gdyż pozytywnie wpływa na szkliwo czy wyniszczanie bakterii. Oprócz tego zalecane jest, aby dzieci spożywały pewną porcję ksylitolu dziennie aby zapobiec powstaniu chorób zapalnych ucha, na które dzieci cierpią częściej niż dorośli.

Przy cukrzycy

Oprócz tego ksylitol wskazany jest przede wszystkim przy cukrzycy. Nasz organizm traktuje ksylitol jako naturalną substancję, a dzięki temu, że jest substancją cukrowo – alkoholową nasz język rozpoznaje jego smak jako słodki. Ponieważ pewna ilość cząsteczek naturalnie powstaje w naszym przewodzie pokarmowym, to zewnętrzne wprowadzenie większej dawki nie powoduje skoku insulinowego ani podwyższenia poziomu cukru we krwi. W związku z tym nie potrzebna jest insulina rozkładania ksylitolu, a więc jest on absolutnie bezpieczny dla osób z cukrzycą czy insulino opornością.

Przy chorobach dziąseł i jamy ustnej

Jeżeli cierpimy na kandydozę jamy ustnej lub zapalenie dziąseł lekarz czy dentysta może nam zalecić stosowanie gum do żucia z ksylitolem lub past do zębów z tą substancją, a oprócz tego niezbędne będzie usunięcie znacznej ilości cukru (przede wszystkim sacharozy) z naszej diety, aby usunąć pożywkę dla bakterii. Zastąpienie cukru ksylitolem spowoduje dosłowne zagłodzenie drobnoustrojów, które nękają nasz organizm. Nie tylko w jamie ustnej ale i w całym przewodzie. Oprócz tego ksylitol wspomoże pracę potrzebnych bakterii w naszym organizmie, zatem może się przyczynić do poprawnej pracy naszego żołądka.

Słodkie zdrowie ksylitol cukier brzozowy 100% naturalny fiński 1kg

Jak włączyć do diety cukier brzozowy

Wbrew pozorom włączenie ksylitolu do naszej diety może być nieco utrudnione. Ponieważ nasz organizm produkuje bardzo niewielkie ilości, to mamy również niewielką ilość bakterii, które umożliwiają jego trawienie. Z tego powodu część osób może wykazywać na początku pewną nietolerancję na ten związek, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań aby się przyzwyczaić do cukru brzozowego! Należy również uważać gdyż w zwykłych marketach często słodziki na bazie ksylitolu zawierają jego niewielki procent, co oznacza, że nie jest to ksylitol, a zwykła mieszanka, która nie będzie działać jak ksylitol.

Jak przyzwyczaić organizm do ksylitolu

W pierwszych dniach od spożycia mogą pojawić się wzdęcia, nadmierne gazy lub co gorsza biegunka. Takie objawy mogą świadczyć, że nasz organizm nie radzi sobie z trawieniem ksylitolu. Aby więc przyzwyczaić nasze ciało do tego produktu nie należy od razu likwidować cukier i wprowadzać terapią szokową duże ilości cukru brzozowego. Wystarczy do naszej diety stopniowo dodawać co raz większe dawki. Bezpiecznie jest zacząć od dodawania do na przykład herbaty łyżeczki cukru brzozowego raz dziennie i tak przez tydzień. W tym czasie bakterie pomagające trawić ksylitol namnożą się i tak naprawdę już po pięciu dniach można powoli zwiększyć dawkę i w ten sposób odstawić inne substancje słodzące na rzecz ksylitolu bez uszczerbku na zdrowiu, a wręcz przeciwnie!

Bezpieczeństwo ksylitolu

Część osób obawia się stosowania ksylitolu, gdyż prowadzone na zwierzętach badania mogły dowieść wręcz toksycznego charakteru tego związku. Jest to jednak niedopowiedzenie, badania prowadzane na psach wykazały jedynie, że organizm psów odbiera ksylitol jako substancję podobną do glukozy, zatem aby obniżyć jego poziom w psiej krwi potrzebuje ogromnych ilości insuliny. To z kolei prowadzi do hipoglikemii, która może skończyć się śmiercią pupila. Nie ma jednak potwierdzonych badań, żeby w ten sam sposób ksylitol wpływał na ludzki organizm. Wiadomym jest również, że podawanie słodyczy psom jest bardzo niezdrowe, zarówno słodzonych ksylitolem jak i cukrem i takie dania mogą się dla psa skończyć śmiertelnie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.