Żywokost – czym jest, właściwości, zastosowanie

Rośliny odkąd pamiętamy uchodziły zawsze za gwarant dobrego samopoczucia, siły i odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Już od najdawniejszych czasów wykorzystywane były jako bazy do wielu różnorodnych lekarstw, które były zazwyczaj produktem bazowym wielu leków, chociaż i równie często one same stanowiły znakomite lekarstwa, które były antidotum na wiele różnego rodzaju schorzeń, czy dolegliwości bólowych. Mówi się nawet, że okłady z liści wielu wynalezionych przez naszych przodków roślin pomagały zapobiegać zwyrodnieniu stawów, czy bólowi związanemu ze złamaniami czy zwichnięciami. Niedocenianą rośliną, która wykazuje wiele pro-zdrowotnych właściwości i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wielu narządów w naszym ciele jest żywokost. Dziś przyjrzymy się bliżej tej wspaniałej roślinie, opowiemy o jej właściwościach i zastosowaniu.

Czym jest żywokost?

Żywokost jest stosunkowo wysoką rośliną, występującą bardzo licznie na obszarze Polski, szczególnie w okolicy dużych łąk, pastwisk czy wiejskich ubocznych ścieżek. Ta niepozorna roślina należąca do klasy okrytonasiennych występuje ponadto na większości obszarów w całej Europie, ale również, co ciekawe na obszarach Azji a nawet na wybranych ziemiach Syberii. Roślina ta charakteryzuje się wyglądem, który nieco przypomina kwiat, dzięki swoim fioletowym i rozłożystym kwiatostanom. Od wielu lat znana jest jako roślina lecznicza, a mimo to zdarzają się przypadki, że z powodu braku nieznajomości jej cudownych właściwości usuwana jest z impetem z naszego ogrodu i traktowana jako chwast. Należy pamiętać jednak, aby przed wykorzystaniem rośliny w celach leczniczych dokładnie sprawdzić jej zastosowanie i postępowanie z jej poszczególnymi elementami, gdyż korzeń ten rośliny jest silnie trujący.

Właściwości żywokostu:

Żywokost jest rośliną, która wykazuje wiele pro-zdrowotnych właściwości i jest uwielbiana przez fanów ziołolecznictwa. Liście żywokostu zawierają wiele dobroczynnie wpływających na nasz organizm substancji i witamin i będą wspaniałą alternatywą, jeśli chodzi o leczenie prostych dolegliwości bólowych. Należy jednak pamiętać, że kluczem do prawidłowego użytkowania tej niedocenianej rośliny jest jej odpowiednie dawkowanie, gdyż zbyt duża podaż żywokostu lekarskiego może przynieść zupełnie odwrotne skutki, niż się spodziewaliśmy i wywołać biegunkę, czy wymioty.

Zastosowanie żywokostu lekarskiego:

Żywokost jest rośliną, która znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim jeśli chodzi o leczenie wielu schorzeń. Jej liście z dodatkiem odpowiednich składników będą stanowić dość smaczny, ale przede wszystkim zdrowy i uleczający syrop, który pomoże szczególnie osobom starszym, skarżącym się na reumatyzm, czy obrzęki stawowe.

Ciekawym sposobem na przyjmowanie do swojego organizmu tej leczniczej rośliny jest ponadto parzenie naparu z jej liści, tudzież dodawanie ich do zwyczajnej herbaty.

Dla osób, które nie przepadają za ziołowym i charakterystycznym posmakiem, zaleca się dodawanie do tak przyrządzonej herbaty miodu i cytryny, które zdecydowanie poprawią smak napoju. Ponadto, okłady z liści żywokostu lekarskiego pomagają łagodzić bóle związane ze złamaniami czy skręceniami kości. Pomogą również na wszelkiego rodzaju rany, szczególnie te szarpane, łagodząc dolegliwości bólowe i pomagając w szybszym zagojeniu się rany.

Kąpiele z dodatkiem żywokostu?

Ciekawym sposobem na regeneracje naszej skóry, która będzie potrzebna nam szczególnie latem, kiedy to nasza skóra narażona jest na wysuszenia i otarcia będą kąpiele z dodatkiem żywokostu lekarskiego. Kąpiel z żywokostu lekarskiego potrzebuje natomiast uprzedniego przygotowania, gdyż mikstura powstała z około 3-4 garści żywokostu, zalana 3 litrami wody musi przestać przez całą noc w zakrytym naczyniu. Następnego dnia, powinniśmy podgrzać i doprowadzić do wrzenia powstałą miksturę i dodać ją do kąpieli. Regularne przyjmowanie kąpieli z dodatkiem żywokostu pozytywnie wpływa na stan naszych stawów, a ponadto wygładzi i znakomicie zregeneruje naszą skórę i będzie szczególnie ważna u osób borykających się z często powstającymi ranami czy zasinieniami skóry.

Maść z żywokostu lekarkiego

Jak przygotować nalewkę z żywokostu?

Smacznym i zdrowym napojem, który możemy stworzyć z liści tej cudownej rośliny jest nalewka. Aby przygotować ten rozgrzewający napój, należy przygotować około 5 garści liści żywokostu, bardzo dokładnie je umyć i drobno pokroić. Całość umieścić w dużym słoiku lub szklanej butelce i zalać do korka wódką cytrynową, lub miętową. Liście żywokostu lekarskiego nadadzą nalewce ciekawy smak i cudownie skomponują się z cytrynowym lub miętowym posmakiem alkoholu. Zaleca się, aby taka nalewka stała w zacienionym miejscu przynajmniej przez okres 2 miesięcy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.