Zwalcz alergię pokarmową

Zasadniczy problem z alergiami pokarmowymi polega na często błędnym rozpoznaniu choroby tam gdzie jej nie ma. Już niemowlętom stawia się diagnozę celiakii, jednakże okazuje się, że badania warto powtórzyć, gdyż wyniki biopsji kosmków jelitowych są wysoce niemiarodajne. Jeśli rozpoznano u ciebie uczulenie, wiedz że możesz powrócić do zdrowia z pomocą kilku kroków. Zwalcz alergię pokarmową naturalnymi sposobami!

Dlaczego rozpoznano alergię

W pewnym momencie naszego życia możemy zacząć gorzej reagować na pewną gamę produktów i przestać tolerować nabiał (rzadziej jego przetwory jak ser czy śmietana), gluten czyli białko, spoiwo zbóż, owoce (m.in. cytrusy) czy warzywa (silnie uczulający seler), orzechy a nawet cukier i czekoladę. Prawdopodobnie nie tolerujesz dużych ilości danego składnika, ale zjedzenie go w małej ilości nie stanowiłoby już problemu. To znak, że mogło dojść do pogorszenia twojej zdolności trawiennej. Jednak raz utracona funkcja ciała może zostać przywrócona do stanu sprzed choroby. Nasz plan w kilku krokach pomoże ci odzyskać zdrowie i cieszyć się z jedzenia tak jak dawniej.

Po pierwsze zadbaj o jelita

Stres, niezdrowe jedzenie i pośpiech nie sprzyjają prawidłowemu trawieniu pokarmów. Twoje jelita uległy zniszczeniu na skutek podrażnienia ich nadwątlonej struktury. To dlatego mogły reagować wzdęciem lub kolkami po posiłku. Na początek odstaw wszystkie produkty, które uważasz za szkodliwe (wywołujące reakcję alergiczną). Zalecamy dietę bezglutenową, bezmleczną (niedozwolone tylko mleko krowie) i bezcukrową. Spożywaj dużo warzyw i owoców bogatych w błonnik działający delikatnie przeczyszczająco.

Przywróć homeostazę pokarmową

Objawy nietolerancji i alergii pokarmowych mogą nasilać się przy spożyciu cukru stanowiącego pożywkę dla grzybów candidy. Oprócz nich nasz przewód pokarmowy jest idealnym siedliskiem dla Helicobakter Pylori, lambiozy, glistnicy. To dlatego, że drogą pokarmową przedostaję się najwięcej chorobotwórczych patogenów. Przeprowadź kurację oczyszczającą i wspieraj funkcjonowanie żołądka oraz jelit przyjmując korzystne probiotyki czyli żywe szczepy kultur bakterii. Szczepy Lactobacillus wzmacniają odporność w jelitach skąd przedostają się do krwioobiegu, zasiedlają układ oddechowy i moczowo-płciowy.

Usuń alergeny z otoczenia

Alergeny wziewne takie jak roztocza i grzyby mogą powodować pogorszenie funkcjonowania całego organizmu. Nie lekceważ objawów jak stały ból głowy, katar, polipy nosa, wysypki skórne i osłabienie. Główne alergeny kryją się oczywiście w jedzeniu, dlatego zwróć szczególną uwagę na następujące z nich:

  • gluten
  • białka mleka krowiego, zwłaszcza kazeina
  • cukier biały (sacharoza)
  • żywność wysoko-przetworzona: chipsy, słodycze, słodzone napoje, biały ryż, mąka wysokiego przemiału (tzw. biała), żółte sery, wędliny.

Alergicy mogą reagować uczuleniem na wiele alergenów pochodzących z różnych źródeł, ale o podobnym składzie chemicznym. To dlatego testy uczuleniowe wskazują przeważnie na wiele produktów powodujących reakcję.

Generalny detoks ciała

Wypróbuj naturalne mieszanki ziołowe, które są praktykowanym od wieków sposobem uzdrawiania. Szczególnie polecamy korzeń łopianu, mniszka, liść pokrzywy, ziele krwawnika, ziele dziurawca, kwiat rumianku, skrzyp polny, liść mięty. Wywar spożywaj do trzech razy dziennie, a wtedy szybciej zauważyć pozytywne rezultaty kuracji. Niestety zioła mogą okazać się dla niektórych tak silnie alergizujące, że ich stosowanie mija się z celem. Wtedy postaw na samą dietę, która także przyniesie pozytywne efekty, ale będziesz musiał na nie trochę dłużej zaczekać.

Powrót do zdrowia

Teraz możesz stopniowo wprowadzać produkty do diety. Nie wszystkie na raz, ale po kolei zaczynając od glutenu, potem przechodząc do laktozy, przez owoce i warzywa. Uważnie obserwuj reakcje swojego organizmu, by wiedzieć czy to już ten moment, w którym możesz pozwolić sobie na bezstresowe spożywanie posiłków. Oczywiście głupotą byłoby niweczenie podjętych wysiłków i powrót do dawnych przyzwyczajeń. Pamiętaj, że to, co osłabiło twój organizm to konserwanty żywności, sztuczne barwniki, dodatki smakowe, dopełniacze masy i konsystencji produktu i ulepszacze wyglądu.

Dlaczego to takie ważne?

Alergia pokarmowa sprawia, że jesteśmy pozbawieni sił, rozdrażnieni oraz miewamy silne, przedłużające się napady bólowe. Jednak nie tylko to powinno być naszą motywacją do wyzdrowienia. Zaburzenia w przyswajaniu białek czyli najczęstszy objaw pseudoalergii powoduje gorsze wychwytywanie tłuszczów, które są usuwane zamiast magazynowane w wątrobie. Zwalcz alergię pokarmową, aby mieć pewność, że dostarczasz organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Leczenie może potrwać nawet kilka lat, np. śluzówka jelita z „uczuleniem” na gluten potrzebuje 3 lat na odtworzenie struktury, przy czym nigdy nie wróci ona do swojego poprzedniego stanu sprzed choroby. Możesz uchronić dzieci przed alergią wprowadzając poszczególne składniki diety na odpowiednim etapie ich rozwoju.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.