Żurawina i inne domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego

Stan zapalny pęcherza moczowego, określany potocznie jako „przeziębienie pęcherza”, to dość częsta przypadłość mająca tendencję do nawracania. Co na zapalenie pęcherza moczowego z domowej apteczki sprawdzi się najlepiej? Czy można samodzielnie leczyć stan zapalny układu moczowego? W jakich przypadkach należy pilnie udać się do lekarza? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące radzenia sobie z zapaleniem pęcherza moczowego.

„Przeziębienie pęcherza”, czyli zapalenie dolnego odcinka układu moczowego – przyczyny i objawy

Zapalenie pęcherza moczowego powodowane jest obecnością w układzie moczowym szkodliwych drobnoustrojów, czyli najczęściej zakażeniem bakteryjnym. Za infekcję odpowiedzialne są zazwyczaj bakterie Escherichia coli, które najczęściej mogą dostać się do cewki moczowej podczas stosunku płciowego lub w rezultacie niewłaściwie higieny intymnej [1], a u mężczyzn na przykład w wyniku cewnikowania [1]. Migrując w górę układu moczowego, bakterie wywołują stan zapalny pęcherza, a jeśli zakażenie nie zostanie w porę opanowane, namnażają się i mogą zająć kolejne odcinki układu moczowego, łącznie z nerkami. Odmiedniczkowe zapalenie nerek to jedno z możliwych powikłań zakażenia dolnego odcinka układu moczowego. Objawy wskazujące na zapalenie pęcherza moczowego to ból i pieczenie podczas oddawania moczu, ból w dolnej części brzucha, uczucie rozpierania i parcia na mocz, czasem krew w moczu, gorączka, nudności i częstomocz [2]. Może też pojawić się nietrzymanie moczu. Przy odmiedniczkowym zapaleniu nerek typowy jest ból w lędźwiowej części pleców, który nasila się przy uderzeniu lub lekkim wstrząsie (np. przy podskoku). Zwykle pojawia się wysoka gorączka, której mogą towarzyszyć nudności i wymioty [1].

Co na zapalenie pęcherza moczowego – domowe sposoby i leki bez recepty

Zakażenie układu moczowego (ZUM) to choroba, której w żadnym razie nie wolno lekceważyć – nieleczona lub niewłaściwie leczona może prowadzić do poważnych powikłań, z urosepsą włącznie [3]. Konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ zwykle przy zapaleniu pęcherza moczowego podaje się antybiotyk o szerokim spektrum działania. Dolegliwości związane z ZUM są jednak na tyle nieprzyjemne, że wielu pacjentów sięga dodatkowo pod domowe sposoby, które mogą przyspieszyć proces leczenia i złagodzić odczuwany dyskomfort. Tradycyjnie stosuje się ciepłe okłady na brzuch i okolicę lędźwiową. Można też pić herbatki ziołowe o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych – sprawdzą się m.in. rumianek, dziurawiec oraz krwawnik. A co na ból pęcherza przyda się z domowej apteczki? Warto mieć w domu na przykład dostępny bez recepty lek Urosal, który złagodzi dolegliwości bólowe i gorączkę, a dodatkowo ma też działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Urosal można stosować zarówno przy zapaleniu pęcherza moczowego, jak i pomocniczo przy odmiedniczkowym zapaleniu nerek, a także profilaktycznie przy skłonności do nawracających zakażeń układu moczowego.

Sok z żurawiny w profilaktyce zapalenia pęcherza moczowego?

Sok z żurawiny ma potwierdzone naukowo właściwości antybakteryjne i antyadhezyjne, tj. zapobiega przyleganiu bakterii do błony śluzowej pęcherza moczowego [4]. Z tego względu jest zalecany w profilaktyce ZUM . Żurawina może też wspomóc proces leczenia, gdy doszło do zakażenia i stanu zapalnego. W takiej sytuacji zaleca się również picie dużych ilości wody, co pomoże „wypłukać” z układu moczowego szkodliwe bakterie.

Zakażenie układu moczowego – kiedy należy pilnie zgłosić się do lekarza?

 

Każdy przypadek ZUM wymaga konsultacji z lekarzem, ale są sytuacje, gdy po pomoc lekarza należy zgłosić się w trybie pilnym. Trzeba to zrobić zawsze, gdy stan pogarsza się mimo przyjmowanych leków, gdy w moczu pojawia się krew, przy wysokiej gorączce i objawach świadczących, że mogło dojść do powikłań lub odmiedniczkowego zapalenia nerek. W większości przypadków ZUM i odmiedniczkowe zapalenie nerek nie wymaga leczenia szpitalnego, ale konsekwencje niewłaściwego postępowania i lekceważenia objawów mogą być poważne.

Bibliografia:

  1. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 28.11.2022.
  2. Robert Drabczyk, Częstomocz, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/51990,czestomocz, data dostępu 28.11.2022.
  3. Krzysztof Kraśnicki, Zbigniew Wolski, Powikłane zakażenia układu moczowego, Przegląd Urologiczny 2009/5 (57).
  4. Monika Baranowska, Agnieszka Bartoszek, Antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe
    właściwości bioaktywnych fitozwiązków żurawiny, Postepy Hig Med Dosw (online), 2016; 70: 1460-1468.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykułwe współpracy z Urosal

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.