Złocień maruna (Tanacetum parthenium ) to roślina o dużej, wzniosłej łodydze i naprzemianległymi liśćmi. Jego łodyga jest lekko owłosiona, prężnie stojąca do góry i osiąga maksymalnie 60 cm. Należy do roślin z gatunku rodziny astrowatych. Nazwa pochodzi od greckich słów chrysos czyli złoto i parthenium od Pantenonu, gdzie skutecznie leczono marunem chorych robotników. Podczas rozkwitu maruna pojawiają się białe i żółte kwiatuszki na czubku łodygi tworząc koszyczek. Roślina wytwarza przyjemny zapach, jednak dla pszczół jest on gorzkawy i odpychający. Dla złocienia maruna nie są straszne przymrozki i lekkie morzy. Wywodzi się z Iranu i Iraku ale obecnie rozprzestrzenił się na całym świecie. Uprawia się go w celu ozdobnym i leczniczym. Złocień maruna można spotkać na dzikich terenach. Owocem złocienia jest tak zwana niełupka. Bardzo często roślina zostaje pomylona z rumiankiem ( posiadają niemalże identyczne postrzępione biało-żółte kwiaty). Jednak w rumianku najcenniejszy jest kwiat, zaś w złocieniu właściwości lecznicze posiada ziele. Ziele złocienia zbierane jest w czasie kwitnienia i przerabiane na świeżo, bądź zostaje zasuszone. Miejsca do suszenia ziela powinny być zacienione, przewiewne i nie przekraczające 35 stopni C. Okres rozkwitu rozpoczyna się czerwcu i trwa do września. Zbiory przypadają zatem w okresie od czerwca do września. Wysuszone ziele złocienia należy przechowywać w szczelnych opakowaniach z uwagi na intensywny zapach. Roślina nie wymaga specjalnych warunków glebowych, preferuje gleby iglaste i przepuszczalne. Złocień maruna można posadzić już na początku jesieni, praktycznie rośnie on cały rok. W Polsce najbardziej popularnym gatunkiem złocieni jest złocień właściwy inaczej nazywany margerytką. Charakteryzującą się białymi języczkowatymi kwiatami. Wiele odmian złocienia maruna hoduje się w celach dekoracyjnych.
Właściwości lecznicze złocienia maruna
Złocień maruny wykorzystywany jest w celu zapobiegania bólom migrenowym. Zmniejsza częstotliwość występowania bólów głowy oraz łagodzi skurcze i bóle miesiączkowe. Działa uspokajająco, przeciwgorączkowo, przeciwskurczowo w pewien sposób rozluźniająco. Pozwala zmniejszyć ból towarzyszący po przewianiu, a także bóle reumatyczne. Polecany dla osób cierpiących na nerwicę oraz wahania nastroju. Stosowany w chorobach ginekologicznych. Napary z maruna mają działanie przeciwnowotworowe. Ze względu na działanie przeciwgorączkowe złocienia powstały leki do niego nawiązujące np. feverfew. Złocień ze względów leczniczych często jest nazywany aspiryną. Działa wzmacniająco na cały organizm, a dzięki właściwościom bakteriobójczym pomaga w leczeniu grypy. Specjalna mieszanina zioła z miodem zwalcza kaszel, zapalenie gardła, a nawet chrapanie. Połączenie złocienia z winem bądź olejem wykorzystuje się przy walce z kolkami. Natarta skóra mieszaniną ze złocienia chroni przed ugryzieniami owadów oraz łagodzi ból i swędzenie występujące w miejscach byłych ugryzień. Wystarczy przygotować dwie łyżeczki zioła i zalać wodą, taka nalewka odstraszy wiele owadów. Złocień działa wydłuża czas krzepnięcia krwi oraz zmniejsza obecność lipidów we krwi. Regularne spożywanie złocienia prowadzi do zwiększenia ilości wydzielanego potu.
Złocień maruna można stosować do przemywania otwartych ran oraz zbitych, obrzękniętych obszarów ciała. Dodatkowo płukanie jamy ustnej naparem po wcześniej wykonanych zabiegach dentystycznych pozwala ją zdezynfekować. Odwary z ziela rośliny wpływają także na zmniejszenie bólów miesiączkowych czy zaburzeń w przewodzie pokarmowym. Kwiaty złocienia wykorzystywane są do przygotowania ekstraktów ziołowych pomocnych w leczeniu chorób układu krążenia.
Złocień maruna i jego działanie na migrenę
Złocień maruny ma zbawienne działanie na migrenę. Dzięki jego stosowaniu częstotliwość napadów spada, a bóle są coraz mniej odczuwalne. Najlepszym sposobem na zniwelowanie bólów jest spożywanie świeżych liści zioła. Można także stosować suplementy diety w postaci kapsułek. Złocień zawiera około 30 składników, które przyczyniają się do łagodzenia objawów migreny. Istotne jest regularne stosowanie złocienia maruny, w innym wypadku napady mogą powracać. Jeden ze składników partenolid sprawia, że zatrzymywane są substancje odpowiedzialne za poszerzanie i zmniejszanie naczyń krwionośnych. Wpływa to korzystnie, ponieważ gdy odczuwalny jest ból migrenowy serotonina we krwi ulega podwyższeniu, a dzięki złocieniowi zostaje ona uwolniona.
Złocień maruna w kapsułkach
Kilka sposobów przygotowania złocienia maruny do spożycia
Odwar do picia
Przygotować można odwar do picia, wystarczy wsypać 2 łyżeczki ziela do kubka i zalać go wrzątkiem. Następnie należy przykryć kubeczek i odczekać około 15 minut. Po tym czasie napar nadaje się do picia, polecany zwłaszcza osobom cierpiącym na zburzenia trawienia.
Nalewka z maruna
Należy zalać drobno rozdrobniony złocień maruny zimnym lub ciepłym alkoholem 50%. Najlepiej zioła suszone zalać zimnym alkoholem, zaś świeże gorącym. Tak przygotowaną miksturę należy odstawić na okres dwóch tygodni. Po upłynięciu 14 dni można spożywać nalewkę, najlepiej 3 razy dziennie po 20ml. Picie nalewki pozwoli łagodzić bóle głowy, pozbyć się gorączki, pasożytów, a nawet grypy. Można także używać ją zewnętrznie na stłuczenia, obrzęki oraz zmiany skórne. Rozcieńczenie nalewki z wodą tworzy specyfik odstraszający komary, muszki i kleszcze.
Napar z maruny
Dwie łyżeczki ziela należy zalać wrzącą wodą. Następnie przykryć naczynie zawierające mieszaninę i odstawić na około 20 minut. Preferuje się picie 1-2 szklanek naparu dziennie przy grypie, infekcjach bakteryjnych, pasożytach i bólach głowy. Napar można stosować na zmiany skórne, czyraki i wypryski. Nasiadówki z naparu pomagają na świądy odbytu, upławy, wysypki i inne infekcje intymne. Warto pamiętać, że nasiadówki mogą przyczynić się do wcześniejszego wywołania miesiączki.
Obecnie złocień maruna przeżywa odrodzenie. Kiedyś był stosowany zaledwie do nasiadówek i przemywania ran. Dzisiaj wykorzystuje się go do leczenia różnych chorób zaczynając od przeziębienia, grypy aż po choroby nowotworowe. Zdecydowanie jest to zioło pomocne przy wielu dolegliwościach, dlatego też zasługuję na większą uwagę.